Trofin Gabriel

Recomandare statie emisie-receptie

9 posts in this topic

Salut

As avea nevoie de niste sfaturi din partea voastra referitoare la achizitionarea unei statii emisie-receptie. Am o oferta de la un prieten pentru un MIDLAND - Alan 42 Multi + Antena Midland ML145 la pretul de 400 RONI.

Mentionez faptul ca sunt incepator in folosirea statiilor (asta fiind prima care as folosi-o) si nu cunosc prea multe detalii.

Ce parere aveti, se merita investitia? Gasesc ceva mai bun la banii astia?

Ce ar trebui sa verific cand merg sa vad statia?

Este cineva priceput din Iasi care ma poate ajuta, mergand cu mine sa o testam?

PS: Statia o voi folosi ocazional la iesiri pe drumuri mai mari in scopul informarii asupra radarelor sau masinilor de politie.

Va multumesc anticipat.

Edited by Trofin Gabriel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Statia e ok, e portabila si mica. 400 mi se pare rezonabil pentru statie si antena. Evident trebuie sa faci o proba inainte de a o cumpara. E recomandat sa ii faci si o calibrare daca te decizi sa o cumperi, ca sa ai parte de tot ce poate da.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La banii astea e ok statie plus antena. Cel mai bine mergi la cei ce se ocupa cu statii sa-ti calibreze antena pe masina ta.(pana in 20 ron) Calibrarea ajuta in emisie. Daca nu e calibrata si are un SWR mare se pot arde finalii statiei doar la emisie sii sa-ti scada tie puterea de emisie , implicit si distanta la care o sa te faci auzit.Poti sa o probezi la receptie cat vrei dar daca vrei sa faci proba la emisie mergi intai sa-ti calibreze cineva antena pe masina ta cu un analizator sau SWR metru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles. Multumesc de sfaturi. Am sa merg cu statia la calibrat si apoi o sa o testez.

Intrebarea ar fi ce ar trebui sa testez?

Sa vad daca aud si daca sunt auzit?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact, oricum pe turisme nu se aude cine stie ce o statie pt ca nu ai plan de masa iar de calibrat nu stiu cat merita pt ca nu poti arde o statie din asta portabila cu o putere sub 10W. Calibrarea este necesara la statii de peste 40W pt ca acolo chiar conteaza reflectata .

Pe tine te intereseaza sa te auda lumea si sa-i auzi tu . Faci o proba de statie si aia este .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact, oricum pe turisme nu se aude cine stie ce o statie pt ca nu ai plan de masa iar de calibrat nu stiu cat merita pt ca nu poti arde o statie din asta portabila cu o putere sub 10W. Calibrarea este necesara la statii de peste 40W pt ca acolo chiar conteaza reflectata .

Pe tine te intereseaza sa te auda lumea si sa-i auzi tu . Faci o proba de statie si aia este .

Calibrarea este totusi necesara. Sper sa nu te superi de interventie doctore G. Poate nu ii place distanta la care se face auzit si isi ia si un amplificator de 100w. Calibrarea e preferabil sa se faca cu analizor de antena. Pentru un plan de masa cat mai bun e preferabil sa lipesti antena cat mai pe centrul masinii pentru a face plan de masa cu plafonul. Daca montezi antena pe coltul plafonului sau pe portbagaj e cu totul alta mancare de peste.

PS: din cate stiu o statie normala, netunata ar trebui sa aibe la iesire undela la maxim 4-5W...........legal

@Trofin Gabriel : preferabil sa mergi la un service cu analizor de antena si sa iti faca calibrarea fix pe canalul 22. Cei mai multi fac calibrarea cu o medie intre canalul 1 si 40

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca President George-ul meu si antena Maas 1000

zice lumea ca vorbesti de pe o statie mama (domnii cu camioanele)

Edited by volvo 244

Share this post


Link to post
Share on other sites

@WAM, nu ma supar bre, teoria asa spune .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc de sfaturi. Statia a fost achizitionata, a fost calibrata si sunt multumit de ea. Raman sa ma familiarizez cu limbajul si cu folosirea ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now