Roger

Ce modificari se pot face la un V60 dupa ce l-am cumparat?

69 posts in this topic

1.BT se cumpara kitul de la Volvo (este de fapt un Parot sau Nokia )

2. RSE se cumpara de la reprezentanta si costa ~2000E cu tot cu casti, telecomanda si montaj .

3. Ciptuning face multa lume, eu iti recomand o fuga pana in Olanda la RICA .

4. Se cumpara oglinzi + consola butoane usa+ soft

5. nu se pot activa functii din soft, functiile se cumpara la Volvo si se pot cumpara numai de la reprezentanta Volvo .

Toate astea depasesc cu mult 3000 e

Am gasit un set de oglinzi pt V60 cu rabatare electrica. Imi poate confirma cineva dupa coduri daca sunt ce am nevoie?

post-3482-0-32243400-1392388977_thumb.jp

post-3482-0-62584100-1392388983_thumb.jp

post-3482-0-54777000-1392388994_thumb.jp

post-3482-0-29629900-1392389013_thumb.jp

Edited by Roger

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma am luat oglinzile. La prima vedere par in mintile lor. Sper sa si mearga.

Acum sunt in cautari pentru panoul de comanda. Se potriveste cumva si de la alte modele sau trebuie musai V60/S60 dupa 2011?

Bogdane, imi poti spune te rog daca mai am nevoie si de alte cabluri sau mufe si cam cat ar costa softul pentru oglinzi cu rabatarea electrica?

Merci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi poate confirma cineva daca switch-ul/panoul de comanda din usa cu functia de rabatare si fara protectie copii, la V60 MY 2012 , are codul 31334346?

Eventual un pret estimativ ar fi ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De foarte mare ajutor, as always.

Multumesc Bogdane :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inceput sa trimit mesaje la dealeri de aici si sa-i intreb daca pot pune oglinzi rabatabile electric.

Raspunsurile vin incet si deloc incurajatoare.

Unul dintre ele ar fi ca nu se pot pune decat daca masina are scaune fata inclazite si reglabile electric. Alt dealer nu gaseste masina in baza de date dupa seria de sasiu. A trebuit sa-i trimit eu VIN decoder-ul in format PDF ca sa vada ce dotari are masina. In cazul astuia ma indoiesc ca s-a prins despre ce e vorba.

Am gasit si switch, dar inca nu-l cumpar pana nu aflu exact cum sta treaba: http://www.ebay.com/itm/NEW-OEM-FRONT-LH-DRIVER-SIDE-WINDOW-SWITCH-2009-2013-VOLVO-S60-XC60-31334346-/360658895204

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma un dealer in Antwerpen se incumeta sa faca nebunia. Pret estimat de ei 350 Euro, in care intra switch nou, soft si manopera. Sper ca oglinzile sa fie ok si sa nu aiba ceva rupt pe acolo.

Revin cu info la sfarsitul saptamanii viitoare.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treaba cu oglinzile pliabile electric se complica un pic. Azi am luat masina de la service si au pus oglinda pe partea soferului, insa mi-au spus ca trebuie sa schimb si calculatoarele din usile de pe fata. A fost data comanda de piese si urmeaza sa le mai fac o vizita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gata si cu oglinzile. Sunt montate, functioneaza. A costat destul de mult distractia: 2 oglinzi SH, switch nou, 2 calculatoare din usile fata, 4 softuri - 644 Euro, din care 64 au fost oglinzile, iar restul la dealer.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari!!!!

Doar 64 de euro 2 oglinzi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

DA Ionut,piesele de Volvo nu's asa de scumpe,cel putin nu toate.

De exemplu: un far xenon pentru v60 costa doar 200 euro SH.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, 64 euro cu transport inclus, de pe ebay.de

Share this post


Link to post
Share on other sites

DA Ionut,piesele de Volvo nu's asa de scumpe,cel putin nu toate.

De exemplu: un far xenon pentru v60 costa doar 200 euro SH.

Pentru modelul meu de S60, o oglinda cu rabatare electrica este 150 euro (o bucata) si un far cu xenon de facelift 250-300 euro bucata. De asta intreb, ca mi se pare pret de Logan :D. Nu ma intelege gresit, ca nu am contestat pretul, doar m-am mirat! E suuuper pret!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gasisem si la 250 setul, insa era comerciant. Astea au fost de la privat. Am riscat un pic, puteau sa aiba ceva rupt, stricat, insa a fost mare tentatia la pretul ala. Asta a fost singura afacere buna, ca in rest....deranj mare. Poate switch -ul sa-l fi luat tot de pe ebay mai ieftin insa am cautat vreo 3-4 luni si nu am gasit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roger, cum e motorul de 115 cp pe v60? Trage? Te ajuta in depasiri? Da-mi cateva detalii te rog despre consum si comportament rutier. Multumesc

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

E trage, doar se preface. Comparat cu un 1.9 TDI PD (101,131 sau 150 CP), asta de la Volvo are lag maricel. Am facut putini km, doar 11111 si nici consumul nu ma da pe spate: 5.5 pe autostrada, mers 100-140 depinde de trafic. In schimb sunt incantat de suspensie.

Nah, e grea masina insa cred ca se putea si mai bine. In ideea asta am deschis si un topic dar nu am primit niciun feedback. Voi face si resoftarea asta candva.

Edited by Roger
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe ce caroserie? Pe V60 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Comparam cu leon 1M, care are 1360-1380 kg in functie de echipare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu te contrazic insa specificatiile tehnice spun altceva, Leon 1M 1.9TDI 105CP are 1265kg si prinde suta in 11.3 secunde, V60 D2 are 1437kg si prinde suta in 11.3 secunde.

Acum tu compari un 1.9TDI resoftat cu un D2 stock, e ca si cum ai compara mere cu pere, compara 1.9 TDI stoc cu D2 stoc si atunci vezi diferentele .

Plus de asta mai este o diferenta mare din soft, D2-ul este programat pt consum, de aceia trebuie apasata bine acceleratia pt a pune in miscare toata herghelia, normal era sa fie pus buton de ECO (cum e la firmele serioase gen BMW si Dacia) iar cand erai pe ECO tragea ca acum iar cand era ECO OFF tragea masina cum trebuie sa traga .

Si mie mi-au trebuit cateva zile pt a ma obisnui cu D2-ul si dupa 2 zile am inceput sa merg numai cu pedala la fund si tragea masina de manca asfaltul iar de consumat nu am observat sa consume mult . Totusi am observat o dozare stupida a pedalei de acceleratie, trebuie apasata bine .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Totusi am observat o dozare stupida a pedalei de acceleratie, trebuie apasata bine .

Poate au vre-un senzor (ceva gen kickdown), sau doar din pedala de acceleratie, cand ajunge brusc la maxim sa transmita ECM-ului o alta informatie fata de cea normala, ceva gen "sport". Zic si eu.... tu te-ai "jucat" cu astea, vezi si tu ce si cum, care sunt diferentele la apasare normala si brusca a pedalei, daca se schimba ceva in parametrii masinii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu are switch de "kick down" ca nu e automata, dar se simte clar cum softul e facut pt economie, adica trebuie sa apesi sanatos pedala ca sa traga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu are switch de "kick down" ca nu e automata, dar se simte clar cum softul e facut pt economie, adica trebuie sa apesi sanatos pedala ca sa traga.

Nu am zis ca are switch de kick down, am zis ca poate are vre-un senzor in genul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Leon 1M 1.9 TDI de 105 cai nu exista. Doar de 90 si 110 non PD si 101, 131 si 150 PD.

D2-ul il compar in discutia de fata cu 1.9 TDI de 101 cai stock. 1265 kg nu exista. Al meu are 1381 kg.

Motorul de la vag este unul gurmand atat de ulei cat si de motorina si totodadata foarte murdar, cu multe scurgeri fine de ulei ba pe la egr, ba pe la Intercooler, ba pe la nu stiu ce ganituri sau furtune. Nu degeaba au renuntat la ele si au intrat in randul lumii cu motoarele CR.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am luat datele de aici http://www.autoweek.nl/auto/39495/seat-leon-19-tdi-100pk-last-edition

Iar daca Leonul tau are 1400kg inseamna ca V60-ul are 1800kg, fara suparare dar am avut Golf 4 de 150cp si stiu foarte bine cat de grea e masina (nu prea grea) si cat de buna era volanta .

VAG-ul pune puterea altfel jos si nu poti compara iar tu compari o tehnologie cu alta tehnologie, mergi cu 1.6 TDI si ai sa vezi ca nu trage . Cat despre Leon ce sa zic, la ~150 CP rupi aderenta si cu a 3-a iar pt a face asta un S40 are nevoie de minim 180cp, de asta zic ca nu poti compara asa, in schimb un S40 de 180CP e avion pe langa Leon/Golf cu 150cp .

Fa-ti soft la D2 si vei vedea o mare schimbare .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si motorina conteaza, spun asta pentru ca am observat cand am alimentat in luxemburg dupa ce am alimentat masina cu rezervorul plin tragea sesizabil mai bine(avea putere mai mare in plaja 1000 in sus acceleratia mult mai sensibila) decat cand era pe rosu cu motoina de la omv austria, posibil ca vag sa fie favorizat de motorina gen omw ro/ austria, si volvo cu common rail de cea gen luxemburg (nu imi amintesc compania la care am alimentat)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now