paunionutz

Frana de mana

110 posts in this topic

Din cate am vazut in vida vin la set si pe stanga si pe dreapta este reperul 9

post-3286-0-47386300-1366052044_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi dublu nenea Adrian... ;D

Ce scrie acolo in VIDA este CANTITATEA NECESARA, nu cantitatea in care vine comanda :)

Adicatelea trebuie sa comanzi 2 BUCATI ca sa fie tot ce e nevoie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dublu triplu sau simplu, nu mai am nici o idee ce sa-i fac. Nu mai are nimeni nici o idee, ca eu nu mai stiu de unde sa incep cu frana asta. Dupa ce schimb si cablul defect, ce trebuie sa mai schimb sa am si eu frana de mana?

Share this post


Link to post
Share on other sites

DIscurile sunt ultimele lucruri care nu le-ai schimbat la frana de mana. :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt egale si costa pe ATE 100RON bucata, nu e un capat de tara... Sincer nici la mine nu bloca rotile, dupa ce mi-au reglat 2 mecanici de la VOLVO tamburii. Apoi am desfacut eu, am curatat bine, si am reglat, pus/scos/pus/scos discul de 20 de ori, si acum blocheaza ambele roti la 5 dinti trasi (le tarasc dupa mine sau blocheaza in mers).

So... ce faci cu mana ta e sfait :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu mana mea am facut nenea Alex si le-am desfacut de n-spe mii de ori si tot nu tine. Totul este ok, toate sunt la locul lor, nimic nu este blocat, insa nu functioneaza corect :dontknow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ţi-am mai spus: saboţii nu calcă pe toată lungimea lor pe disc. Bagă ceva (3 mm de cui) între distanţiere şi saboţi şi o să fii uimit.

Citeşte încă o dată:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am citit ce ai scris tu, insa am schimbat distantierele (acum o luna). Sa bag totusi inca ceva intre ele si ferodouri?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ştiu, vezi cum "calcă" pe interiorul discului. Ce ai de pierdut? Poţi încerca; după cum spuneam, sunt date diametre diferite pentru saboţi, în funcţie de producători.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat cablul defect, pe dreapta, discurile si placutele spate. In sfarsit am si eu frana de mana, INSA tine mai mult pe dreapta decat pe stanga. Am tras frana in mers si dreapta a inghetat, stanga nu a inghetat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci schimba-l si pe cel de pe stanga,poate e si de la cablu...

Sent iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

I-am dat de cap pana la urma. Am pus niste distantiere (cuie indoite :D) intre ferodouri si tija de reglaj si acum "ingheata" ambele roti. Merci Heimdallr de sugestie!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

De cat au fost cuiele?De 3,4,5? Ca si eu trebuie sa imi pun pentru ca imi clampane la gropi :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

De cat au fost cuiele?De 3,4,5? Ca si eu trebuie sa imi pun pentru ca imi clampane la gropi :D

Si eu de un an si ceva am sesizat un zdranganit pe stanga spate (rar se aude), da' nu i-am dat atentie! Frana de parcare tine, dar intr-o panta, dupa apasare, masina se duce la vale cam 5 cm si se opreste.

Ionute, poze nu ai tras?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Telefonul are 2mpx si aia chinuiti :)). La toate S60, S80, V70 au acel joc de cativa cm. Adica tragi frana de mana si daca vrei sa pleci de pe loc, masina se misca un pic, dupa care se opreste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La toate S60, S80, V70 au acel joc de cativa cm. Adica tragi frana de mana si daca vrei sa pleci de pe loc, masina se misca un pic, dupa care se opreste.

Mai baga pe lista si XC90-ul :D :D :D!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Megapixeli,megapixeli,dar cuiele de cat au fost?Eu am vorbit serios,chiar ma intereseaza sa stiu. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam 3-4mm merge si 5mm (depinde de uzura discului la interior), dar recomand a se da si un punct de sudura, ca daca sar de acolo cuiele e cam naspa. In alta ordine de idei la montarea unor discuri noi aceste cuie numai sunt necesare. Foarete important -arcurile trebuiesc sa fie bune sa-si faca treaba- altfel se duce frana foarte repede.

Edited by mariusb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aa , eu am crezut ca jocul ala in gol cand pleci de pe loc de 3-4cm e doar la mine , nici mie nu imi ingheata frana de mana in mers , dar de pe loc nu plec cu ea trasa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Megapixeli,megapixeli,dar cuiele de cat au fost?Eu am vorbit serios,chiar ma intereseaza sa stiu. ;)

Cam 3 mm cred. Iei si tu mai multe dimensiuni si incerci. Pui unu sau doua subtiri (sus si jos) si daca intra discul usor, incerci altele si tot asa, pana intra discul fortat. O sa intre fortat, dupa care o sa se duca lejer. Invarti de ele, sa vezi daca freaca ferodourile pe disc. Cred ca iti dai seama, ca frana trebuie sa fie slabita (cablul) la maxim

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema ca discurile au cam 20k de km....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropo , inafara de surubul ala de sub maneta mai exista alt surub de reglaj , ca frana tine doar pe loc , si eu vreau sa fac si nebunii cu ea nu numai sa tina masina pe loc.. :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate la sistemul asta de ferodou/gabarit nu prea ai ce face.Plus ca nu ii prinde deloc bine sa faci ''nebunii'' cu ea,pentru asta exista tractiunea.

Doar daca pe jos e polei-sticla atunci poti sa ''te joci'' cu ea putin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe zapada si polei chiar si ud pe jos am rupt-o , dar totusi mi se pare ciudat am mers cu mai multe s60-uri si nu prea tine deloc in mers frana , la alte masini cum o tragi ingheata rotile spate :-?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now