Guest nicu132003

Chit Distributie

23 posts in this topic

8)

Buna Ziua

Am vazut foarte multe discutii legate despre Chitu de Distributie, daca a fost schimbat, la cati km si cea mai amre problema a oamenilor Cat a costat?

Eu am schimbat la masina mea, chitu la 116,000 " sa mai pun acolo vreo 100 sau 200 km in plus ( nu mai stiu exact ) " desi masina am luato din Germania, personal. Eu am zis, ca e mai bine sa fac acest lucru, fara sa mai am vreo mustrare de constiinta, ca a fost sau nu schimbat.

In Romania, mai toata lumea, doreste sa cumpere o Masina Buna, Cu toate consumabilele schimabate fara sa mai bage vreun ban in ea.

Apoi, vin aici si se plang " cum pot afla? "

Sa fim seriosi " o masina second hand are probleme, mai mici sau mari ". E voba aceea " nicodata nu ai sa gasesti masina nebusita si femeie n.....tuta  ;),

Eu aici in Valcea, am schimbat Chitu de Distributie " Champion " la un service unde manopera a fost Gratuita, deaorece am comandat piese de la ei.

De ce sa ma duc la reprezentanta, sa dau cateva milioane bune numai pe Manopera " nu vorbesc de piese " cand am aceasi garantie " de 60,000 km am la ea "?

Sincer, nu vad rostu!.

In fine, fiecare face ce vrea.

Si apoi, pentru motoru meu de 1.9 dci, 116 am dat in jur de 600 lei.

Eu sunt multumit, dorm linistit, fara sa ma stresez.

Sper ca cei din Forum, sa nu se supere pe mine.

Dar, trebuia sa mai zica si cineva, cate ceva " ca preamulte muieri sunt pe acest sait "

O zi buna

Share this post


Link to post
Share on other sites

    1.  ''Muieri'' e cam prost venit pentru altii.

    2. Gandeste-te ca unii oameni poate nu au timp sa stea cu masina in service sau se gandesc ca e mai sigur daca s-a schimbat distributia afara, poate au mai avut ceva probleme cu masina si nu mai au chef sa mai bage iarasi ban in ea. 

  Tu ai facut un lucru bun ,din ce an e masina ta???

Share this post


Link to post
Share on other sites

volvo-ul lui taica-miu este din 2001 si are 100k km. i-sa schimbat distributia la ~60k km. la cat mai tre sa o schimbe. unii spun ca se schimba la 90k sau la120k.

am fost si la un magazin de piese si mi-a spus "maestrul" de acolo ca tre sa schimb si transmisia. adevarat sau fals?

Share this post


Link to post
Share on other sites

asta cu schimbarea distributiei e o chestie! ii dau dreptate lui nicu atunci cand zice ca la o masina sh distributia ar trebui schimbata. e riscul foarte mare in cazul ruperii curelei. ganditi-va la situatia urmatoare: mergi si tu cu gagica in dreapta in croaziera, supt ;) clar de luna si deodata pac, se rupe cureaua de distributie :-[ . iti dai seama cum te simti!  :-[

Share this post


Link to post
Share on other sites

mergi si tu cu gagica in dreapta in croaziera, supt ;) clar de luna si deodata pac, se rupe cureaua de distributie :-[ . iti dai seama cum te simti!  :-[

partea cu simtitu' mai e cum e!  ;D

din cate stiu eu chitu' de distributie se schimba in jurul celor 90000km parcursi,cu cat  o schimbi m-ai devreme cu atat mai bine(dupa buget  ;D),cat despre cureaua de distributie,daca se rupe "ai puso"(cu scz de rigoare pt exprimare),gandeste-te ca ea asigura sincronizarea intre pistoane si supape,ce-ar fi daca in loc sa fie jos pistonul cand supapa e deschisa, pistonul e sus,asta era un exemplu ca sa nu m-ai vb de culbutori, arbore cotit, axul cu came,s.a.m.d

p.s: de cand sunt pe volvo-club,am m-ai invatat si eu cate cv de motoare,chiar daca am o varsta destul de "frageda",cine stie,cunoaste!  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unde ai schimbat distributia ca si eu sunt din Valcea si as fii tentat sa o schimb !Si spune-mi dak au facut treaba buna ,adica dak masina trage ca inainte nu se tureaza singura pe loc s-au alte chestii

Mersi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

asta cu schimbarea distributiei e o chestie! ii dau dreptate lui nicu atunci cand zice ca la o masina sh distributia ar trebui schimbata. e riscul foarte mare in cazul ruperii curelei. ganditi-va la situatia urmatoare: mergi si tu cu gagica in dreapta in croaziera, supt ;) clar de luna si deodata pac, se rupe cureaua de distributie :-[ . iti dai seama cum te simti!  :-[

=))))))) Da... numai asa daca te gandesti si iti vine sa o schimbi  ;D!

Daca te mai gandesti si la celelalte beneficii, atunci chiar ca trebuie schimbata!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi ! Cred ca dau pe la ei sa vad cat ma costa si pe mine k tare m-au speriat discutiile pe tema asta .  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut, eu am schimbat  distributia la volvo baia mare,  totusi , ti-as recomanda sa folosesti piese originale, deorece alea care se "potrivesc"  pot sa-ti faca surprize neplacute. am facut greseala sa inlocuiesc bucsile de la bratele fata cu "facaturi" nu stiu de la ce producator, acum tre sa pun altele si nu ma opresc decat la cele originale. de curiozitate, intreaba la service-ul din valcea cat costa sa-ti aduca distributia originala si o s ajungi la concluzia ca te-ar costa mai mull decat la o reprezentanta volvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ideea e ca motorul de pe al meu volvo este de provenienta renault si piesele respective or sa fie tot provenienta renault de aceea nu cred ca are importanta dak fac schimbarea distributiei la reprezentanta sau la un alt service (sper) . Ideea era dak mecanicii au facut treaba buna ! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe mine la Baia Mare m-a  costat 1520 RON cu tot cu manopera si am stat tot timpul langa masina, piesele desigilate in fata mea si pe care  scrie volvo.  Bafta !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da stii vorba aia romaneasca : Cand e sa te ia dracu te ia si din usa bisericii ...  :D Noi sa fim sanatosi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

pentru nicu "Poti tu sa imi demonstrezi ca pe Motoru tau ai Curele VOLVO? Inscriptionate VOLVO!

Sa fim seriosi, VISE FRATE, VISE FRATE"...

Cind o sa ne intalnim o sa-ti arat ca la mine pe cureaua de distributie si pe cea auxiliara scrie VOLVO. Eu doar distributie originala pun pe bijuteria mea. O bucsa, un capac, etc pot sa nu fie originale, dar cu kit-ul de distributie eu nu ma joc. Acum,fiecare face cum crede.

P.s. Ca tot intrebi daca Champion e no name:Te-ai uitat daca are vreo data de fabricatie inscrisa pe ea ? Unde e facut Champion-ul ala, ce scria pe cartonul care imbraca cureaua, te-ai uitat? Made in ce tara era ?... Ca acum gasesti si Rolex facut in Turcia, daca vrei sa ai unul pe mina. ;)

Numai bine !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer, credeti-ma ce va spun " Nu am nimic cu nimeni dar mor pe oamenii care Fac pe interesantii, cand ei nu au o capeica in pozonar "

scz de off-topic,dar poate ne traduci si noua,mie cel putin....!??!?!  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

nicule draga, adica tu zici ca daca eu vin sa-ti cumpar masina si te intreb daca ai distributie VOLVO pe ea (ca eu sint mai fixist - si am destui bani in "pozonar" dar nu-i dau pe masini moderne de jdemii de euro cu piese facute in taiwan) - tu ma "tavalesti sa-mi bagi mintile in cap" ? :D  Vezi ca am 10 ani de Aikido  :D 

Pai eu daca dau de unul care se enerveaza cind ii pun ORICE FEL DE INTREBARI VREAU EU DESPRE FIERUL LUI de second hand(pe care cere o caruta de bani), iese cu scantei la fel.Cum adica il tavalesti ? Pai daca tu ceri un pret, omul vrea amanunte.Daca i-ai schimbat distributia in spatele blocului la un mecanic foooarte priceput si ai pus pe ea cel mai ieftin kit (ca doar vrei sa o vinzi,nu-ti mai pasa prea mult de ea, nu? ) omul ala vrea sa stie si are tot dreptul, parerea mea.

Eu sint "nebun", cum zici tu - atunci cind arunc banii pe o masina second hand intreb tot ce vreau, ca nu e singura oferta din lume. Eu cind am luat-o am dus-o la Autovit pe tester - 3 milioane testarea suportata de vanzator - si daca nu era in parametrii nu o luam.Si da, i-am pus 2000 de intrebari, l-am luat la restaurant intr-o seara si am discutat 4 ore despre masina.  ;) Si cam tot ce mi-a spus cu privire la micile defecte au fost adevarate. Si am ramas prieteni - omul chiar mi-a dat un mail cum ca se uita dupa masina prin oras sa o mai revada...Ce zici ?...

Astept raspunsuri acide  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@nicu: te rog lasa raspunsurile de acest gen si injuriile pentru alte forumuri. Intelegem ca vrei sa-ti vinzi masina si ca pui doar piese de calitate, dar respecta-ne macar scriind corect gramatical. De "tavalit", poti "tavali" pe cine vrei, dar nu de pe acest forum. Sau fa-o macar in mesaje personale daca vrei sa te razboiesti precum Becali. E un avertisment.

Multumesc pentru intelegere...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sper ca nu se "incing" si de data asta spiritele....?  :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Ori inteleg eu gresit mesajele tale ori esti iritat de mesajele celorlalti. Cel putin asa mi se pare mie din vehementa mesajelor tale, scuze daca gresesc.

Nu vreau sa continui discutia legata de potentialii cumparatori, pentru ca fiecare are parerile lui despre cum sa vinda un produs si il priveste personal. Sint convins ca exista foarte multe pareri asa ca nu are rost sa incarcam forumul.

Doar vroiam sa-ti atrag atentia ca faci afirmatii despre oameni pe care nu-i cunosti ceea ce nu cred ca-i corect.

Acel om care a facut remarca cu airbag-urile si oglinzile, chiar are un Volvo.

Mai mult decit atit chiar vinde masini Volvo si, desi am eu o problema ca nu ne raspunde la anumite lucruri legate de dealer-ul la care lucreaza, ce-i al lui e al lui si nu putem sa-l tavalim aiurea.

Probabil ca omu stie ca nu exista versiuni de S40 cu oglinzi si geamuri heliomate. Atermice cu siguranta, dar heliomate poate ca nu. Iar cele 2 airbaguri de pe stilpii din spate formeaza impreuna cu cele de pe stilpii din fata airbagurile cortina. Deci in total ar fi cam 6.

Bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nicu132003 :in legatura cu ultimele mesaje,fara suparare,cred ca ati gresit sectiunea din punct de vedere comic,iar daca vroiati sa vindeti masina(cu scz de rigoare daca am inteles gresit),exista deasemenea o sectiune NUMAI pentru asa ceva..... ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Iar cele 2 airbaguri de pe stilpii din spate formeaza impreuna cu cele de pe stilpii din fata airbagurile cortina. Deci in total ar fi cam 6.

Bafta.

omul care nu stie exact despre ce vb ar face mai bine sa taca , nu sa isi dea cu parerea despre masina altuia.iar airbagurile alea, daca nu sunt in acelasi loc, eu consider ca sunt 6+2=8, nu 6+2=6...chiar daca sunt tot cortina

eu il aprob pe nicu132003...  pt ce a scris in acest topic....prea se sufera aici .

au oamenii bani de volvo, dar se f.. pe 7 milioane cat il costa distributia, prefera sa mearga la risc....80% din cei ce cer pareri aici pe forum habar nu au de fapt ce inseamna distributia,dar sar ca arsi cand primesc un sfat pe care dea fapt ei l-au cerut.si la fel de mult se sufera pe "piese originale"-la draq, volvo nu fabrica nici pivoti ,nici placute de frana, la fabrica unii specializati si pun sigla volvo pe ele, daca cineva prefera sa aiba acea sigla, e problema lui, mie mi se pare mult mai interesant sa iau mult mai ieftin , aceeazi piesa de la un producator de renume, si sigur e la fel de buna, sau poate mai buna decat cea cu "volvo"

succes la spart motoare tuturor celor ce dau telefoane fostilor proprietari ca sa ii intrebe cand au schimbat distributia masinii LOR.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca esti sigur (sau te asiguri) ca distributia a fost schimbat in urma cu 30k km este total aiurea sa o mai schimbi tu inca odata.

Cat despre piese... uneori dai jos lucruri mai bune decat cele pe care le-ai luat noi in cutie.

Lucrurile nu sunt toate in alb si negru...

Share this post


Link to post
Share on other sites

mihai_s40 Frate nu stiu pe cine vrei sa ataci dar eu am cerut parerea lui nicu referitor la calitatea serviciului prestat de mecanici iar referitor la curelele pe care scrie volvo ,motoarele diesel de pe volvo(cel putin al meu) sunt de origine renault deci nu are cum sa scrie pe cureaua de distributie volvo atata timp cat nu e facut de ei ,e ca si cum ai pune un afis mare TURBO pe geamul din spate (fata) al unei dacii 1310 Si sa nu mi spuneti ca curelele de volvo sunt faurite cu toata dragostea si priceperea atat de binecunoscuta a suedezilor si chiar daca ar fii asa ce au suedezii aia frate 3 perechi de creieri , au  vreo reteta secreta de le fac asa bune ca daca e asa maine fac un  sablon volvo , sterg champion de pe curea cu o lama sii trag un spray alb peste sablon si cand schimb chitu de distributie sa vezi ce bine o sa traga masina...

fara misto...  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu vreau sa atac pe nimeni, doar mi se pare ca prea multi isi cumpara masini scumpe iar apoi se sperie cand e vb de dat bani pe niste chestii de bun simt, ca sa le mearga masina bine.

tocmai asta ziceam si eu BOGDVBL, ca nu trebuie sa scrie volvo ca sa fie un lucru de calitate, ci poti gasi aceeasi calitate la pret mult mai mic, si poate chiar acelasi producator :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now