AndiM

Curea alternator

56 posts in this topic

Buna ziua,

stiu ca s-a mai discutat despre subiectul curelei auxiliare si a rolei ei, dar as vrea sa va fac cunoscute cateva lucruri. Astazi s-a rupt din nou buclucasa curea pentru a doua oara in decurs de numai 9 luni si mai putin de 30.000 km de cand se rupsese ultima oara (inie 2012, pe la 50.000km). Am chemat din nou Volvo asistenta si am dus-o la Primus auto. Daca pana acum n-am comentat negativ la adresa lor, acum mi-a ajuns. Mi-au cerut 387 de lei pe curea si manopera !!! Lasand la o parte pretul enorm, consider ca n-ar fi trebuit sa platesc nimic pentru ca aceeasi piesa a fost schimbata si in iunie, asa cum am mai spus. Garantia este de 18 luni, asa cum scrie intr-o declaratiede conformitate si garantie pe care le-am cerut-o astazi. Raspunsul lor a fost ca pe prima curea n-am dat niciun ban, fiind schimbata cu doua luni inainte de expirarea garantiei generale a masinii si ca odata cu expirarea acelei garantii expira orice garantie a vreunei piese. Eu asa absurditate n-am mai auzit pana acum. Daca gresesc eu, imi cer scuze fata de cei de la Primus, dar nu cred ca gresesc. A patit cineva ceva asemanator?

Povestea nu se rezuma, insa doar la valoarea sau la garantia acestei curele. Am cateva intrebari:

1. De ce s-a rupt intr-un interval asa de scurt?

2. Daca e o problema a rolei, de ce nu mi-au schimbat si rola?

3. Daca se stie aceasta problema (oare e si recunoscuta la Volvo?) de ce nu mi-au inlocuit cureaua cu o luna in urma cand am fost la revizie? Toate reviziile mi le-am facut la ei, chiar si dupa iesirea din garantie? Pentru ce le platesc manopera de revizie daca nu se verifica nimic? Sau altfel spus, de ce eu, utilizator al unei masini de 64.000 Euro pret de lista, cu toate reviziile masinii la zi sunt obligat sa chem de doua ori pe an platforma sa ma duca in service? Norocul meu, daca se poate numi noroc, este ca s-a intamplat de ambele dati in Bucuresti, altfel imi petreceam ceva timp asteptand pe marginea drumurilor dupa masina de asistenta.

Voi studia legea si in scurt timp Primus Auto se va alege cu un proces pe tema asta, plus ceva reclama negativa. Din pacate nu pot apela la protectia consumatorului, masina fiind pe cabinetul de avocatura al sotiei.

Tot eu sunt si cel cu problema consumului de ulei. Am acceptat intr-un final, cu greu, recunosc ca poate fi normal un consum de 1l/10.000 km, dar sa fiu luat pe platforma de doua ori pe an asta nu pot accepta.

Stie cineva cui ma pot adresa pentru aceasta problema? Importatorului in Romania? La Volvo Suedia? Adrese, ceva?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Şi de ce nu poţi apela la OPC!? Pentru că e proprietatea unui cabinet de avocatură? Nu ştiam chestia asta.

Scrie la Volvo HQ, Gotheborg.

Global Customer Relations

Dept 57460, SAA2, 405 31 Göteborg,

Sweden Email: gcr@volvocars.com

Phone: +46 31 3250077

Fax: +46 31 595555

Edited by HEIMÐALLR
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

OPC raspunde doar persoanelor fizice. Intre juridice exista rapoarte contractuale si se rezolva numai in instanta

Multumesc pentru adresa. Cu siguranta le voi scrie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate citesc eu pe certificatele de la furnizorii mei,la curele nu se prea mai da garantie...oricum e exagerat pretul la cureaua aia.

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da' la tine cât e? Tu dai şi garanţie, nu? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi, la insistentele sotiei (ea a luat masina din service) mi-au dat acel certificat de conformitae si garantie, cu referire la factura mea, unde scrie negru pe alb ca toate piesele au 18 luni garantie. In toata povestea asta cred ca nu e vorba numai de curea ci si de rola.Este inadmisibil ca aceasta curea sa se rupa asa de repede, cauza este alta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu conteaza la mine cat e,ca nu e topic de preturi. Si da, eu dau garantie,ca le iau de la furnizorii care dau garantie.

Cu alte intrebari legate de piese vandute de mine te ajut cu mare placere pe privat.

Dar ah,stai,am uitat ca ne-ai blocat pe noi moderatorii la PM-uri ;D

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu care auzisem in ultimul rand numai cuvinte de lauda, lapte si miere despre...primus. Acum se lasa cu un proces...

Of, Of, Of....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte bine daca se va lasa cu proces, normal si eu ar fi trebuit sa le deschid un proces dar cum nu am documentele necesare, nu pot deschide un proces pe vorbe (este vorba de primus nu de volvo).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lasand acum deoparte problema banilor, ce parere aveti despre ruperea curelei intr-un interval asa de scurt ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fie pt. acea curea s-au folosit niste materiale FOARTE proaste, fie e o problema de supra-tensionare, fie de sub-tensionare (si patineaza - se incinge - se rupe), fie e ceva deplasat pe-acolo si cureaua nu are un traseu plan, si e o problema de aliniere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este din vina lui Volvo problema asta nu din vina lui Primus, chiar ma amuz citind acest topic si vazand cum un anume moderator se bucura .

@AndiM, este un defect de proiectare nu ai ce face in afara de a schimba cureaua si a verifica la fiecare revizie uzura acesteia. Sunt masini la care se rupe cureaua la 16.ooo km iar la altele la 50.oookm, oricum rare sunt situatiile cand tine cureaua peste 60.ooo km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai mister Gi, asta era si intrebarea, care PUII MEI e problema, ca poate se poate corecta cu o şaibă ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan G: mi-era teama de un astfel de raspuns, chiar daca el reflecta crunta realitate. Problema e ca se rupe o curea fara de care nu poti ajunge in primul service si nici nu o poti schimba in mijlocul drumului. Este o problema majora de imobilizare a masinii, fara a o putea controla printr-o mentenanta adecvata, atat timp cat cureaua aia se poate rupe intr-un interval asa de larg. Am fost la revizie in urma cu mai putin de o luna si nu mi s-a spus nimic despre inlocuirea acestei curele. Am facut de atunci 2000 km si s-a rupt. Probabil ca va trebui sa ne gandim sa o schimbam la fiecare achimb de ulei, odata cu filtrele. O bagam la consumabile la 15.000-20.000 km ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, tu faci schimbul de ulei şi filtre la 2000 km? Poate mai bine ar fi tot la al doilea plin... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa as fi sigur ca nu se mai rupe. Pana se umple rezervorul schimb cureaua ;)

Poate cineva sa-mi recomande un service bun in Bucuresti pentru masina mea ? Vreau sa renunt la serviciile Primus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La un importator de piese auto, cureaua cu pricina costa 43 lei cu Tva inclus. Pana la 387 cu montaj cu tot, e cale foarte lunga !

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

AndiM, mariusb, nu renuntati la serviciile primus, ca se supara unii de pe-aici pe voi. Chiar nu stiti inca ? E cel mai "tare" service din tara.

:evil6:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este din vina lui Volvo problema asta nu din vina lui Primus, chiar ma amuz citind acest topic si vazand cum un anume moderator se bucura .

@AndiM, este un defect de proiectare nu ai ce face in afara de a schimba cureaua si a verifica la fiecare revizie uzura acesteia. Sunt masini la care se rupe cureaua la 16.ooo km iar la altele la 50.oookm, oricum rare sunt situatiile cand tine cureaua peste 60.ooo km.

Sefu` , nu te supara, dar eu am aproape 180 000 si nu prea mi s-a rupt cureaua cu pricina ... sper sa nu cobesc .. :)

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sefu cand oi` aveai si tu motor "dizal" sa ma anunti si pe mine :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intrebare: trebuie schimbata si rola atunci cand schimbi cureaua? Mai trebuie schimbat ceva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cureaua, rola si pompa de apa, cam la 60k km, asta ca sa nu ai probleme, recomandarea lu' Bogdan M! :salut:

service bun : Gieuroservice, are site!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si recomandarea mea este sa renunti la service-ul la care mergi acum. Nu e normal sa crape asa des cureaua.

E o problema acolo. Verifica si o sa rezolvi.

Daca era asa la toate, sigur ar fi fost o rechemare si ar fi remediat problema, plus ca nu stiu cati au scris pe aici de curea rupta asa des.

Cei de la Gieuroservice sunt buni. Din 10 care am trimis acolo, doar o nemultumire si aia penibila..... in rest ceilalti nu au avut de ce sa se planga. Am schimbat wee asta distribuita la ei si totul e ok. Masina merge bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ValiU fara suparare dar ai idee despre ce motoare si ce curele se discuta aici ? Eu sunt de parere ca nu ai .

@Intel, se verifica rola si daca are joc se schimba, eu recomand doua curele la un intinzator . Oricum au schibat iar modelul de curea, acum este mai gros si teoretic nu se mai rupe .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, am idee......

si deci se poate rezolva

"@Intel, se verifica rola si daca are joc se schimba, eu recomand doua curele la un intinzator . Oricum au schibat iar modelul de curea, acum este mai gros si teoretic nu se mai rupe ."

nu exista ca asa "e" ele si nu ai ce sa le faci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now