agsabin

ce motor ( upgrade ) pot sa pun pe un 460 ?

15 posts in this topic

salut,

m-ar interesa un motor la care sa nu fac mari modificari si care eventual sa fie turbo ( stiu de 1.7 dar nu se gasesc sau sunt obscene la pret ) .

ce motoare s-ar potrivi ???

multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut! eu sunt posesor de 480 turbo si vreau sa fac upgrade cu 2.0 t5 sau 2.3 t5

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut! eu sunt posesor de 480 turbo si vreau sa fac upgrade cu 2.0 t5 sau 2.3 t5

Sal

Trebuie decupata capota pentru asta, nu? In rest, incape?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!!

Nu stiu daca trebuie modificata capota pt inca nu am achizitionat motorul, am facut tinichigeria si la primavara urmeaza vopsitul, apoi cumpar motorul. Compartimentul motor semana destul de mult la seria 400 si la volvo 850.

Pe mine ma intereseaza distanta dintre lonjeroane de la 850 daca aflu lucrul asta iti pot da mai multe informatii.Cu campota la mine la 480 nu e pb pt ca e din fibra si o pot modifica usor:).

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-as bucura sa poti monta un t5 pe 480 fara modificari destul de serioase. Un motor in 5 cilindri de pe 850 e aproape dublu cat unu de al nostru.

Ti-am gasit niste dimensiuni.

Spor

vcc-135215.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti multumesc mult eu caut de vreo 6 luni si nu am gasit nimic. Maine ma duc sa pun ruleta pe masina sa vedem ce iese, fac swap sau stand alone pe 1.7 turbo. Ca si prinderi sunt asemanatoare motoarele sper doar sa incapa intre lonjeroane, restul ma descurc eu cat am flex si aparat de sudura nu e pb:D. Te tin la curent cu ce se intampla.

Edited by ZZZ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce sa zic... spor dar sa stii ca si motorul de 1.7T inca mai are multi caluti in el.

In prima faza cu un ecu standalone iti iese mai mult decat are un t5 stoc, iar de aici cu turbina, injectoare, intercooler, etc... ajungi bine de tot.

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa si dreptate a mai are in el niste caluti dar eu ma gandesc ca un 1.7 spre exemplu la 250 de cai numai are acceeasi fiabilitate cu un t5 la 250 de cai plus cuplu este mult mai mare la un motor cu 5 cilindrii si 20v.

sa vedem ce o mai fi, inca nu sunt 100% hotarat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa e ... dar daca tot te gandesti ... cam cat atarna la cantar un 1.7 si cat atarna un t5 ? ... hmmm

Share this post


Link to post
Share on other sites

e din aluminiu blocul mi se pare la t5 deci nu cred ca e o diferenta foarte mare de greutate:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

T5 e integral aluminiu, cel putin 2.5-ul.

Ideea e....incape ca lungine si adancime in compartimentul motor si ce cutie vrei sa pui ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

da stiu ca e din aluminiu si cu ajutorul lui adi2727 am aflat niste dimensiuni ale compartimentului motor de la volvo 850. cutia cred ca va ramane a motorului.

inca nu am ajuns unde am masina sa fac masuratorile ca am scapat tarziu de la servici, poate in weekend.

ma gandesc ca pe logan a intrat un vr6, dar pe un volvo 480 care are un hectar de bot sa nu intre un t5? vedem in weekend:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma a iesit masuratoarea? :)

Eu din start as fi mers pe 1.9 T4... as putea spune chiar, ca e mai prolific decat t5.

Share this post


Link to post
Share on other sites

scuze ca nu am raspuns .

am fost plecat ceva timp din oras si nu am avut cum sa masor.

de ce bat io in lung si in lat cu motorul t5??....ideea e ca io am participat la curse de drag si cu un t4 intru in aceeasi grupa unde intra si un t5 asa ca mai mult ar merge un t5 datorita cuplului mai mare

chestia e ca si un t4 ar fi bun pentru ca e mai usor decat un 1.7. inca nu sunt decis 100% mai caut date, ma mai informez vad io pana la urma...

oricum orice sfat e binevenit si il voi lua in considerare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now