Sign in to follow this  
Followers 0
walyd 1959

Instalatia electrica de la bord conexiuni de la aparate bord spre masina

31 posts in this topic

Buna seara pt toti forumistii

Am inceput sa montez un bord cu infocenter si bineinteles ca am avut prima surpriza sa nu fie echipat cu mufa butonului pt comutare informatii,am un bord de anglia pt scoala si m-am suparat si am scos conexiunile de la mufa conectare bord spre becuri si aparate(ceasuri)bord,dar neavand restul conexiunilor de la masina spre mufe bord nu-mi dau seama unde se conecteaza cele 5 fire din 7 (pt ca inca 2 fire sunt cele de la iluminare buton.

Daca imi puteti spune cum pun poze cu schemaele scoase si conexiunile aici pe forum,pt ca poate mai are cineva nevoie de ele

Cu stima

Valeriu Diaconescu

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut poate iti foloseste la ceva,firele care nu sunt taiate ajung la butonul de info center.

post-5305-0-46885900-1365961592_thumb.jp

Edited by Bodo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua si hristos a inviat pt toti forumisti

Si pt tine Hristos a inviat si multumesc Bodo pt fotografia trimisa imi va fi de ff mare ajutor,iar cand am sa realizez toate conexiunile,asta in cel mai scurt timp voi posta si schemele si fotografii cu conexiunile intre mufa aparate de bord si butonul infocenter pt a putea fi realizate si de alti forumisti care nu au cablata masina pt acesta facilitate

si imi cer scuze ca am revenit pe forum asa de tarziu dar am fost ff ocupat cu job-ul

Cu stima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua si hristos a inviat pt toti forumisti

Si pt tine Hristos a inviat si multumesc Bodo pt fotografia trimisa imi va fi de ff mare ajutor,iar cand am sa realizez toate conexiunile,asta in cel mai scurt timp voi posta si schemele si fotografii cu conexiunile intre mufa aparate de bord si butonul infocenter pt a putea fi realizate si de alti forumisti care nu au cablata masina pt acesta facilitate

si imi cer scuze ca am revenit pe forum asa de tarziu dar am fost ff ocupat cu job-ul

Cu stima

Abia astept sa vad lucrarea finalizata :thumbsup2:

Adevarat a-nviat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hristos a inviat,ma bucur ca iti este de folos si e am luat mufa de pe alta masina cu scopul de a monta pe a mea (am luat mufa sa vad care cum vin pinii montati :smile: ) dar cum timpul nu mi.a permis am tot amanat.Eu am bordul fara display,o sa incerc sa pun doar display-ul sa vad daca merge asa,sper sa nu fiu nevoit sa schimb bordul intreg.Cand termini lasa-mi si mie un mesaj te rog.

Edited by Bodo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suntem in asteptare,astept si eu raspunsul sa vad....ma apuc s-au nu :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare. Ieri am facut conexiunile de la mufa de bord la butonul de info. Sunt 7 fire insa in poza din topic vad 6. Mai e si unul negru. Cipiloca mi-a trimis cablurile si mufa de la info si desi le-am conectat la mufa din bord nu da comanda sa se schimbe afisajul. Poate ceva imi scapa. Masina are ceasuri cu afisaj temperatura exterioara si ar fi trebuit sa mearga. Poate cineva a mai facut asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu exista soft pt S/V40 .

@George, ai nevoie de ceasuri de bord cu computer de bord .

Iar daca tot schimbi ceasurile de bord pune model 2004 cu inele cromate .

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan

asta cu softu ii confuz (si aici este specificat :http://www.volvopartsdiscount.com/p-658-trip-computer-s40v40.aspx)

am luat asta de pe motortalk :

"Also ich weiss es sicher, weil ich es gerade mache :) Man braucht den Schalter UND eine Software Teilenummer für BC ist 30623234 der Nachrüstsatz mit Verbinder und allem und die Software 9139885 kostet beides zusammen beim :) 360 Euro."

vadis-ul da codul 9139885 pentru soft

asta din atasament

si eu am butonul de info vreu sa command cablajul 20623042 si la Volvo softul (sa nu ma apuc de ceasuri schimbate(cu 300k km ce trebuie dati la 228k sau sa schimb numai partea de afisaj )

E o mare nelamurire :)

Edited by volvo 244

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare. Dupa cum spuneam sambata am stat toata ziua sa montez info centerul. Am tras fire de la ceasuri la info center si nu mergea. Acum inteleg ca ar trebui soft. Problema e ca duminica ceasurile deja nu mai mergeau. imi apare " PIN Code". Am incercat metoda lui Bogdan G cu resetarea manuala a service-ului insa nu merge.

Intrebarile mele sunt urmatoarele:

1. exista o alta metoda sa fac ceasurile sa functioneze si cine ar putea sa puna softul pe ele(eventual sa le trimit prin curier ceva)

2. daca gasesc ceasuri cu afisaj pentru computer de la o masina care avea computer ar trebui sa functioneze?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

schimba ceasurile

e cea mai ieftina solutie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc.

Cam asta e solutia. Pentru cei care vor sa isi monteze computer de bord e bine de stiut ca nu merge sa folosesti ceasurile vechi desi au afisaj pentru temperatura. la mine cel putin nu merg. Ms.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@George, merge metoda descrisa de mine cu o singura remarca insa, la 2001 nu se poate reseta SRI-ul decat folosind o scula de diagnoza . Asadar te duci frumos la cineva cu un DICE si iti reseteaza intervalul de revizie fara probleme si gata .

Normal ca nu merge cu bordul original pt ca nu are soft cu "bord computer", trebuie alte ceasuri de bord .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare.

Vreau sa va zic ca sambata am pus niste ceasuri de Anglia care aveau soft pentru computer de bord si functioneaza deci cred ca oricine se pricepe un pic isi poate trage fire la butonul de info. Au am luat mufa de la buton, butonul de info si cablajul care vine de la bord la buton. Am taiat toate firele care vin de la instalatie la mufa albastra din bord si am pus noua mufa de la instalatia primita. Mentionez ca mufa de pe masina are cativa pini lipsa fata de mufa din bord de la o masina cu computer.

E ceva treaba dar se merita.

O sa fac ceva poze cand voi gasi niste ceasuri normale care sa poata afisa datele.

O saptamana faina.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

ceva poze George cu operatiunea info trip si trasul firelor???

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa fac ceva poze. Astep sa gasesc niste ceasuri de bord.

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca voi pune pe masina, modelul de ceasuri(mai noi decat am eu) ca in imaginile pe care le atasez cu tot cu cablaj ,plus un calculator,plus infotrip.....ar mai trebui ceva soft?nu cred.....problema cred ca e la mufe nu??post-190-0-40583600-1373081128_thumb.jpgpost-190-0-54635900-1373081130_thumb.jpgpost-190-0-79727700-1373081131_thumb.jpgpost-190-0-12604300-1373081133_thumb.jpgpost-190-0-37703300-1373081134_thumb.jpgpost-190-0-16434500-1373081151_thumb.jpg

ceasurile mele din bord acum arata asa....

post-190-0-71253800-1373081243_thumb.jpg

post-190-0-02739100-1373081525_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut...scuze ca scriu aici dar am o nedumerire care ma framanta de ceva timp, se poate pune calculator de consum daca pe masina nu este si ce necesita?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scrie mai sus de ce ai nevoie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

poza este luata de pe ebay.....am vrut sa-ti arat modelul de ceasuri pe care-l am.....ce este in poza e plasma.se gaseste si la noi...diferite culori....dar nu mi-ai raspuns la intrebare .....ce am postat ....cu poze....mai am nevoie de altceva? ???

ma intreb daca schimb ceasurile cu cele noi....adica dupa 2004(fara inele cromate),daca instalatia electrica ma refer la cablaj si mufe....mufele care intra in ceasuri isi respecta culorile la fire....????

Edited by mikaita

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt aceleasi culori la fire (mai putin la 3 fire) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc Bogdane.....next time.....la diagnoza....dau si berea.... :hello2: dar ma intreb la care dintre mufe? ??? si care fire...ce culori

Edited by mikaita

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0