adrian1835

Probleme franare pe fata! Help!

9 posts in this topic

am o problema cu discurile si frana pe fata. am schimbat atat discurile cat si placutele a doua oara deja si dupa 10000 de km se ovalizeaza discurile. din cate am observat eu placutele nu prind pe disc decat de la jumatatea discului spre exterior desi sunt noi. se observa foarte clar pentru ca de la jumatatea discului spre centrul lui ramane urma de rugina care nu se duce nici dupa o zi de mers si franat prin oras.

S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu am auzit pe nimeni cu problema asta la S40/V50.

Pistonasele etrierilor in ce stare sunt?Se intampla pe ambele parti acest fenomen sau numai pe o parte?Cine a montat placutele?Ce marca sunt placutele?Cum franeaza masina?

Da mai multe detalii daca vrei sa primesti un raspuns pertinent in cel mai scurt timp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

discuri noi Brambo, placute trw noi, pistonasele functioneaza, suruburi ghidaj=bucsi noi, schimbate de mine a doua oara(nu e roket science).

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce ai avut prima data?

dece iti bati joc de masina cu brambo ala?ia ate cu placute ate si mai vezi ce se inampla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Discuri ATE + placute ATE si gata problema .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Discuri ATE + placute ATE si gata problema .

pus discuri Ate power cu placute ceramice tot ate si am aceleasi simtome. franeaza doar de la jum discului spre exterior. Am verificat pistonasele si sunt ok lucreaza amandoua. Acum vreo 3 luni am schimbat ce-i drept rulmentii pe fata ambii. Se poate sa nu fie presati pana in capat si din aceasta cauza sa nu fie centrat etrierii pe discuri?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca problema a aparut dupa schimbarea rulmentilor...poate nu s-a montat ceva cum trebuie. La xc90 am pus pe fata discuri brembo si placute textar. In 15 000 km n-am intalnit vreo problema cu ele. La s80 am toate cele 4 discurile textar....cu placute textar. Au 23k pe masina si sunt foarte multumit de ele. Cred ca nu ai o problema cu discurile sau placutele. In cel mai rau caz....sa nu fi pus alt model...cu toate ca nu cred ca ar fi posibil fizic. Ai aerisit sistemul de franare? Daca nu...cu ocazia asta ar fi bine sa schimbi si lichidul de frana.

Ps: cati km ai parcurs cu discurile si placutele noi? Ele se "aseaza" dupa 300-500 km.

Ps: pe spate la xc90 am pus discuri Qh si placute textar. Calca PERFECT.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pus discuri Ate power cu placute ceramice tot ate si am aceleasi simtome. franeaza doar de la jum discului spre exterior.

Salut,

Verifica etrierii si suportii de etrieri. Culisele etrierilor sunt curate si gresate?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt si eu curios, si ar trebui sa poti vedea: placuta de frana, in repaus sta asezata deasupra suprafetei de franare a discului?Adica nu se vede a fi deplasata spre exteriorul discului? Verifica si zi-mi ca sigur se poate vedea treaba asta mai ales in zona dinspre interiorul discului (unde zici ca nu prinde) se vede clar daca, calca placuta sau nu corect pe suprafata discului.Nu te lua numai dupa urma lasata pe disc, arunca o privire si vezi fizic ce se intampla, pune pe cineva sa calce frana si tu uita-te in acel timp sa vezi cum calca placuta pe disc.

Nu stiu daca fizic se poate, dar nu cumva ai pus etrierii inversati st-dr,dr-st ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now