javer

Probleme volanta

30 posts in this topic

eu am luat un renault laguna 1.9d 120cp din 2003 si am facut multe comparatii.....volanta nu este la fel...

Pai nu e aceeasi volanta la toate dci-urile de Renault Laguna.

Aia nu... difera la prinderi.

Era interesant o cutie in 6 trepte......

Cand se schimba kit-ul de ambreiaj inclusiv volanta, trebuie schimbat si rulmentul de priza directa?... vorbesc de cel din spatele volantei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu obligatoriul sa il schimbi daca nu are joc sau semne de uzura....ala stiu ca ii peste 100euro nou

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cutia in 6 trepte s ar putea sa vina,dar nu stiu daca merge si la suporti..am impresia ca sunt altfel.

Rulmentul il schimbi doar daca e distrus,altfel nu are rost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu obligatoriul sa il schimbi daca nu are joc sau semne de uzura....ala stiu ca ii peste 100euro nou

E sub 100 de lei pe luk.

Cutia in 6 trepte s ar putea sa vina,dar nu stiu daca merge si la suporti..am impresia ca sunt altfel.

Rulmentul il schimbi doar daca e distrus,altfel nu are rost.

Tin minte ca am fost odata la Renault si ziceau baietii de acolo ca Laguna are doar 3 suporti, 2 sus si unul jos in fata, acum de care Laguna vorbeau.....

Am intrebat pentru ca stiam ca unele kit-uri de ambreiaj vin si cu rulmentul asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua,

Trebuie sa schimb si eu volanta (dupa cum spune mecanicul) la un S40 2001, 121kw, benzina.

Intrebarea mea este daca se poate pune un kit ambreiaj cu volanta cu masa simpla in locul celei cu masa dubla pe care o am acum.

Daca da, care sunt riscurile si avantajele.

A facut cineva aceasta inlocuire?

Multumec.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now