danny_r_boy

Costuri pentru schimb filtre...

38 posts in this topic

Sunt detinator al unui volvo S40 din 2005.Imi puteti spune si mie va rog cat costa filtrele (ulei,motorina,aer,habitaclu) ??? Astept raspunsurile dumneavoastra.Multumesc anticipat!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

In jur de vreo 250 lei.

Dute cu Cetificatu de Inmatriculare la un Magazin de Piese Auto, de la tine din oras si intreaba acolo.

Iti recomand MAN.

Sunt foarte bune. Si apoi, cel de Polen sau Habitaclu, sa iei cel din carbon.

Filtreza mult mai bine aeru care intra in masina. ;)

Sunt detinator al unui volvo S40 din 2005.Imi puteti spune si mie va rog cat costa filtrele (ulei,motorina,aer,habitaclu) ??? Astept raspunsurile dumneavoastra.Multumesc anticipat!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru toate filtrele marca MANN, preturile la mine ar fi cam astea :

Filtru aer - 42RON

Filtru ulei - 38RON

Filtru motorina - 78RON

Filtru polen (cu carbon) - 81RON

TOTAL - 240RON aprox

Bafte !

Share this post


Link to post
Share on other sites

acum mi-am schimbat si eu toate filtrele

in alba sunt mai ieftine ;)

HU711/51X FILTRU ULEI 31.09

PU1018X FILTRU COMBUSTIBIL 67.23

C28110 FILTRU AER  37.82

CUK2440 FILTRU POLEN 71.43

EDGE 5W30/1L ULEI MOTOR 109.24

EDGE 5W30/4L ULEI CASTROL 210.08

MANOPERA 84.03

toate fara tva...

Share this post


Link to post
Share on other sites

HU711/51X FILTRU ULEI 38RON

PU1018X FILTRU COMBUSTIBIL 77RON

C28110 FILTRU AER  42RON

CUK2440 FILTRU POLEN 81RON

EDGE 5W30/1L ULEI MOTOR 112RON

EDGE 5W30/4L ULEI CASTROL 225RON

Preturile INCLUD TVA ;)

Deci nu e chiar mult mai ieftin in alba...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce filtre sunt pentru S40 din 1998 benzina si cam la ce preturi ?

Filtrul de benzina se schimba la 30 000 km ? Exista filtru de polen la modelul din 1998 ?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Filtru de polen s-a pus abia incepand din 2000.

Filtrele le recomand doar MANN sau MAHLE, si filtrul de benzina intr-adevar se schimba pe la 30.000-40.000km. Depinde de calitatea benzinei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pt raspuns !

La ce preturi ai filtrele pentru S40 1998 benzina ?

Cat e manopera ?

Pentru ulei eu am pus ultima data Aral 10W40 - ai asa ceva ?

Si nu in ultimul rand la ce adresa ?

Sper ca nu am pus prea multe intrebari ...  ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Contacteaza-ma pe mesaj personal te rog cu o serie de sasiu, n-are sens sa incarcam forumul aiurea.

Mersi !

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Depinde de calitatea benzinei." La noi in tara proasta si f. proasta! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut mai sus k mi ati recomandat ulei 5w30. din cate imi amintesc eu cei de la service unde am schimbat uleiul mi au pus 5w40. care este diferenta si care este mai bun pentru aceasta masina??? ms pentru sugestii!

Share this post


Link to post
Share on other sites

La taicamiu, adica 1.6 D, e pus ulei 0W30...cel putin asta puneau astia de la reprezentanta si noi am cotinuat pe acelasi ulei...mai e cineva cu 0W30???Vad ca lumea pune 5W30 sau 40 dar nici decum 0W...ce-i adevarat e ca sunt si motoare diferite

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am programat la service pentru prima revizie la un Volvo pe care l-am cumparat din afara si are 19000km.

Azi am primit un telefon pentru a confirma programare si am pus si o intrebare de un pret estimativ.

Mi-au zis ca ma costa in jur de 16 milioane, ceea ce mi se pare foarte foarte mult, in conditiile in care am vazut aici ca preturile la filtre nu depasesc 250 ron.

Astfel ca ma bate gandul sa le iau separat si sa le schimb ori la ei daca se poate si platesc doar manopera ori sa le schimb la service-ul Bosch pe care il laudati aici pe forum.

Ma puteti ajuta cu detalii, unde este acest service Bosch?

la ei ma pot duce cu filtrele si doar sa le schimbe?

Ei pot reseta si computerul care acum imi da mesajul de prima revize - i-ul acela galben?

De unde as putea sa iau filtrele si sa fie totusi originale, eventual acelea MANN care sunt laudate?

Stiti si ce ulei ar trebui sa cumpar si de unde, motorul este 2.0D 136 de cai masina este din 12.2006.

Mersi mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Ungaria costa 200E revizia la 20.000km. Poti merge acolo si iti raman si bani si obiective turistice de vizitat.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te poti duce la orice Bosch Car Service din Romania. Absolut toate sunt dotate cu computere capabile sa citeasca si sa reseteze erorile la Volvo. Filtrele Mann sunt foarte bune. O revizie completa la Bosch pe mine ma costa 500-600 de lei. Primus este excesiv de scump si nu merita sa arunci intre 1300- 1600 de lei la o simpla revizie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate pana in Ungaria nu am timp sa ajung.

Spune-mi te rog ce service Bosch Car exista in Bucuresti si daca ati mai facut vreao revizie la service-ul respectiv. Nu as vrea sa ma duc nici la un service nerecomandat, adica unde nu a mai fost nimeni inainte. Atentionarea din bord nu este o eroare este pur si simplu un mesaj de atentionare ca nu am facut revizia. Deci cei de acolo ar trebui sa reseteze mesajul respectiv sau sa-l stearga nu stiu exact care e procedura. Dinou nu as vrea sa ma duc si sa-mi lege masina la un calculator cu un soft altul decat cel pentru volvo si sa ma trezesc ca imi strica computerul de bord. Sa nu sar din lac in put, asta mi-e frica.

Daca a mai fost cineva si-mi poate recomanda un astfel de service as fi recunoscator.

Spene-ai ca te-a costat in jur de 500-600 de lei? asta cu tot cu filtre? la ce service? si ce masina ai, ce motorizare?

mersi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum sa dai fratioare 16 milioane pentru o ...revizie ?

        Primus strikes again...

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.Nu ai de ce sa-ti faci probleme in legatura cu computerul de la Bosch pentru ca sunt profesionale. 2.Eu am un S40/2004 136 CP diesel. 3.Uleiul folosit este doar Castrol 5W30 Bodyguard. 4. Eu merg la Bosch Slobozia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bosch Slobozia sa inteleg ca nu este in Bucuresti, banuiesc ca e vb de oras nu e vreo strada in Bucuresti cu numele asta?

A fost cineva la vreun Bosch aici in Bucuresti cu un volvo? au soft pentru ele?

Pot sa iau filtre si ulei direct de la ei sau sa caut sa le iau separat si sa ma duc cu ele luate deja?

Mersi pentru informatii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar nu a fost nimeni la un alt service decat Primus aici in Bucuresti?

Pls help ma apropii de 20 000km si vreau sa schimb filtrele sa fie totul ok.

Mersi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti sa mergi linistit la orice service Bosch. Nu trebuie sa iti cumperi tu filtre sau ulei pt ca le gasesti pe toate acolo. Eu fac serviceul la Bosch de 80.000 km si nu am avut probleme pana acum. Costurile sunt de aproape 3 ori mai mici decat la Primus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi mult Cristi81, sa inteleg ca toti ceilalti merg la Primus?

Chiar nu stie nimeni un service Bosch in Bucuresti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am folosit Google si am vazut ca ar fi cam 3 service-uri mari Bosch in Bucuresti, dar nu m-as duce asa la plesneala, vroiam un service recomandat de cineva care a mai fost.

Daca nu gasesc prefer sa-mi iau filtrele si sa ajung la Primus pentru scchimb decat sa ma duc la noroc, nu e o masina de care sa-mi bat jos, mai ales ca am facut un efort sa o achizitionez nu am primit-o cadou.

Oricum incep sa ma interesez de filtre intre timp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai grija ca pe MANN sunt mai multe tipuri de filtre, ma refer acum la cel de motorina... vezi sa-l iei pe cel care ti se potriveste...

Nu e cazul sa te superi, deoarece ai intrebat daca nu stie nimeni un service BOSCH in Bucuresti, nu daca nu stie nimeni sa RECOMANDE unul din service-urile BOSCH din Bucuresti (de care acum aflam ca de fapt stii). Nu avem cum sa stim la ce te referi, altceva decat ce este scris...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now