larahau

Bieleta antibalans

30 posts in this topic

Daca ai scutul original clar nu este de la el .

Cu planetarele este putin cu cantec pt ca ai nevoie de ceva experienta pt a deosebi o planetara buna de una mai putin buna .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ai "bolt" ca la dacie, trebuie sa faci parghie cu un levier mai mic si fortezi sa iasa, se aude/simte un "cranc". Nu cred sa gasesti nute rupte, nu se-ntampla asa ceva decat extrem de rar si mai degraba sunt defecte de fabricatie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am rezolvat problema :) cauza a fost surubul din capatul planetarei lungi care nu era strans aproape deloc + rulmentul intermediar al planetarei din a carui cauza simteam si ceva vibratii in volan in momentul cand demaram mai puternic. Acum e perfect, nici o bataie, nici o vibratie :) pana cand? nu stiu :D

Multam Alex de rulment.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ti-am spus sa verifici planetara iar primul lucru verificat este surubul/piulita, tu ce ai verificat ?

Daca aveai si tu S60 iti aparea eroare de ABS daca era surubul desfacut/lipsa .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am verificat doar jocurile si nu am dat roata jos. Dar asa-i era si logic dar cateodata lojica asta fuge de mine :) am vazut ca avea jocul acela de-a lungul axei capului de planetara dar nu m-am prins de ce joaca, desi era lojic. Am zis ca e dusa planetara si o-i vedea eu ce are cand o dau jos. Dar nu am dat-o jos degeaba ca i-am schimbat si rulmentul. In rest planetara e ok. Cred ca nu prea pica ele asa usor la masina asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now