10 posts in this topic

Vine vara, clima nu merge peste noapte, uite de ce:

post-3162-0-73764200-1366401889_thumb.jp

post-3162-0-43697200-1366401887_thumb.jp

Nu credeam sa vad atata mizerie intre radiatoare, mai ales ca atat sus cat si jos sunt niste bureti care impiedica frunzele si alte gaze sa patrunda acolo.

Atentie la radiatoarele de clima, cele de la modelele de pana in 2007 sunt diferite, recomand pe Midnight Caller daca vreti sa il achizitionati pe cel potrivit (acum stie ce si cum :headbang: ).

post-3162-0-57800000-1366401892_thumb.jp

P.S. Romania este o tara frumoasa unde se spala bine masinile si mai ales are strazi curate.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La ce service erai?

De ce l-ai inlocuit nu mergea spalat eventual sudat daca avea fisura?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Valeu mama ce e acolo !

Echivalenta era gresita intr-adevar in catalog,am luat radiatorul nepotrivit inapoi si maine predau radiatorul care trebuie...

Inca o data scuze de intarziere,era beat neamtu' cand a scris codurile.

Samsung Galaxy S on JellyBean

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am vrut sa-l sudez, ca am auzit povesti cum ca s-ar complica lucrurile, pilituri, urme de mestereala care intra in instalatie, ma rog ...Era fisura in a 2-a teava de jos in sus, ca au suflat aer comprimat pe el si iesea o urma de ulei.

Service-ul e undeva pe langa ilioara (nu fac reparatii de radiatoare).

Acum 1 saptamana am "bagat" freon si mi-au facut si test de leak-uri, si nu era nici o problema. S-a scurs destul de repede si m-am intors in service, initial erau urme de ulei pe la ventile (ambele ), le-am schimbat si apoi ultima constatare radiatoru.

Nea' Alex nu-i bai, e bine ca era pe stoc ala de-mi trebuia :salut: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

era beat neamtu' cand a scris codurile.

Nu stiu daca si anul trecut l-am prins in aceeasi stare sau nu, dar si eu am patit-o cu codurile si echivalentele pentru condensator.

Cititi topic-ul asta si altele inainte sa va apucati de lucru cand aveti probleme similare. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce sa luati in considerare:

Cele pana in 11/2007 aparent se potrivesc ca si pozitie (cele 4 cleme sau aripioare) dar dimensiunile diferca cu cel putin un centimetru. Nu o sa sesizati asta.

Diferente sesizabile: gaurile unde intra cele 2 conducte au acelasi diametru si nu sunt foarte adanci la cele pana in 11/2007 pe cand cele din 2008 au o gaura mai mare si una mai mica. Mai greu de vazut daca nu le ai pe ambele unul langa altul este adancimea gaurilor unde intra conductele, cele din 2008 sunt mai adanci.

L.E.

Ce am pozat eu este cel cu gaurile egale si adancime mica, o sa fac poze si cu cel original si o sa le pun, poate va prindeti de diferente.

Sper sa va ajute.

Edited by gordon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Gordon, pare sa fie un cuib de soareci acolo! Nu ti-ar strica un dispozitiv impotriva rozatoarelor. Daca nu scapi de ei, pasul urmator este instalatia electrica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot legat de clima, e posibil sa trebuiasca sa schimb si eu radiatorul, exista si filtru de dezumidificare ce trebuie schimbat la un numar de kilometri pentru acest model?

ms

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rozatoarele nu au loc intre radiatoare, atasez o schema facuta in paint :evil6: .

post-3162-0-74025600-1366790842_thumb.pn

Filtru de dezumidificare nu stiu daca exista si trebuie schimbat la un anumit nr de km. Filtru de polen in schimb are treaba cu aerul care intra in masina si eu il schimb la fiecare revizie.

@Icristi, sper sa nu fie rozatoare. Eu daca as fi soarece, m-as baga inauntru - acolo sunt si greieri si as avea ce manca :laughing7:

Edited by gordon

Share this post


Link to post
Share on other sites

@gordon

Rozătoarele nu au loc nici între mochetă și podeaua mașinii (d < 1 cm) și, cu toate acestea, există minuni. :)

Niciodată n-o să-l vezi pe Jerry dansând pe bord.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now