alexciciu

Ajutor ! Motor Volvo 960

7 posts in this topic

Salut. Am o problema. Masina mea, Volvo 960 inmatriculat pe Bg. Pe certificatul de inmatriculare de la bulgari, scrie ca motorul are 2317 cmc si 114 kw ( 155 CP ). Pana aici ok. Ok pana la actul de imputernicire pe numele meu. Acolo, motorul are seria B204ET care, din cate stiu eu, este motorul de 2.0 16v DOHC turbo, de 190 cp. Unde este greseala ? Ce motor este de fapt ? Atasez imagini. Va rog ajutati'ma. Astept pareri. Multumescpost-4844-0-33408400-1360853206_thumb.jppost-4844-0-46542500-1360853264_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate nu prea are lumea pe forum 960 ca sa te poata ajuta... E o masina destul de rara...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai motorul ala de 2317 cmc si 114 kw din cartea de identitate ar trebui sa aibe turbina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motorul de 115 KW sau 155 cp este B230GT care este 2.3l aspirat 16V. Motorul din poza e definitiv aspirat. Trimite-mi pe PM seria sasiului si i-ti zic cu siguranta ce ai in masina (sau mai bine zis cu ce motor a parasit masina fabrica).

Edited by Cristian Scutaru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cristian Scutaru, ai pm. Alex44, nu, motorul ala din cate stiu eu nu ar trebui sa aibe turbina. Din aceasta cauza sunt nedumerit. Motorul se comporta ca unul cu turbo, are sunetul de motor turbo, plus ca in bord masina are indicator turbo (vezi poza din primul post). Este o greseala undeva. Am mai verificat odata seria motorului si chiar si pe actul de la bulgari scrie clar B204ET (asta este cel de 2.0 turbo 16v dohc 140 Kw adica 190 de cai). Nu stiu ce sa spun...sunt dezamagit ca este o greseala si nu prea este in ordine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa VIN este un 960 (dintre primele construite) cu motor de 2l Turbo B204FT de 136 KW. Exista si motorul B230FT care este de 2,3 l Turbo. Ori s-a trecut aiurea in acte ori cineva a schimbat pe parcurs motorul cu unul de 2,3l....In mod pe partea stanga a motorului se gaseste stantat modelul si asa stii macar ce motor e inauntru cu adevarat. Informatia din VADIS se refera la configuratia masinii cand a iesit pe usa fabricii..

Cristian

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now