elflo

schimbare bucsi bara stabilizatoare

8 posts in this topic

Asa... am fost cu masina la un mecanic sa ii pun la punct articulatiile fata. A schimbat omul aproape tot in afara de bucsile de la bara stabilizatoare, despre care a spus ca nu se baga ca e prea complicat.

M-am uitat si eu. Pe dreapta pare relativ simplu prin desfacerea cu ajutorul unei chei cu prelungitor a celor doya suruburi care preseaza bucsa.

Pe stanga nu imi dau seama cum. Se desface pompa de servofrana?

Rog pe cineva care si le-a schimbat sa imi explice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu desfaci pompa.

Bagi prelungitoare prin gaura de scurgere din compartimentul stergatoarelor.

E mascata gaura de un "L" de cauciuc, pe care il scoti inainte.

Spor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multam boierule.

Se pare ca am ramas printre ultimii cu antichitati, daca ma iau dupa numarul de raspunsuri de pe acest forum.

Ai o bere de la mine daca treci prin calarasi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ehe nu se asta este cel mai bine doscumentat'' la mine la placutele de frana spate am fost cu ea acum 4 ani sa le schimb si au batut mecanici in pistonas si tot nu au putut sa l depreseze.anul asta l-am sunat pe adi si m-a lamurit,in 15 minute am schimbat placutele.i-am zis unui mecanic de capacelul din spatele etrierului care te ajuta sa presezi pistonul si mi a zis ca nici nu se gandea la asa ceva'' Inca o data multam fain Adi!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e nevoie de multumiri baieti.

E o reala placere sa vad "numericele" pe sosele. imi multumiti de fiecare data cand le conduceti.

Drumuri bune tuturor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa... cu bucsile s-a rezolvat in sensul ca nu le-am gasit dar le-am dublat pe interior cu un manson de cauciuc. Rezultatele sunt foarte multumitoare pana acum.

Daca tot am vazut-o cracanata pe cricuri am profitat de ocazie sa mai inlocuiesc niste nimicuri si anume toate amortizoarele. Am luat monroe, am inlocuit si rulmentii de la flanse, distractie care m-a costat cu tot cu manopera 1500 roni. Am incercat sa inlocuiesc si electromotorul cu cel luat de la marian, dar nu se potriveste. A... si am facut si geometria.

Am bagat azi bani in masina mai mult decat as lua daca as vinde-o. Deh...

A mai ramas sa rezolv distributia, scurgerile de ulei si tabla pe exterior si ...gata... o sa am cea mai scumpa masina ieftina.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.

Am si eu aceiasi problema cu bucsile,dar la mine sunt distruse pe spate mai mult.Astazi am fost la un garaj sa le schimb si a zis baiatul ca nu poate sa schimbe doar bucsile,trebuie toata bara stabilizatoare pentru ca bucsile sunt turnate pe bara....e adevarat???

Stie cineva o solutie cum pot sa le schimb??

Share this post


Link to post
Share on other sites

1). Vorbesti cu HeimdallR sa il intrebi de unde si-a luat el bucse din poliuretan

2). Schimbi bara cu tot cu bucsi (nu te-a mintit baiatul, asa e)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now