com3rtzu

volvo s 40 avariat

21 posts in this topic

Ma scz de deranj am si eu o problema...... in urma cu o luna am cumparat un volvo s 40 din 2004 modelul nou 2.0 diesel 6 trepte....eu lucrez in italia si masina am luato din Ro nu am avut timp sa stau sa o inmatriculez si s-a ocupat altcineva de chestia asta,ulterior mi-a trimis-o pe platforma in italia.eu stau la torino ala cu platforma a dat masina jos la milano si a plecat pe roti sa mi-o aduca la torino lucru pe care nu l-am stiut eu il asteptam sa vina cu platforma

la vreo 3-4 km de mn a adormit si sa invartit cu masina pe autostrada si a cam sifonato si in fata si in spate si parbrize si airbag-urile...el sp ca mi-o repara ca nus ce..... ca o face mai buna

intrebarea mea daca vreti sa dati o parere sau un sfat

ce sa fac sa o iau inapoi sau nu pt ca am facut o intelegere cu el si eventual daca nu imi place cum iese imi ia alta sau banii

am poze cu ea asa avariata .....si cateva de inainte alea mici le-am f cu tel din fuga

post-4599-0-75854600-1349718613_thumb.jppost-4599-0-47561400-1349718333_thumb.jppost-4599-0-98624600-1349718396_thumb.jppost-4599-0-06150600-1349718503_thumb.jppost-4599-0-51901000-1349718554_thumb.jppost-4599-0-75854600-1349718613_thumb.jp

post-4599-0-54334500-1349718454_thumb.jp

Edited by Danyx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Banii inapoi URGENT si alta !

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

E dauna totala. Ia-ti gandul de la asta.

Las-o la vreun oportunist care o sa apara cu ea pe forum mai tarziu si o sa ne intrebe pe noi "de ce-s asa de rahat modelele noi?" :P

Edited by Adi2727
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa am sp si eu dar o da cam in coteala ca nu dispune de atatia bani acuma,,,ca sa o vanda mai intai pe asta a mea si apoi sa ia alta,,,

asta face italia de vreo 12 ani ca eu nu l-am cunoscut pana acuma altcineva mi-a facut rost de el,si in fine am facut ceva la mana cu martori sa o repare si daca nu imi comvine sa imi ia alta

treaba e ca el dispune de bani da asa ar face mai toti cand se intampla asa ceva

eu nu am avut nici un contract cu el inante sa imi ia masina de acasa pt ca na asa se face in Ro...mergi pe incredere ....dar vad ca am gresit mult

Edited by Danyx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai stai nitel nenea, de-aia exista organe abilitate. Il iei de maneca si-l duci la politie. Tu pe baza a CE i-ai dat banii ? Intelegere reciproca ? Vorbeste cu prietenul tau care ti-a facut legatura sa-l ia de urechi...

Cum adica sa ti-o faca si daca nu-ti place, sa-ti ia alta ? Pai daca ti-o face, si-ti ia si alta, inseamna ca are suficienti bani sa-ti dea inapoi !

Share this post


Link to post
Share on other sites

chestia e ca masina era destul de buna eram destul de multumit de ea

dar ma gandesc daca el imi ia alta sa nu imi aduca alta poate mai praf ca asta acuma mna as prefera banii dar vezi ca e mai greu legal sa ii obtin

pot sa ii obtin si altfel dar nu vreau deocamdata sa ii fac rau ca na nici el poate nu a vrut si nu e bucuros de treaba asta e bn ca imi mai ras la tel a venit a luat masina pe platforma de data asta... :D intr-o luna sp el ca se rezolva ...mna mie din start nu o sa imi placa masina reparata,,,,,ca sigur o jmenuieste el cumva

pai asta e cea mai grava problema ca nu am nimic semnat nici contract cand a luat masina a f si a luato si treuia sa o aduca mna nimic nici procura nici nimic.....da na acuma am facut ceva la mana cu martori a recunoscut toate astea si a sp ca daca nu imi place cum o repara sa imi ia alta sau sa imi dea banii pe ea

el tot trage sa o repare

oricum il las sa o repare poate o vrea el eu oricum eu nu vreau

pt ca sa fim realisti toti ar incerca sa se sustraga cumva sau sa incerce varianta cea mai ieftina

nu ar baga mana in buzunar si ar scoate 7500 8000 de euro da na eu sper sa bage daca nu ii baga altii :D

Edited by Danyx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti inteleg necazul , dar te rog foarte mult ai grija la scriere , ca este de toata jena . In mesajele urmatoare nu am sa mai tolerez .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi pare rau pentru patania ta,dar iti spun un sfat cat de sincer,din start: FUGI DE EA!Sa iti dea banii si cauta o masina ok,cu istoric cat de cat.SI asa cine stie cate bube ascunse avea,acum si lovita de dauna; cu foarte multi bani mai scoti masina ok din ea.

Masina aia are o nuca schimbator de BMW sau oricare alta marca si stergatoare tip Dacia 1300 adaptate,astea spun extrem de multe,dupa parerea mea!

Succes la rezolvarea problemei!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer renunta la ea, ia vinovatul de mana, dute cu el la NOTAR sa dea declaratie ca EL e vinovatul accidentului cu masina TA, si ca se obliga ca in 3 luni sa inapoieze banii - treci suma clar in euro 8000 (optmii) euro sau cat vrei pe ea, pui 2 3 martori (martorii tai credibili), altfel o sa revii ca nu ai mai vazut nici un ban de la el, degeaba il ameninti, nu uita ca traiesti in IT. la un flagrant sau santaj acolo TU o infunzi si il platesti apoi sa scapi de el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dauna totala scrie pe masina! Doar la dezmembrat mai merge!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea e sa iti dea banii cat ai dat tu pe ea.pentru ca asta nu mai e masina.100% are sasiul stramb si din spate o sa se vada ca o caruta stramba.

Si daca o sa ti-o faca masina si o sa atungi 140km\h o sa incepe sa vibreze ori cat ai echilibrau tu pentru ca e stramba si mi o sa calce rotile din spate nu o sa calce pe cele din fata.

DAUNA TOTALA SI ALTA

Sfatul meu prietenesc

BAFTA

Share this post


Link to post
Share on other sites

...deci, dupa cum vezi cu totii suntem de aceeasi parere! Cauta alta masina!

De curiozitate, ce pret si cati km avea? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea mai iese masina din ea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au dreptate colegii;

banii, cat ai dat pe ea si el sa faca ce vrea.

Asa am sfatuit un prieten: prietenul sau sa dat peste cap cu un golf 4 el o cerut 7000 e pe ea cat o dat ;

el o primit banii ;dupa masina o fost facuta si vandut la 4500 deci merita???

daca lua masina facuta pierdea!

:smile:

P.S. asta era de 4 ani si golful din 2002

Edited by volvo 244

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine colegii va multumesc pt toate sfaturile voastre , mai mult ca sigur o sa ii cer banii lu nenea asta dar na o sa dureze ceva timp.....in fine o scot eu la capat va multumesc!!

Masina avea 132.000 km mna mai trebuia sa ii curat EGR,am fost la cipilica la IASI el a mers cu masina stie cum merge,si baniii cat am dat pe ea numai conteaza,oricum am mai cheltuit si pe inmatriculat pe asigurari pe toate alea,eu am sp ca daca imi da 8000 imi cam achit toate cheltuielile,cred eu nu stiu daca as mai putea sa iau o masina ca asta cu banii astia da vad eu

oricum va multumesc

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va rog daca se poate stergeti acest topic.

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

De curiozitate, ce s-a intamplat? A ajuns la dezmembrat si ti-ai recapatat banii? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum sa stergem ? Topicurile nu se sterg niciodata, se pot doar închide.

Dar ce s-a întâmplat ? Te strânge ? 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu nici eu ce o sa se intample...ce vrei sa spui prin * Te strange?*??

Pana acuma nu am rezolvat nimic, eu i-am sp de prima data ca vreau sa imi ia alta sau sa imi dea banii pe ea,el tot trage ca o repara ca o sa iasa mai buna,imi vine sa rad cand il aud...dar rad pe banii mei,in fine din cate stiu masina ar fi gata reparata si ca o aduce luni sa o vad,spune el ca e mai buna ca o sa vad eu...eu i-am cerut garantie la ea,lucru pe care nu o sa imi poata da pt ca nu a reparat-o la un service autorizat,am aflat ca a reparat-o la un prieten intr-un garaj,si asa nu merge,nus ce o sa fac cand vine cu masina cred ca o sa il strang de gat pana o sa imi dea banii pe ea, pe cale legala nu prea am cum sa fac vreo ceva pt ca nu am nici un act cu el precum ca a luat masina sau alt ceva am mers pe incredere si acuma m-am ars,cea mai mare prostie pe care am putut sa o fac,ar fi ceva sa merg la o judecatorie am pe cineva acolo dar nu am dovezi destule...accidentu l-a facut in Italia ,nu am nici un proces verbal de atunci sa dovedeasca ca era el la volan , ala l-a luat el si sigur nu o sa il dea oricum chiar daca o sa pot face ceva o sa ma duca vreo 3 ani pt ca el poate face recurs dupa recurs si in trei ani masina nu mai valoreaza nimic si plus ca nu pot astepta 3 ani fara masina, e destul de complicata treaba,acuma is in Romania,il astept acasa cu masina sa vad ce bomba imi aduce,

E usor sa vorbesti pe langa situatie sa spui ca trebuie facut asa si asa,dar cand esti implicat in ea nu e asa usor

Cand o primesc o sa o duc la un service sa ii fac o verificare de mana cu el, am un prieten care lucreaza la o reprezentanta ,si daca mai prezinta garantie,poate o sa o iau inapoi dar oricum o sa mai vreau vreo 2000 de euro,macar sa imi scot baniii pe ea,intentionez sa o vand eventual,in fine mai dureaza...o sa va mai anunt ce o sa se intample.Drumuri bune colegii sau mai bn sp Drumuri deszapezite de acuma..!!!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai vezi, era chiar pacat sa il inchizi! Te asteptam cu noutati, in schimb cine stie, poate chiar te atasezi de ea si iese ok :smile:

Sa iti dea toate piesele schimbate impreuna cu masina sa iti faci o idee ce a fost inlocuit!

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now