Razvan v50

Probleme directie

26 posts in this topic

Este pentru prima oara cand intru si scriu pe forum.Problema pe care o am eu, nu am gasit-o aici.Poate nu am cautat bine!Cand virez stg. sau dr. volanul merge in trepte,in mers volanul se misca stg.,dr..Am verificat tot ce este legat de directie, am schimbat si uleiul de servo.Nu se aude nimic, nicio bataie,directia este ok.Am roluit si jantele.Fenomenul se intampla atat cu anvelopele de vara cat si cu cele de iarna.Fenomenul a aparut din martie cand am pus avelopele de vara.Anvelopele sunt noi atat cele de vara cat si cele de iarna(vredestein).Va rog sa ma ajutati cu sfaturi.Va multumesc!Volvo v50,1.6d,2007

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verifica pompa de servo vezi daca face spuma in vas nu e bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Cand virez stg. sau dr. volanul merge in trepte,in mers volanul se misca stg.,dr"

Asta nu am inteles-o... Daca iti merge in trepte volanul, verifica crucea cardanica de la coloana de volan.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai degraba probleme la pompa de servo . Trebuie verificat consumul de curent cand misti usor de volan, trebuie sa fie cam 30A .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc pentru sfaturi.Acum ca a venit iarna am sa merg cu masina asa(sper sa nu fie ceva grav).Am iesit cu masina zilele astea.Se aude un zgomot la roata dr., un pocnet.Se aude rar.Am auzit acel pocnet pe denivelerile formate de gheata pe asfalt(la gropi mai adanci).Sper sa fie flansa de la amortizor ,ca este cea mai ieftina problema.Daca merg acum si schimb una alta, nu am cum sa-mi dau seama daca am rezolvat problema.Totul se intampla pe strazi bune.Astept primavara si va tin la curent.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La multi ani! Astazi a fost cald la Iasi si asa ca mi-am facut de treaba.Am luat cricurile din dotare si am luat rotile de pe fata de la Volvo s40, care este nou si le-am pus pe v50 cea cu probleme.Surpriza, v50 merge perfect nu se mai misca volanu, directia este buna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce aveau rotile de la v50, erau patrate?

Ai lasat masina pe asfalt cu rotile de la s40 sau ai invartit de volan cu masina suspendata pe cricuri?

Ai facut si invers mutarea?; cu rotile de la v50 pe s40? Care au fost rezultatele?

Edited by Dinoco

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar sunt curios ce puteau avea rotile alea de pe v 50.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am luat rotile fata de pe s40 si le-am pus pe v50.Am mers cu v50 pe centura Iasi-Vaslui care este noua si totul a fost bine,atat la viteze mici si mari (perfect) .Imi pare rau ca nu am mers si cu v40 cu rotile de pe v50.Cred ca nu au fost roluite bine jantele de pe v50.Amintesc ca nu sunt probleme la directie, unghiuri, pivoti, etc.Cand o sa mai am timp am sa mai fac mutarea asta si am sa merg si cu s40 cu rotile de pe v50.Am sa va tin la curent.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am reusit sa schimb rotile si sa merg cu S40 cu rotile de la V50.Simptomele sunt la fel, cred ca jantele nu au fost bine roluite.

Vreau sa shimb jantele care sunt de tabla, dar o janta de V50 este 350 lei, iar una de Ford 220 lei pe 15.Difera doar ET care la V50 este de 46, iar la Ford de 52,5. Pot cumpara de Ford?

Ce marca de jante de aluminiu imi propuneti mai accesibile sau alte pareri.Va multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am reusit sa schimb rotile si sa merg cu S40 cu rotile de la V50.Simptomele sunt la fel, cred ca jantele nu au fost bine roluite.

Vreau sa shimb jantele care sunt de tabla, dar o janta de V50 este 350 lei, iar una de Ford 220 lei pe 15.Difera doar ET care la V50 este de 46, iar la Ford de 52,5. Pot cumpara de Ford?

Ce marca de jante de aluminiu imi propuneti mai accesibile sau alte pareri.Va multumesc!

17" Spartacus , original Volvo echipate cu anvelope ,pentru V50,S40,C30 te aranjeaza!Este anuntul meu pe bursa

Share this post


Link to post
Share on other sites

17" Mestra poate il tenteaza mai mult .

Share this post


Link to post
Share on other sites

17" Mestra poate il tenteaza mai mult .

Multumesc de poza pt. Spartacus.Mai cauta "Mestra" dar te ajut eu fiindca nu faci concurenta ;)

post-410-0-69260100-1361120921_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

My bad, am pus poza cu Spartacus, merci de poza cu Mestra . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc, ma intereseaza jante noi.Am vazut Enzo B sau G, Rial (Milano,Davos,Como 2P) si Mak Veloce.Ma puteti ajuta cu un sfat?Preturi mai accesibile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc, ma intereseaza jante noi.Am vazut Enzo B sau G, Rial (Milano,Davos,Como 2P) si Mak Veloce.Ma puteti ajuta cu un sfat?Preturi mai accesibile.

Eu am gasit un model ce mi-ar place sa-l achizitionez ptr masina mea. Iti las link si ai acolo optiune sa vezi masina sa-ti selectezi modelul si anul de fabricatie si sa testezi destule modele de jante.

http://www.tirerack.com

Sunt din State dar gasesti modelele si la noi. Important este sa gasesti ceva care sa dea bine pe masina.

Asta e modelul ce-mi place mie.

Eu am gasit un model ce mi-ar place sa-l achizitionez ptr masina mea. Iti las link si ai acolo optiune sa vezi masina sa-ti selectezi modelul si anul de fabricatie si sa testezi destule modele de jante.

http://www.tirerack.com

Sunt din State dar gasesti modelele si la noi. Important este sa gasesti ceva care sa dea bine pe masina.

Asta e modelul ce-mi place mie.

http://www.tirerack.com/wheels/MiniWheelSearchServlet?nonWinter=true&partNum=XM1775510845MGS&autoMake=Volvo&autoModel=C30&autoYear=2008&autoModClar=T5+Version+1.0&wIndex=15&grid=true&sw=1366

post-4736-0-13434400-1361351933_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Greseala mea, am dat vina pe jantele de tabla, dar de vina sunt cauciucurile vredestein sportrac 3, care erau noi .Am cumparat jante Enzo B iar cand am mers sa le montez cei de la vulcanizare au vazut cateva galme in interiorul cauciucului, doua cauciucuri cu probleme.Le-am dat inapoi, pentru expertiza.Astept rezultatul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am dat si eu intr-o groapa imensa ... si cred ca am aceasi problema (vireaza in trepte doar la viteza) maine merg si fac o improvizatie , schimb o bucsa rupta (partea pe care am luat groapa) si duc janta la roluit sau echilibrat (urme de lovitura nu are , dar nu cred ca a ramas rotunda)

Ps. am luat bucsa TRW , sunt bune ? A costat 110 lei (bucsa mare)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai puneai 40 de lei si luai Lemforder

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex , 40 de le pe care nu ii am momentan , initial vroiam sa schimb bratele fata (pt o bucsa , pt a fii oem si nou bilateral) acuma ... daca ma tin un an.

Mai am 251 lei , si sunt pe ultima liniuta a rezervorului :(

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites
Alex , 40 de le pe care nu ii am momentan , initial vroiam sa schimb bratele fata (pt o bucsa , pt a fii oem si nou bilateral) acuma ... daca ma tin un an.Mai am 251 lei , si sunt pe ultima liniuta a rezervorului :(

Nașpa.

Așteapta weekend-ul, bagă reduceri Petrom-ul. 5lei/litrul, eu am alimentat săptămana trecută cu 5,14lei/litru

Sent from Nokia 3310i using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Serios ?? Reduceri in weekend ?

Eee beton :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana ajung la 3.6 lei cat este acum in Macedonia mai au oleaca. M as mira sa faca reduceri de vikend ca doar nu este un hypermarket cu produse la reducere ca expira.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hydro-bushing decedata

post-3455-0-94898000-1440158468_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nașpa.

Așteapta weekend-ul, bagă reduceri Petrom-ul. 5lei/litrul, eu am alimentat săptămana trecută cu 5,14lei/litru

Sent from Nokia 3310i using Tapatalk

Sau nu tre` sa astepti weekend-ul neaparat. La petrom-ul de la pod cotroceni au mereu cu ~10 bani mai putin decat media. Am pus ieri cu 5.24

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now