blizzard

norma poluare, motor recomandat

29 posts in this topic

Reaprind discutia aici... Cum pot afla care este emisia de dioxid de carbon - grame CO2/km pentru masina mea din semnatura? Motor B4184S

Nu de alta, dar exista un calculator oficial de taxa de poluare, pe care nu il pot folosi fara a sti aceasta informatie. Fac mentiunea ca nu este inscrisa aceasta caracteristica nici in cartea tehnica, nici in certificatul de inmatriculare.

187g/Km ,E3 ,1783cmc /122cp si per total in functie de luna de fabricatie sa te astepti de la 1800E in sus .Datele le pune RAR din catalogul lor fara altceva.Nu omologhezi motorul deci doar il autentifici conform cu originalul.Calculezi tu mai bine daca am gresit suma de timbru. :smile:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu la motorul asta cutia automata am in carte 208 g

:)

mama lor de hoti!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Link-ul pus de Zack nu identifica tocmai corect masina mea. Chiar si asa, se pare ca masina emite 184 gr. de CO2. Asta inseamna ca taxa de timbru pentru modelul meu este de 7.638 de lei. Si peste douai luni va fi de 5.941 lei. Nu e chiar atat de infricosator.

Share this post


Link to post
Share on other sites

184 poate are in carte. In realitate iti emite mult mai mult. Astea sunt date dupa consumul dat de producator, care la benzina e greu de atins. Era pe ADAC, daca retin bine, un calculator unde vedeai de facto cat CO2 produci.

Iar datele difera de la o masina la alta chiar daca este aceeasi motorizare si uneori de la o echipare la alta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now