19 posts in this topic

Cum nici anul asta nu am avut de gand sa imi pun gume de iarna si tinand cont ca anul trecut iarna aici s-a manifestat numai prin ploi si temperaturi intre 5 si 10 grade, am luat decizia ca de la anul sa imi pun si sa nu ma mai tin de riscuri inutile de genul. Asa ca am cercetat piata un pic si manualul masinii si din cate am vazut mi-ar cam trebui pneuri de 205/60 R16. Pe moment m-am gandit la niste Nokian D3 de 205/60 si la niste jante de "tabla" , tot de 16. E ok dimensiunea? Cineva mi-a zis ca ar merge si 205/55 si in cartea masinii apar si dimensiuni precum 225/55 R16 sau 225/50 R17. Care ar fi cele standard/recomandate?

Multumesc :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

205/60/16

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa cresti mare :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domnilor,

Am si eu o intrebare, In cartea de identitate a masinii mi-au scris ca pot folosi doar 225/50/17. Am niste jenti de la un vw dar pe 205/60/16. Stiti cumva daca se nimeresc, sau sa la vand?

Apoi, dintre cele doua, Michellin si Continental (sezon iarna)...ce imi sugereati?

Multumesc frumos!

Share this post


Link to post
Share on other sites

205 / 60/r16 , nu cred ca e dimensiunea buna .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai conform etichetei Michelin este mai bun, are aderenta mai buna pe ploaie si sunt putin mai silentioase fata de Continental.

Eu personal nu am fost multumi de Michelin in general. Atat pentru iarna cat si pentru vara.

Continental de iarna am avut pe o Skoda dar nu ma pot pronunta pentru ca nu le-am exploatat la capacitatea lor...nu prea a fost zapada, dar fiind noi...erau bune.

In schimb am fost si sunt multumit de Pirelli, am folosit modelul asta

http://www.cauciucur.../50/17/D-114427

timp de 3 ani iar acum am tot Pirelli

http://www.cauciucur.../50/17/R-243140

care iarna urmatoare intra in al 4 lea sezon.

Ultimul set l-am luat datorita etichetei :smile:

* Eu as opta pentru Continental.

Edited by Dinoco

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am nokian . Daca dai un search pe forum am scris si de ce ... si feedback

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu de iarna am folosit Pirelli snowcontrol si Nokian Hakkapelliita iar Nokian este peste Pirelli fara discutii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru sfaturi. Cred ca voi merge pe varianta Michellin.

Seara buna tuturor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Michelin sunt printre cei mai buni producatori de anvelope, deci ca si marca sunt foarte bune. Insa anvelopele all season, sunt un compromis (la toate marcile). Adica nu au o eficienta foarte mare nici vara si nici iarna, plus ca se tocesc mai repede

Ca si un Smartphone, e mai incomod decat un Nokia 3310, se foloseste mai greu decat un laptop si face poze mai slabe decat un DSLR, dar le ai pe toate in el :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce sa zic, textul suna frumos, ca doar marketingul isi face treaba, dar eu zic ca tot ce e combi, all-in-one-all season, etc nu exceleaza la niciun capitol.

Daca nu esti pretentios, ia-le. Daca nu te zgarcesti la bani si vrei calitate, ia separat de vara si de iarna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricum all season, e ilegal pe zapada la noi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru sfaturile oferite. Seara buna tuturor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricum all season, e ilegal pe zapada la noi

Cine ti-a spus tie treaba asta? Plus ca pe acele anvelope ai si fulgul de zapada stantat, asa ca nu vad care este problema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu, sunt scumpe...dar ei zic de bine despre ele. Eu m-am gandit sa ma sfatuiesc si cu voi.

Multumesc mult!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now