Bogdan S

Spalator luneta.

10 posts in this topic

Are cineva o diagrama a circuitului de la spalatorul de luneta pentru 850 estate? Pompita se aude, am incercat desfundarea celor doua diuze, dar nu ajunge apa la ele. Multumesc mult!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca ai niste valve de sens pe drum care mai mult ca sigur sunt lipite/blocate. Daca tin minte bine,una e pe langa balamaua de la portbagaj...

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

Desfaci plasticul de la boxa din stalpul spate dreapta iar daca nu e suficient dai jos tot plasticul. Pot fi trei probleme in general. Imbinare de furtune desprinsa, supapa sens blocata ( dai jos capacelul minuscul si cureti interiorul, atentie la membrana si arc) sau mai rar filtru infundat. Si da, mai ai supape de sens si langa balamale, acestea ori sunt infundate ori membrana este lipita din cauza nefolosirii. http://volvo850wagon.wordpress.com/2012/02/25/rear-washer-issues/

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa ajungi la valva de la stropitor - aia e dusa, ramine lipita - este recomandat ca MACAR o data pe luna sa stropesti (sa ajunga lichid prin acea valva) luneta. Se da jos plasticaraia tragind incet, incepi din lateral - ai acolo niste clipsuri de plastic care se cam rup uneori...nu ai ce-i face decit sa ajungi la stropitor (pulverizator de lichid), sa-l scoti de acolo si sa schimbi valva. Daca vrei sa fii sigur 100% ca e de-acolo, scoate panoul lateral dreapta din portbagaj - e in dreptul rotii (e din lemn, treage cu putere in sus de el ca nu pateste nimic :acolo vei vedea filtrul ce e pus pe traseul furtunului. Scoate capatul furtunului ce iese din filtru, si pune pe cineva sa apese pe comanda (buton) stropitorului spate. Daca iti iese lichid pe-acolo, inseamna ca pina acolo ajunge lichidul si e "vinovata" valva de care ti-am spus.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc! Azi ma pun pe surubarit si va anunt cel tarziu maine ce probleme am gasit. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am desfacut interiorul de la hayon si stalpul D din partea drepata. Surprinzator, nimic nu era infundat. Problema am gasit-o cand am ridicat partea dreapta a podelei porbagajului. Furtunul care este inainte de filtru era desprins de pe conducta de plastic. Acum ajunge lichid la diuze fara nicio problema. As sugera celor care au aceasta problema sa nu incerce sa tina pompita in functiune prea mult daca nu ajunge lichid la stropitoare. Am strans destul de multa apa din acea zona a porbagajului (nu ajunge in compartimentul rotii de rezerva). Multumesc de ajutor, inca odata!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ca ai rezolvat ! Nici nu stii cit de utila este banala aia stropitoare de pe lunetele noastre...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca n-as fi considerat-o utila, nu m-as fi "chinuit" sa ma ocup de ea. Parerea mea este ca ar fi fost mai ok sa fie inca una pe partea dreapta si sa lucreze in tandem (4 jeturi in total, exact ca pe parbriz), dar daca suedezii asa au considerat ca e suficient, cine sunt eu sa comentez. :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai, gresit, tu esti clientul si masina printre multi alti a fost facuta si pentru tine, asa ca poti comenta chiar e bine sa faci asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai modificarea ar consta intr-un "T" suplimentar si inca o stropitoare care se gaseste pe vreo masina aflata in dezmembrare. Problema este ca trebuie data gaura in luneta si nu ma incumet la asa ceva. :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now