nionut76

Cum se inchid geamurile automat din telecomanda?

51 posts in this topic

Salut, as vrea sa stiu daca aveti idee cum se inchid geamurile automat din telecomanda? Eram prin meniul masinii si am vazut ca am asa ceva dar am incercat si n-a mers. De fapt am deschis geamul dupa care am armat alarma inchizand si blocand usile. Doar ca geamurile au ramas deschise :( Aveti vreun sfat ce trebuie sa fac sa se poata inchide automat geamurile? Nu de alta dar intr-o seara din greseala am uitat geamul intredeschis la masina si noroc ca n-au fost curiosi prin zona. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu stiam ca trebuie sa tii lung apasat pe butonul de incuiere pentru a ridica geamurile, respectiv pe butonul de descuiere pentru a le cobori.

Cel putin asa era la Seat, nu am incercat si la C30.

Edited by icarus86

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai salut, la asta nu m-am gandit :)) Am sa incerc dar nu cred ca merge. Nu ai incercat niciodata la tine? E ciudat ca am uitat geamul deschis dar desi armata alarma...nu s-a intamplat nimic. Ma gandeam ca se intampla ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tii apasat pe Lock mai mult de 3 secunde pe telecomanda, in prealabil activezi optiunea din meniu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tii apasat pe Lock mai mult de 3 secunde pe telecomanda, in prealabil activezi optiunea din meniu.

Multumesc, incerc in seara asta. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc, incerc in seara asta. :smile:

Da, functioneaza. Selectat din meniul masinii apoi tinut apasat peste 3 secunde. Se inchid si deschid automat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se inchid automat din moment ce trebuie sa apesi tu pe buton. Automat era daca se inchideau singure dupa inchiderea masinii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se inchid automat din moment ce trebuie sa apesi tu pe buton. Automat era daca se inchideau singure dupa inchiderea masinii.

Ai dreptate :) Important e ca am functia asta. La passat nu aveam

Share this post


Link to post
Share on other sites

La orice VAG de 10 ani vechime cand bagai cheia in usa si tineai 3 secunde pe deschis se deschideau geamurile iar daca masina avea telecomanda se putea activa functia din tester .

Share this post


Link to post
Share on other sites

La orice VAG de 10 ani vechime cand bagai cheia in usa si tineai 3 secunde pe deschis se deschideau geamurile iar daca masina avea telecomanda se putea activa functia din tester .

Passat 2008. Luat din weltauto, proprietar vodafone romania, varianta comfortline, optional xenon , nu se inchideau geamurile oricat as fi tinut pe telecomanda apasat. De testere ori altceva nu am avut timp. Era masina de companie si nu prea am fost interesat. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oho, B6-le ala stia sa faca foarte multe treburi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oho, B6-le ala stia sa faca foarte multe treburi .

Daa, cu motorizarea BKP stia foarte multe. De exemplu sa pice injectoarele la 80-90 mii km, ambreiajul la 95 mii km, caseta directie la 105 mii km. De consumabile nu mai spun. De cate ori am fost in service nu exista data sa nu ma intalnesc cu 2-3 utilizatori frecventi de passat care nu se mai opreau din injurat. :smile: Cu modelele noi dupa 2010 nu mai stiu ca nu am avut contact. Sa nu mai zic de motorizarea 2.0 diesel de pe seat in modelul de 140 cp ori FR de 170 cp. Era praf la injectoare. Dealtfel passat-ul 2.0 tdi 140 cp intre 2006-2008 a fost numita masina cu injectoare de lut. Exista un articol foarte amplu pe net. Dar, despre morti numai de bine. Acum am volvo. Unu mic si puturos. Dar de facut treaba de colo colo prin oras e foarte ok.

Edited by nionut76
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revenim va rog la VOLVO ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inafara de c30...ce modele volvo mai au optiunea de a ridica geamurile din cheie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inafara de c30...ce modele volvo mai au optiunea de a ridica geamurile din cheie?

Platforma P1(C-urile , S40 si V50 )in rest poate ca ar trebui sa stii intrucit ai S80(P2)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am s80 I nu II. Eu stiam ca nu are aceasta functie.. Maine chiar o sa incerc si eu la xc90 si la s80 mai multe combinatii. Poate "o iau la vale" geamurile. :confused2:

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

P2 nu e generaţia, ci platforma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da...si s80, s60 si xc70-ul si xc90-ul nu-s p2

ps: Am vrut sa specific ca este s80 I nu II.

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da...si s80, s60 si xc70-ul si xc90-ul nu-s p2

Ba şi alea sunt P2. Primele generaţii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Numai Fordurile cu emblema de Volvo au aceasta optiune .

P2-ul nu a fost FORD niciodata asadar nu merge ridicatu din telecomanda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am s80 I nu II. Eu stiam ca nu are aceasta functie.. Maine chiar o sa incerc si eu la xc90 si la s80 mai multe combinatii. Poate "o iau la vale" geamurile. :confused2:

Poti incerca sa legi niste sarme de la motorasele de la inchidere, pana la clemele de la geamuri si cand se deschide masina, poate sar si geamurile din cleme si "o iau la vale", ca ar fi singura posibilitate la S60/80/V70 :))). Dar nu stiu cum sa mai faci la inchidere, sa se ridice si geamurile :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lasand gluma...nu cred ca este imposibil de facut un sistem de inchis/deschis geamurile. Cred ca asta poate face chiar o alarma..."mai desteapta".

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu trebuie alarma. Merge si pe alarma/ inchiderea masinii si nici nu este scump: http://www.shopmania...-viper-10920118 . Dar eu nu prea mai am chef de cautat/ legat fire, mai bine apas pe buton inainte sa cobor din masina :D

Edited by paunionutz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau direct de la producator aici . :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now