Godfather

VINEEEEEEEEE......XC60

10 posts in this topic

„Nu este doar cel mai sigur Volvo conceput vreodată. Dacă mă întrebaÅ£i pe mine, este ÅŸi cel mai surprinzător. Nu e rea combinaÅ£ia, nu-i aÅŸa?â€, a afirmat Fredrik Arp, PreÅŸedinte ÅŸi Director Executiv al companiei Volvo Cars. Noul XC60 va fi prezentat pentru prima dată la salonul auto internaÅ£ional de la Geneva care va avea loc pe 4 martie, iar primele autovehicule vor fi disponibile la reprezentanÅ£ele din Europa în toamna anului 2008.

Noul crossover de la Volvo îÅŸi face intrarea cu paÅŸi mari în segmentul cu competiÅ£ia cea mai acerbă ÅŸi cu dezvoltarea cea mai rapidă din industria automobilistică, mândrindu-se cu o interesantă combinaÅ£ie între două stiluri auto. ÃŽncepând de jos, „muÅŸchii†capabili ÅŸi tipici ai modelului XC se încordează pentru a crea o caroserie atletică cu gardă la sol înaltă ÅŸi roÅ£i mari.

La partea superioară, liniile fine conferă farmecul sportiv al unui model coupé. „Acest autovehicul are mai multă încărcătură emoÅ£ională ÅŸi energică decât oricare alt model Volvo. Ne-am propus să trecem la un nou nivel de proiectare, mărind practic volumul vizibil.

Dacă astăzi îmi spuneÅ£i că puteÅ£i recunoaÅŸte un Volvo de la o sută de metri, pot să vă spun că XC60 emană spiritul Volvo de la o distanÅ£ă de cel puÅ£in de două ori mai mare,†a declarat Steve Mattin, Directorul Departamentului de proiectare din cadrul Volvo Cars.

O altă trăsătură importantă a înfăÅ£iÅŸării speciale a modelului XC60 este reprezentată de varietatea tehnologiilor inteligente de siguranÅ£ă. SenzaÅ£ionala noutate este City Safety, o tehnologie unică ce permite ÅŸoferului să evite sau să reducă efectele cauzate de impacturile la viteză mică, destul de comune în traficul urban ÅŸi în coloanele formate în trafic. ÃŽn cazul în care autovehiculul urmează să intre în coliziune cu autovehiculul din faÅ£a sa ÅŸi ÅŸoferul nu reacÅ£ionează, acesta frânează automat.

Suntem primii producători din lume care oferă acest tip de dotare ca standard. City Safety este dovada clară a faptului că noul XC60 este cel mai sigur autovehicul fabricat până în prezent de Volvo. Autovehiculul include toată experienÅ£a ÅŸi tehnologia acumulate până în prezent în domeniul siguranÅ£ei, atât pentru prevenirea accidentelor, cât ÅŸi pentru protejarea tuturor pasagerilor în cazul unei coliziuni,†a declarat Fredrik Arp.

Proiectul XC60 se adresează unui grup Å£intă care are cerinÅ£e deosebite cu privire la design, integritatea mărcii ÅŸi alegerea produselor de înaltă tehnologie care definesc stilul de viaÅ£ă. „S-ar putea spune că acest model este viitorul autovehicul al proprietarului de C30. Este la fel de sportiv ÅŸi incitant, însă mult mai capabil. Cu XC60 îmbogăÅ£im gama de modele, pentru a atrage ÅŸi mai mulÅ£i clienÅ£i activi din mediul urban,†explică Fredrik Arp.

Noul XC60 va fi lansat cu trei variante de motorizare: motorul T6 cu turbocompresor cu o capacitate de 285 cp ÅŸi două variante ale motorului diesel D5 cu turbocompresor, de 185 ÅŸi respectiv 163 de cai putere. TracÅ£iunea integrală (AWD) face parte din dotarea standard.

„În 2009 vom oferi o versiune cu motor diesel Euro 5 de 2,4 litri, cu tracÅ£iune pe faÅ£ă, cu o capacitate de 163 de cai putere ÅŸi cu o Å£intă pentru nivelul emisiilor de CO2 de aproximativ 170 g/km,†a dezvăluit Fredrik Arp.

Å¢inta vânzărilor pentru noul XC60 este de 67 000 de unităÅ£i pe an. Cele mai mari cinci pieÅ£e pentru 2010 vor fi SUA, Germania, Marea Britanie, Rusia ÅŸi China. Volvo XC60 va fi construit la fabrica Volvo Cars din Ghent, Belgia. ÃŽn Europa acesta fi pus în vânzare în cea de-a doua parte a anului 2008, în timp ce în America de Nord vânzările vor demara la începutul lui 2009.

Best,

H

post-13-12877846438177_thumb.jpg

post-13-12877846439069_thumb.jpg

post-13-12877846439542_thumb.jpg

post-13-12877846440064_thumb.jpg

post-13-12877846440474_thumb.jpg

post-13-12877846441146_thumb.jpg

post-13-12877846441573_thumb.jpg

post-13-12877846442483_thumb.jpg

post-13-12877846443672_thumb.jpg

post-13-12877846444808_thumb.jpg

post-13-12877846446135_thumb.jpg

post-13-12877846447647_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

E demential, un adevarat Autobot, n-am cuvinte..... :wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-a lansat alaltaieri

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, e super tare... Sint sigur insa ca dadea mai bine in poza daca avea rotile peste un canal sau niste sine de tramvaie din Bucuresti - si nu asa banal, cu soseaua aia superba din orasul ala, nu ? :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu ca o sa sariti pe mine, dar nu imi place. Seamana prea mult a Ford, mai ales la bot. Stiu ca o sa ma injurati, dr voi nu vedeti ce bot "Ford" are? Cu luminile alea langa grila?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca seamana mai mult cu Mazda CX7.

Gresesc?? Avaleriu, stai linistit! Aici nimeni nu injura pe nimeni, doar suntem proprietari de Volvo! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now