Sign in to follow this  
Followers 0
Cristian Scutaru

Cum testezi daca un Amplificator e defect sau nu :)))

12 posts in this topic

Amicul meu de aici (850 T5 din 96) a luat pe eBay un amplificator PA-200 (4x50W) din S60, V70 II samd. In descrierea articolului scria ca e eventual defect neputand fi testat. Ca atare a fost si relativ mic pretul (40euro parca), in mod normal costa pe la 80 euro in sus.

A venit si cu o parte din cablaj (partea audio) lipsea alimentarea.

Pana la urma cu ajutorul VADIS-ului si cativa conectori de la Volvo i-am facut un cablaj custom pt 850 si acuma are amplificatorul asta impreuna cu un 805 premium sound si in usile din fata ca si mine boxele din V70 I.

Restul e poveste ;)

Edited by Cristian Scutaru
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa-nteleg ca se pot monta in usile din fata boxe de V 70 I fara a modifica nimic la 850?Am avut nenumarate ocazii si nu mi-am luat boxe de V 70 I :slap:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba da trebuie decupat din cartonul usii...Boxa se fixeaza direct pe tabla masinii...Partea care acopera boxa ramane si nu se vede nimic ca este ceva decupat. Am sa fac maine o poza si o pun. Tocmai am primit noile "cartoane" in bej pt usi.

post-5223-0-51964900-1360270029_thumb.jp

post-5223-0-59948800-1360270154_thumb.jp

Edited by Cristian Scutaru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si poza cu cu usa

post-5223-0-48049400-1360308661_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles cum sta treaba,merci!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa inteleg ca boxa nu este foarte adanca? Eu am niste Hertz Energy pe 13" (dif-urile de bas) montate in suportul original si intra la limita.

Ma tot gandesc sa le mut jos in locul buzunarului. Acolo e loc si de facut o mica incinta.

PS: Pe mine m-a disperat masina asta la capitolul sonorizare. Din 2007 de cand o am, tot incerc sa reglez sistemul audio si inca nu am ajuns la ceva satisfacator (Totul este aftermarket si cu componente zic eu de calitate). Problema cred ca vine de la faptul ca difuzoarele de pe usile din fata nu se pot folosi de volumul de aer din usa ca incinta. Nu prea comunica locasul de boxa cu interiorul usii. Cand se mai incalzeste trebuie sa mai desfac fata de usa sa vad daca gasesc o solutie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In primul rand as recomanda sa izolezi usile cu Alubutil sau ceva compatibil. Diferenta este uriasa. Apoi boxele originale nu sunt deloc rele, Volvo si-a dat silinta sa faca ceva ca lumea. Ca sa scoti ceva mai bun trebuie sa investesti destul de serios.

Un amic de aici si-a montat instalatie de vreo 2000euro in T5 (ok e putin dement ;) ) Si a folosit locul de jos din portiere, in portbagaj 2 subwoofere sub clapa uned se afla roata de rezerva si 2 amplificatoare tapene. Momentan nu gasesc poze dar am sa postez tipul a documentat operatiunea destul de bine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Usile au o rezonanta destul de scazuta. Problema oricum este fata exterioara a usii la care nu se prea poate ajunge. La Tico am usile izolate cu Aluband interior exterior, dar acolo usile flambeaza rau si se simte diferenta. Si in Tico am sistem audio si acolo se aude foarte bine. Ideea este ca nu am ajuns niciodata sa zic usile intra in rezonanta si de aici e problema.

In Volvo am asa:

-HU Pioneer DEH960MP (cap de linie in 2006, Iesiri de 6V, Time aligment, etc.)

-Amplificator JBL PX.300 folosit in regim 2x75W + 1x300W

-Boxe fata: sistem Hertz Energy ESK130 (medi-bas in usi, tweetere in bord)

-Subwoofer in compresie Hertz Energy ES300

Orice sfat e binevenit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok deci esti meserias cred ca mult input nu pot genera ;) Aici multi cumpara Volvo arunca SC-80x cateodata si SC 90x baga cel mai ieftin radio cu MP3 din Media Markts + baga boxe de 20€ perechea si apoi incep sa se planga pe forum "ce nashpa se aude in Volvo etc"...

Edited by Cristian Scutaru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am o problema cu calitatea audio :)

Eu zic ca sunt doua posbile puncte problematice:

1. Pozitia boxelor medii-basi pe usile din fata... prea sus

2. Nu comunica suficient cu interiorul usii si astfel nu se creaza incinta (boxele auto sunt proiectate in asa fel incat sa lucrezein incinte mari. O usa de masina are un volum mult mai mare decat o incinta de casa pentru un difuzor de 13-26cm)

Pana la urma cred ca o sa caut o pereche de fete de usi terminate pe care sa fac o incercare de pozitionare a a difuzoarelor de medii-bas in partea inferioara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare!Azi n-am avut treaba dar mi-am facut.Am schimbat twiter-ele de 850 cu unele de V 70.Operatie reusita,pacientul mort.Unul din ele a fost defect sau l-am "ucis" eu si a trebuit sa-i pun inapoi unul din cele vechi.Important este ca acum imi functioneaza amandoua si stiu ca se pot inlocui cu cele de S/V 70.Inainte sa ma apuc de treaba functiona doar cel din dreapta datorita unui cablu intrerupt.Iata ce a iesit :smile:

post-427-0-75155800-1360433029_thumb.jpg

post-427-0-17999700-1360433053_thumb.jpg

post-427-0-66541800-1360433067_thumb.jpg

post-427-0-40802500-1360433091_thumb.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0