paunionutz

Frana de mana

110 posts in this topic

Tocmai pentru ca au alt sistem de frana de mana,de aceea la altele ''ingheata''. Pentru ca la acele altele,frana de mana foloseste aceleasi placute de franare,ca acelea de la frana de picior.Pe cand la S60 sunt undeva in interiorul discului 2 ferodouri ca la batranele Dacii.

De curand am descoperit ca si la Toyota Celica MY2000 este acelasi principiu....deci ''we are not alone'' :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da stiu ca sunt pe saboti , dar pacat , o sa incerc sa ma mai uit pe la ea cand o sa am timp sa scot discurile spate , poate rezolv ceeva !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate dacă ai citi subiectul acesta de la început ai rezolva ceva mai mult. ;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

andu ai dreptate la toate e jocul ala si eu il am si un amic...dar nu l-am observat la Heim...acu nush poate a reglat el ceva pe acolo ...mie imi prinde frana de mana daca masina merge in spate...daca merge in fata nu prinde=)) si doar pe 1 roata...Heim trebuie sa imi faci si mie frana de mana ca si ata =)) ca asa frana de mana mai rar :X poti pune 1 tona in portbagaj si tot se opresc rotile =))

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulţumesc pentru aprecieri!

E drept că frâna de mână ţine excelent, dar acel joc există şi la mine, din cauză că sistemul are la bază un concept cât se poate de prost. Practic, saboţii frânei de mână se sprijină pe nimic altceva decât însuşi rulmentul roţii. Ei, până când sabotul ajunge la rulment, roata are loc să se învârtă un pic.

http://www.volvo-club.ro/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=8628

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heimdallr poza cu cotele de la distantierul acela in forma de H de la saboti am vazut-o pe undeva ma mai poti ajuta cu ea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci m-am linistit si cu nebuniile cu frana de mana la batranul meu , am citit ca la toate tine la fel.... oricum frana de mana este facuta sa tina masina pe loc , nu ce aveam eu prin cap :evil6:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu toate ţin la fel (de prost). A mea, de exemplu, ţine şi pentru ce aveai tu în cap. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe 28 le primesc in jur de 10 lei bucata

as prefera sa fie mai multi sa nu pun o foaie de tabla sa fac mai multe bucati eu mi-am luat 6 buc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Count me in,cu 4 bucati! Poate mai doresc si alti colegi,care au ''clopotei'' la roti :D

Edited by Vita_Fresh

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok am dat comanda de 10 buc

Share this post


Link to post
Share on other sites

e o pb vor fi de 5mm grosime ca nu este placa de inox de 4,5 sa imi spu daca mai vrei

Share this post


Link to post
Share on other sites

Degeaba comandati kilograme de tablite, ca nu o sa va ajute prea mult. Eu am schimbat ferodourile, arculetele, tablitele si discurile si pana nu am pus niste cuie distantiere, nu a tinut frana de mana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta nu mi-o pot explica. La mine, sunetul a dispărut după ce am pus distanţierele noi.

Totuşi, teoretic, s-ar putea şi să aibă surprize şi să păţească ce spui tu.

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

bun lamurestema unde ai pus cuiele ca maine ma duc sa tai H-ul si ii modific cotele dupa bunul plac unde apare uzura mai exact sau inseamna ca o piesa nu este la cotele initiale

Edited by horica85

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ai ce modifica mai Hora .

Edited by blackhole

Share this post


Link to post
Share on other sites

bun lamurestema unde ai pus cuiele ca maine ma duc sa tai H-ul si ii modific cotele dupa bunul plac unde apare uzura mai exact sau inseamna ca o piesa nu este la cotele initiale

Ti-a mai spus si Heimdllr odata, sa citesti topicul de la inceput si ai sa vezi care sunt problemele la frana de mana si ce rezolvari sunt. Daca nu-ti permiti sa pierzi 3 minute citind topicul, poti confectiona multe "H"-uri.

Oricum nu inteleg de ce ai comandat 10 bucati, tinand cont ca la o masina folosesti 2 bucati si se uzeaza in 7-10 ani :dontknow:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunetul de clopoţei nu se datorează neapărat distanţierelor. Pot fi şi alte cauze.

Nu ai ce modifica mai Hora .

Ba are ce modifica, nici dumneata n-ai citit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti-a mai spus si Heimdllr odata, sa citesti topicul de la inceput si ai sa vezi care sunt problemele la frana de mana si ce rezolvari sunt. Daca nu-ti permiti sa pierzi 3 minute citind topicul, poti confectiona multe "H"-uri.

Oricum nu inteleg de ce ai comandat 10 bucati, tinand cont ca la o masina folosesti 2 bucati si se uzeaza in 7-10 ani :dontknow:

sunt mai multi doritori si nu numai de pe forum de aceea zece din care 4 se vor duce la vita_fres

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunetul de clopoţei nu se datorează neapărat distanţierelor. Pot fi şi alte cauze.

Ba are ce modifica, nici dumneata n-ai citit.

Eu personal am schimbat sabotii si arculetele,si nu am bagat nici adaosuri ,cuie indoite sau "H"_uri modificate.Rotile se blocheaza la al cincilea dinte cand trag frana de mana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now