Sign in to follow this  
Followers 0
Buzea Andrei

Pierdere ulei cutie de viteze, S40 1.6D 2009

21 posts in this topic

Salut,

Am descoperit recent o problema la cutia de viteze... intra destul de greu in prima si a doua treapta, am fost la mecanic si am vazut ca era curs ulei din cutia de viteze (pierde pe la selector, in partea superioara)... am completat (aproape 1L) si acum merge foarte bine. Problema este ca mecanicul a spus ca nu se merita sa dea cutia jos decat daca schimba si ambreiajul, cu toate ca acesta nu are probleme... Mi-a dat un pret maxim pentru toata distractia asta de 2500 de lei cu tot cu piese, sau alternativa ieftina, de a completa ocazional cu ulei.

Alte alternative credeti ca ar putea fi?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciudat ce spui tu aici pt ca selectorul se poate da jos fara a da jos cutia de pe masina iar ca etansare are o garnitura chimica, asadar bagi silicon si ai rezolvat problema .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer, nu ma pricep, tocmai din acest motiv va cer parerea, sa nu ma duc cu capul inainte si sa demontez masina

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai avut dreptate, am remediat problema fara fiu nevoit sa dau cutia jos, am inlocuit o garnitura si gata treaba :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravos, acum trebuie sa verifici daca mai pierde ulei pe la cautator .

Share this post


Link to post
Share on other sites

De completat pe unde ai completat si ce ulei ai bagat? Nici mie nu imi place cum intra in viteza si mai are si urme de ulei pe la cutie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are buson pe unde se completeaza cu ulei GL4 75W-90 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

o poza se poate face la garnitura aceea si de unde ii? multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Asa arata garnitura .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am aceeasi problema. Puteti da niste detalii/ poze cu sa dau jos selectorul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am poze din pacate .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara,

De curand am constatat ca si la mine a aparut aceeasi problema cu scurgerile de ulei.

@Bogdan, am si eu o serie de intrebari, daca binevoiesti sa ma ajuti :smile::

1. Ai idee cat ulei trebuie introdus in CV (Cutie de Viteze) sau exista un orificiu de prea-plin pe CV care limiteaza cantitatea de ulei introdusa?

2. Mai poate exista alt loc in partea superioara a CV prin care sa se scurge uleiul?

Vreau sa schimb acea garnitura de la selector si cu ocazia asta vreau sa schimb si uleiul din CV.

Multumesc anticipat.

Cele bune,

Marc Tohanean

Share this post


Link to post
Share on other sites

in cutia mea 6 trepte pe d5 , a intrat 2l , si se procedeaza cam asa ai un surub deasupra la planetara si unul jos , dupa ce ai rezolvat scurgerea , scoti uleiul vechi pe jos si bagi pe cel de sus pana e plin si cam atat

surubul ala de sus iti da nivelul , si din cate am inteles de la mecanic nu e oke sa bagi pe altundeva ulei , cum am pus eu la v70 pe la bulbu de mars-arier

mie inca imi merge cutia de la v70 :))

sper ca team ajutat catusi de putin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Cristi,

Multumesc de raspuns. Mi-am facut o idee despre ce trebuie facut.

Zilele astea o sa caut ulei pentru cutie si pe 1 Mai "ma bag in ea" ca sunt liber... :))

Intai reparatie si dupa distractie :))

O seara faina.

Cele bune,

Marc Tohanean

Share this post


Link to post
Share on other sites

ulei as recomanda oem , mc ma ajutat pe mine ,si despre a te baga sub masina sa vezi ce si cum nu iti recomand :1 ai nevoie de pompa sa il pompeze nu poti turna

2 la mine a trebuit desfacut un tampon sa ai acces la acel surub de sus

3 in service ma costat 40 lei manopera , timp in care eu am privit si am dat indicatii , deci se mertita pt asta sa nu o faci diy

eventual sa rezolvi problema acasa cu scurgerile si pt restul service , spor la treaba

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cristi tu ai alta cutie fata de 1.6D, la 1.6D e boierie, se completeaza uleiul super usor pt ca ai acces la busonul de umplere. La M66 trebuie o cheie speciala pt a desface busonul, nu trebuie insa desfacut nici un suport .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daa probabil ca era o cheie pe acolo care ar fi incaput dar am bagat rubulara si am desfăcut un tampon si sa rezolvat :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Astazi am cautat ulei pentru CV dar am vazut ca sunt destul de multi producatori pe piata, unii mai cunoscuti decata altii.

Am gasit la un magazin de piese auto din apropierea locuintei mele ulei marca Pennasol produs in Germania.

Caracteristici: GL5 75w90. Aici gasiti mai multe detalii.

@Bogdan, stiu ca ai recomandat norma GL4 asa ca vreau sa te intreb daca utilizarea unui ulei cu norma GL5 face rau componenteleor CV.

Am cautat pe internet informatii despre diferente dintre GL4 si GL5 si am vazut ca difera gradul de aderenta al uleiului pe piesele de alama...

Mai multe detalii aici.

Sunt intr-o dilema. Nu stiu ce sa aleg. Merita sa cumpar uleiul mentionat mai sus? imi puteti recomanda un ulei pe care sa ma pot baza?

Va multumesc anticipat.

Cele bune,

Marc Tohanean

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar ti se pare mult sa iei OEM si sa il schimbi la 10 ani ? Pt 50 de lei diferenta ?

Sent from my GT-I9190 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze ca tot ziceam de mecanic nam obs ca esti in germania unde mai bine cumperi pompa si o facii tu ca iesii mult mai ieftin!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

@ Alexandru, cat costa la tine 2L de ulei OEM pentru CV la S40-ul meu din 2006 cu motor 1,6D? :smile:

Mersi mult!

Cele bune,

Marc Tohanean

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0