Sign in to follow this  
Followers 0
ateo

Permis conducere suspendat

19 posts in this topic

Salutare Volvisti!

Dezastru. Pt. mine cel putin. Ei bine de ieri, 01.03.08 am ramas fara permis (suspendare 90 zile pt. viteza).

Daca ma poate ajuta cineva sa-mi explice cum pot sa procedez ca sa se reduca "pedeapsa" si daca stie cineva, sa-mi spuna si mie, dupa astea 90 zile il primesc automat inapoi sau trebuie oricum sa dau examen, ca eu nu mai stiu, atat au putut sa schimbe legile astea ca sun ca .... patrupedu in ceata.

Tare deprimanta situatie... >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

  O sa ti-l primesti inapoi fara examen,doar daca doresti sa ti se reduca de la 90 de zile la 30 sau 60 trebuie examen.Nu stiu chiar exact insa sigur iti pot spune ca daca te supui... celor 90 o sa-l primesti fara examen.

  Merg destul de tare Volvo-urile astea......si eu am luat un radar cu 93 prin localitate....si nu ma intreceam cu nimeni.....cu mine insumi doar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci! Eu nu eram cu Volvo-ul meu ca norocul, eram cu masina de firma Peugeot 206 HDi si m-a prins cu 103,90kmh in zona cu 50 si peste 3 minute iar cu 108 in zona de 70. Nasol.

Daca eram cu Volvo-ul sigur aveam mai mult ca ma grabeam acasa...

S-a intamplat in com.Tureni, sat Martinesti, Cluj. Acolo sunt camerele alea stupide si eu nu aveam detector  >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

  In atentia tuturor !! Pe tronsonul Turda Cluj sunt actualmente vreo 10 zece camere si se mai monteaza.Ultima pusa e la intrarea in Martinesti dinspre Cluj spre Turda.  Se pare ca cei de la Rutiera vor sa faca ordine in judetul lor.......de ciobani

Share this post


Link to post
Share on other sites

asta chiar e magarie! in loc sa se construiasca sosele sa putem sa circulam ca oamenii, politia ne amendeaza! >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

poate vrei sa rectifici:

   In atentia tuturor !! Pe tronsonul Turda Cluj sunt actualmente vreo 10 zece camere si se mai monteaza.Ultima pusa e la intrarea in Martinesti dinspre Cluj spre Turda.  Se pare ca cei de la Rutiera vor sa faca ordine in judetul lor.......de ciobani

ce vina am eu ? >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

  E na nu te oftica acum,dar vrei n uvrei sa recunoastem Cluju-i fruntea pt ardeal.Bancuri cu si despre clujeni se fac si se stiu.Cu mureseni mai putin.Sorry,nu te oftica

    Pt rich1974....vreau sa-ti spun ca sapt trecuta am fost in Germania.Pana acolo si inapoi am vazut 4 masini de politie.doua in Ungaria si doua pe autoband in Germania.Nici unu nu ne-a oprit nici la dus nici la intoarcere.Cum am intrat in tara pana in MS am vazut 20 cu siguranta.Si nu ca erau in fata posturilor,opreau masini,ba pt nr ba pt linie continua,pt magarii......Romania noastra e o gura de rai miroase a urina si pute a mucegai(au dreptate cei de la cassa loco cu versurile astea)

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu ma oftic stai linistit.

asa cum aveti voi in mures bancuri cu clujeni avem si noi aici cu voi si cu cei din alba ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropos, cate semafoare sunt in Alba??  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, Ateo,

Gaseste-ti un avocat care sa-ti faca o plangere impotriva procesului-verbal de contraventie, depune-o la Judecatoria Oradea si obtine un certificat de grefa.

In baza aluia, cei de la rutiera o sa-ti dea inapoi permisul pana la judecarea definitiva a procesului (adica peste 4-5 luni).

Cu putin noroc la amanari cat mai multe, faci vara cu permis.

Spilul e ca plangerea suspenda executarea pedepsei (adica a suspendarii permisului.

In final, daca iti respinge plangerea si in recurs, abia dupa aia ramai fara permis 3 luni (adica pe la toamna).

Amenda platestes-o daca n-ai platit-o inca, ca oricum, dupa aia, platesti dublu (dupa 48 de ore de la comunicare).

Bafta!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

DACA IN ULTIMII DOI ANI NU AI MAI AVUT SANCTIUNI RUTIERE POTI SA SOLICITI REDUCEREA SUSPENDARII LA 30 ZILE DACA FACI UN CURS SI TRECI EXAMENUL.

NU STIU INSA UNDE TREBUIE SA FACI CURSUL, IN ORADEA SAU IN CLUJ?

AS PUTEA AFLA DACA TE MAI INTERESEAZA.

PENTRU A COMUNICA MAI USOR SI MAI REPEDE, POTI SA MA SUNI LA 0766.277.424.

DAR, NU UITA... POTI AVEA UN ACCIDENT CHIAR DACA TU STAPANESTI MASINA, DIN GRESALA ALTCUIVA SI ESTE BINE CA IN ASEMENEA SITUATII SA NU FII IN CULPA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutari si multumiri!

Nu am crezut ca acest topic va ridica spiritele. Asta e bine, inseamna ca mai traim.

Oricum, ideea e, daca va mai intereseaza, am platit amenda, am dat permisul si o sa merg la examen probabil saptamana viitoare sau peste 2 saptamani. Cica se da examenul la Oradea si dupa aia fac o cerere pe care o trimit la cluj impreuna cu dovada ca am luat examenu si procesul verbal si copie dupa chitanta si cica se reduce. Intr-adevar, daca ai beneficiat de o reducere de suspendare in ultimii 2 ani, nu mai primesc acum, dar cum asta e prima abatere.... Ma rog, sa vedem, sunt curios daca se poate rezolva fara interventii in litera legii. Eu banuiesc ca nu...

Conduceti cu grija, castravetii sunt cu ochii pe voi (am vrut sa spun noi, dar nu mai e cazul).  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai, examenul, cred ca este grila!

daca stii, il iei si gata,

treba i ca si rezolvata.

noroc la x uri!

am vazut ca esti din oradea si ai un S 60.

si eu la fel. OFFTOPIC!!!

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ei bine, incepand cu 01.04.08 sunt din nou pe strazi!!!!!!!!!!!!!!!

FERITI-VA!!!      ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar a fost pe bune? Iar daca raspunsul e afirmativ, atunci @ateo iti dedic urmatoarea melodie, ca ai noroc:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai revenit.Treci la incaltari cu talpa usoara! Iti doresc sa conduci pana ti s-o albi barba fara evenimente,un ,,radar" nu-i nimic grav.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, e pe bune! Asta e si motivul pentru care nu am mai intrat pe forum de un secol, recuperez la servici.

Merci de suport, m-ati ajutat enorm, mai ales moral (care era la pamant).

@ roco, merci de link. Stiu melodia si imi place mult!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

  Eu sunt in aceeasi situatie.

  Sa-ti zic cum trebuie sa procedezi : 1 . astepti sa-ti expire dovada si in prima miercure dupa ce iti expira dovada mergi la politie si dai examen ( iti trebuie bultein si dovada expirata)  pentru a reduce la 30 zile.

  2. vezi ca examenul oricum este obligatoriu daca nu dai mai stai 30 zile cu suspendare:)

  3. vezi ca exista o carte cu grila 15 din 15 din aia se dau grielele.

    Eu am dat examen si am redus la 30 zile , pana pe 05.05.2008 sunt pieton.

  Multa Bafta la examen.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  
Followers 0