Guest Lau

Volvo recunoaste un defect de fabricatie si face rechemari

26 posts in this topic

Compania auto suedeza Volvo a chemat in service peste 80.000 de masini la nivel mondial, din cauza aparitiei unor puncte de coroziune la dispozitivul de actionare a pompei de benzina.

Informatia a aparut luni, pe site-ul just-auto.com. Oficialii Volvo au confirmat decizia, precizand ca vor fi rechemate in service automobilele vandute in statele in care conditiile meteo accentueaza posibilitatea aparitiei coroziunii. Pentru automobilele comercializate in state cu o clima mai uscata, Volvo intentioneaza sa extinda garantia.

EIT-Forum Auto, importatorul marcii suedeze in Romania, a anuntat ca in Romania vor fi chemate in service 30 de automobile S40 si V50 produse in perioada 2004-2006. Operatiunile vor fi efectuate gratuit.

Importatorul a vandut anul trecut in Romania 824 de autoturisme, in crestere cu 76,8% fata de anul precedent, cand a vandut 466 de unitati.

sursa:

http://www.dailybusiness.ro/stiri-auto/volvo-cheama-in-service-80-000-de-automobile-s40-si-v50-9884

Mi se pare foarte bine ca au facut rechemari fara sa ii preseze cineva. Fata de Mercedes care acum cativa ani avea mari probleme cu franele pe SL si Clasa E, iar in loc sa faca rechemari au incercat sa cumpere mass media, mi se pare un gest ok ce au facut cei de la Volvo. Asta este. Toti gresec. Iar acest lucru mi se pare in primul rand o apreciere pe care Volvo o are fata de clienti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Producatorul suedez va intoarce catre ateliere, in doua operatiuni de rechemare separate, circa 140.000 de autoturisme, ambele actiuni fiind cauzate de probleme la sistemul de alimentare cu combustibil.

Modelele vizate sunt sedan-urile S60 si S80, break-ul V70, crossover-ul XC70 si SUV-urile XC60 si XC90, toate fabricate intre anii 2000 si 2009.

Prima rechemare vizeaza circa 136.100 de masini S60, S80, V70, XC70 si XC90 (versiuni 2001-2005), toate vandute si utilizate in zonele cu climat calduros.

Potrivit celor de la NHTSA, exista posibilitatea aparitiei unor fisuri la pompele de combustibil atunci cand acestea sunt expuse temperaturilor foarte mari (sau schimbarilor bruste de temperatura), dar si varierii calitatii combustibilului.

Respectivele fisuri pot da nastere la scurgeri de combustibil, ce pot rezulta – ati ghicit – intr-o serie de incendii. Daca se constata ca pompele sunt defecte, Volvo va inlocui componentele cu unele noi fara a percepe vreo taxa. Actiunea de rechemare este programata in ianuarie 2010.

In afara acestor automobile, fabricantul nordic verifica si 5.253 de vehicule XC60 (model 2010), despre care NHTSA spune ca prezinta defectiuni la nivelul protectiei conductelor prin care trece combustibilul. Scuturile respective se pot desprinde, expunand conductele si ridicand riscul aparitiei unor stricaciuni.

De aici, povestea de mai sus se repeta: scurgeri, incendii etc. Ca si in cazul masinilor anterior mentionate, cele peste 5.000 de unitati XC60 vor ajunge in atelierele Volvo in prima luna a anului viitor.

Articolul este aici...  http://www.auto.ro/stiri/Volvo-recheama-peste-140-000-de-masini#

sa inteleg ca este valabil  si pentru romanica???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super tare

Masina mea a stat vreo 5 ani prin Spania asa ca a suportat caldura la greu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A, ce bine, gasesc si eu motiv sa plec in excursie in Spania...  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am citit despre asta acum cateva zile, era vorba doar despre masinile din USA...

Share this post


Link to post
Share on other sites

lasa ca nu e volvo nici prima si nici ultima ...care face rechemari...interesant ar fi o statistica pe marca....care si de cate ori a facut-o fiecare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Statistica n-ar avea relevanta. Renault de ex stie despre un deferct de fabricatie la pompa de motorina si n-a facut nicio rechemare. Ca posesor de 1,5 dci daca ai noroc sa pice pompa cat e in garantie masina ti-o schimba, daca a trecut garantia, asta e ;D

E o abordare f economica pt francezi pt ca repara pe banii lor doar masinile care pica fiind in garatie. A patit-o un prieten, masina la 36000 de km, 2 ani jumate vechime (nu mai e in garantie). Din costul reparatiei de 14000 ron serus s-a oferit sa achite neoficial 6000 de ron. Au recunoscut pb dar nu vor sa dea nimic in scris.

Share this post


Link to post
Share on other sites

14.000 Ron? Adica 3400 Euro o pompa de injectie? Adica 30% din valoarea masinii e pompa? Astia nu-s sanatosi...

Statistica n-ar avea relevanta. Renault de ex stie despre un deferct de fabricatie la pompa de motorina si n-a facut nicio rechemare. Ca posesor de 1,5 dci daca ai noroc sa pice pompa cat e in garantie masina ti-o schimba, daca a trecut garantia, asta e ;D

E o abordare f economica pt francezi pt ca repara pe banii lor doar masinile care pica fiind in garatie. A patit-o un prieten, masina la 36000 de km, 2 ani jumate vechime (nu mai e in garantie). Din costul reparatiei de 14000 ron serus s-a oferit sa achite neoficial 6000 de ron. Au recunoscut pb dar nu vor sa dea nimic in scris.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt deacord cu voi DAR si Volvo a uitat sa recheme niste masini, aproape un milion de masini care au probleme cu bordul, de la S60 pana la XC90, nu au recunoscut problema si nici nu o vor recunoaste, au schimbat bordul in 2004 dar problema ramane la masinile fabricate inainte de aceasta data .

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai gandeste-te un pic dpdv al marketingului...sa anunti ca  200000-500000 masinute au probleme...si apoi costurile de carpire... e cam nasol...

Poti da vina pe un subcontractant ca a facut o piesa proasta, dar nu poti sa spui ca e greseala de proiectare..si mai ales volvo  care nu sta prea bine la finante..

Share this post


Link to post
Share on other sites

"14.000 Ron? Adica 3400 Euro o pompa de injectie?"

Problema e mult mai complicata. A ajuns pilitura in filtru, in rezervor. Trebuie schimbat tot sistemul de alimentare + injectie. Pompa defecta a dus in timp la defectiuni mult mai grave.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sunt sigur betty ca pt tine sunt o gramada de alte lucruri mult mai relevante...

Share this post


Link to post
Share on other sites

"14.000 Ron? Adica 3400 Euro o pompa de injectie?"

Problema e mult mai complicata. A ajuns pilitura in filtru, in rezervor. Trebuie schimbat tot sistemul de alimentare + injectie. Pompa defecta a dus in timp la defectiuni mult mai grave.

Si la primele Logane , same problem . Intre timp au rezolvat-o  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa inteleg ca este valabil  si pentru romanica???

Yep...am primit ieri scrisorica

Share this post


Link to post
Share on other sites

adica

daca eu am un volvo s80 d5 din 2002 tre sa ma duc la reprezentanta cu el?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Intel scrisorica in care scrie ce ? ca ai pompa de benzina la diesel ;D

@feraru, stai linistit ca e vorba de pompa de benzina, deci la benzina nu la diesel .

Share this post


Link to post
Share on other sites

De unde ai tras tu concluzia ca e vb doar de benzina? Scrie "combustibil" acolo.

Asa ca daca erai cu o bere in fata atunci cand ai citit......mai bine faci pariu cu mine ca am primit scrisorica si nu mint (ca nu as avea de ce) si daca ti-o trimit scanata dai berea aia

Mere?  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scrie probleme la pompa de benzina, citeste si tu primul post nu sari direct la ultimul .

Succesuri .

PS> la XC60 sunt 3 recalluri, unul de caroserie, unul de update soft si unul de scaune, la tine este cel de update soft, remediaza problema cu pierderea semnalului la pompa de combustibil din rezervor si nu are nici o legatura cu recallul mare de 140.ooo masini Volvo .

Share this post


Link to post
Share on other sites

reciteste tu postul asta sau articolul de aici

http://www.auto.ro/stiri/Volvo-recheama-peste-140-000-de-masini#

Acum te intreb eu: crezi ca sunt eu chior sau analfabet si nu stiu sa citesc o hartie care mi-a venit prin posta sau sunt astia de la Primus handicapati? Cred ca nici una nici alta

Pe hartia aia scrie cam la fel ca in articol.

Citez: "VCC a identificat faptul ca la o mica parte din autovehiculele de acest model, elementele de protectie ale conductelor de combustibil de sub masina pot fi in mod necurespunzator fixate. In acest caz, aceste elemente se pot desprinde si pierde usor, expunand conductele de conbustibil la posibile actiuni externe care pot conduce la scurgeri de carburant. Astfel, poate aparea un risc in functionarea corecta a motorului si in siguranta vehiculului".

Ma rog, n-o sa stau acum sa scriu toata pagina dar sper ca ti-ai dat seama ca stiu sa citesc  ;)

Producatorul suedez va intoarce catre ateliere, in doua operatiuni de rechemare separate, circa 140.000 de autoturisme, ambele actiuni fiind cauzate de probleme la sistemul de alimentare cu combustibil.

Modelele vizate sunt sedan-urile S60 si S80, break-ul V70, crossover-ul XC70 si SUV-urile XC60 si XC90, toate fabricate intre anii 2000 si 2009.

Prima rechemare vizeaza circa 136.100 de masini S60, S80, V70, XC70 si XC90 (versiuni 2001-2005), toate vandute si utilizate in zonele cu climat calduros.

Potrivit celor de la NHTSA, exista posibilitatea aparitiei unor fisuri la pompele de combustibil atunci cand acestea sunt expuse temperaturilor foarte mari (sau schimbarilor bruste de temperatura), dar si varierii calitatii combustibilului.

Respectivele fisuri pot da nastere la scurgeri de combustibil, ce pot rezulta – ati ghicit – intr-o serie de incendii. Daca se constata ca pompele sunt defecte, Volvo va inlocui componentele cu unele noi fara a percepe vreo taxa. Actiunea de rechemare este programata in ianuarie 2010.

In afara acestor automobile, fabricantul nordic verifica si 5.253 de vehicule XC60 (model 2010), despre care NHTSA spune ca prezinta defectiuni la nivelul protectiei conductelor prin care trece combustibilul. Scuturile respective se pot desprinde, expunand conductele si ridicand riscul aparitiei unor stricaciuni.

De aici, povestea de mai sus se repeta: scurgeri, incendii etc. Ca si in cazul masinilor anterior mentionate, cele peste 5.000 de unitati XC60 vor ajunge in atelierele Volvo in prima luna a anului viitor.

Articolul este aici...   http://www.auto.ro/stiri/Volvo-recheama-peste-140-000-de-masini#

sa inteleg ca este valabil  si pentru romanica???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vad ca stii sa citesti, cu scrisul e mai greu, e combustibil nu conbustibil ;D

Stiu sunt rau, oricum succes cu recall-ul dar stirea era despre cele 140.ooo de masini nu despre cele 5000 de XC60 cu probleme .

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu ce fac atunci?

sa nu spune=ti ca tre sa ma duc in anglia la un dealer volvo :D;D:D;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

feraru, naspa. Da cat faci pana in Anglia?  ;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai volan pe dreapta trage o fuga, da sa nu ajungi pe la five o clock  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vad ca stii sa citesti, cu scrisul e mai greu, e combustibil nu conbustibil ;D

Stiu sunt rau, oricum succes cu recall-ul dar stirea era despre cele 140.ooo de masini nu despre cele 5000 de XC60 cu probleme .

Iti dai seama ca a fost greseala de tastare (in clasa a doua am invatat cum e cu "m" inainte de "b" si "p" ;) )

Eu am dat reply si am scris atunci cand s-a spus despre stirea cu XC60u adica postul pe care l-am citat mai sus

O sa va anunt cum a fost  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca ma duc singur ,2400 km

daca ma duc  cu nevasta 3000 km

deci timpul e relativ

:D :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now