danny_r_boy

Daca ma poate ajuta cineva va rog cu un numar de telefon...

14 posts in this topic

Am cumparat masina acum 3 saptamani si nu stiu dak a fost schimbata distributia.Ma poate ajuta cineva va rog cu un numar de telefon de la un service volvo unde pot suna sa mi verifice dak a fost schimbata?Masina mea are 111000km.Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Daca masina este luata de la reprezentanta din romania te poate ajuta Goodfather (Horia) de pe forum , daca e adusa din afara granitei cam greu sa te ajute fiindca e posibil sa nu fie introdusa in sistem.  Daca ai carte service la ea, vezi unde s-a facut ultima revizie ia nr de tel si suna la ei si afla daca au schimbata-o . O sa-ti ceara seria sasiu.

  numai bine .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.Masina este adusa de afara,din Franta.Am fost la Volvo la Timisoara si mi au spus k nu au baza de date comuna cu cei de afara si nu ma pot ajuta.Este o problema la nivel de tara sau doar acolo??As fi recunoscator dak m ar putea ajuta cineva...Ms frumos "myS40"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi pare rau sa-ti spun, dar cei de la TM te-au mintit. Incearca sa vb. cu Horia de pe forum, poate te ajuta el. Mie in Ungaria mi-au spus nr. de km chiar daca masina a fost la service numai in tara......Tot ce fac ei e online si se poate afla simplu....dar cred ca a fost rea vointa la TM sau nestiinta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru informatii "Budulan"!!!nu mi au inspirat de la bun inceput incredere cei de la TM.As dori sa vorbesc cu Horia insa nu am nici un nr de contact sau alte date...M ar putea ajuta cineva in acest sens??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nr lui Horia (Godfather) este in mesajele lui. Cauta-l in forum, uita-te la ultimele lui mesaje, si il afli usor :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca e adusa de afara mai mult ca sigur nu a fost schimbata, afara se schimba la 140.000, in Romania zic cei de la reprezentanta ca se schimba la 60.000, cica se circula altfel aici. Nu prea inteleg de ce s-ar uza mai repede o curea in Romania decat in Paris. Poate pentru a castiga ei 2000RON la fiecare schimbare de kit de distributie.... Ca idee ai putea schimba numai curelele, urmand ca la urmatoarea schimbare sa inlocuiesti si intinzatoarele si ce mai e pe acolo.

Ce spun aici se refera la S40 1.6D din 2006, din asta am si despre asta m-am interesat, poate fi diferita treaba la alt model.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am 125.000km si ink nu am schimbat kit ul de distributie. ma pregatesc sa l schimb pt k nu vreau sa risc nimic. Dar nu stiu dak sa l schimb la reprezentanta sau sa schimb la un service mai bunicel din timisoara unde m ar costa la jumatate... ms pt sugestii!

Share this post


Link to post
Share on other sites

cati dintre noi l-au schimbat la reprezentanta? nici jumatate i-ti garantez! p-al meu l-aq schimbat un mecanic pt 100 ron intr-o fosta piata acoperita,unde avea fratele lui o magazie de scule :D;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca e adusa de afara cu siguranta nu a fost schimbata distributia. La modelil 2.0 d in afara se schimba distributia la 160 000 km iar la cele cu motor de 1.6 d la 240 000. Cauta in cartea de intretinere si garantie a masinii la pagina 13. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Dany.... Si eu sunt din Timisoara si pot sa-ti spun din propria experienta ca reprezentanta Volvo din Timisoara e o porcarie.... De schimbat distributia cred ca poate nu ar fi o idee rea sa mergem in Szeged (eu am 140.000Km si cred ca ar trebui sa o schimb si eu ;desi reprezentanta Volvo din Suedia mi-a zis ca la 160.000 Km).... sau la ceva service bun (in Timisoara).... eu cunosc un tip destul de priceput... Poate ne auzim prin Timisoara...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ideea cu reprezentanta mi-a trecut din mai multe motive:

1. Din cauza pretului care dupa parerea mea este destul de mare

2. Din cauza faptului ca am auzit mai multi oameni care spun k nu sunt profesionisti 100%

La reprezentanta mi-au spus ca ma costa 2000Ron, iar eu am gasit un service care are niste mecanici foarte buni si la care am mai schimbat distributii la masini seat si ma costa: curea distributie(ContiTech)+role(Ina)+poma apa(cred ca Hepu, dar nu stiu sigur pentru ca mi-au recomandat alata care are paletii din metal)+Curea transmisie auxiliara(ContiTech)+manopera === 850Ron. Si bine-nteles garantie...

Precizez ca eu nu sunt de loc din Timisoara si acest service nu este aici.

"JameL" poate ne auzim la un telefon si stabilim o intalnire sa vorbim mai multe despre aceste masinute, ca o intalnire Volvo in apropiere de Timisoara nu cred ca o sa fie prea curand... Lasa-mi un PM cu numarul tau sau contacteaza-ma pe numarul meu de pe forum...

O zi buna in continuare!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

dany, din cate stiu eu la 2.0d se schimba la 244.000. deci mai poti sta un pic. a mea are 160.000 si nu a fost schimbata shi merge brici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now