Bogdan Rogin

Problema geamuri electrice

47 posts in this topic

Va salut!

Am o problema cu mecanismul de la geamurile electrice, adica cand deschid geamul scartaie..am nevoie de o parere..sa dau cu ceva pe chitul exterior sperand sa ajunga pana la mecanism sau sa desfac fata de la portiera ? Sper sa nu rup clamele alea de la portiera de asta tot evit sa desfac usa...multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti scartie plasticurile care culiseaza pe sina geamului!Desfaci portiera ,dai la o parte buretele de antifonare (jumatate nu tot ) si ungi cu vaselina sinele (sunt doua bucati).Succes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam greu cu desfacutul...am cautat pe net dar nu am gasit nimic care sa ma ajute, mai astept raspunsuri, merci oriucum! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti spun ca este foarte simplu la s80 sunt bolturile pe margini si surubul de la scorbura (manerul de interior de tragi de usa ) si chenarul de la manerul de deschidere usa ,cel cromat.

Sa-ti faci o idee pe usa spate ,nu am poza cu usa fata .

post-4299-0-72590700-1372281002_thumb.jp

Sau mai este varianta dar nu la fel de eficienta pe lunga durata si anume :

Dai jos peria geamului de exterior,geamul sa fie ridicat la maxim iar cu un spray cu ulei W40 cu pai atasat in gura sa nimeresti direct pe sinele geamului.Alta varianta nu mai exista doar daca tai fata de usa pe exterior :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie imi suna a ghidaje obosite.

La sectiunea "Reparatii de unul singur" S60/S60R 2001-2009 este tutorial pus de un coleg,foarte util.

Eu am schimbat acele ghidaje si am scapat de zgomote.

Sent iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Omul are S40 adica P1 nu S80 sau 60 P2.

Ai ghid aici

Aici http://forums.swedespeed.com/showthread.php?96923

Scartie din cauza mizeriei impregnate in chederul de puf de sus de la geam si a mizeriei si lipsei lubrifierii pe macanismul macaralei. Dupa ce dai jos fata de usa ai parca un dop de cauciuc pe care il poti scoate sa privesti in interiorul usii, arunca o privire inauntru, s-ar putea ai ai marea surpriza sa fie plina partea de jos de noroi.

Incearca sa confectionezi un spray cu vaselina cu un mic tub (Gen WD40) si sa lubrifiezi mecanismul prin acea gaura (de unde scoti dopul).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Demontat macara si uns, sau cel putin uns.

Mie personal imi place partea cu demontatul :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc frumos de raspunsuri, o sa incerc asa. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

La ce pret se gasesc acele ghidaje ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt 35 de lei bucata maxim cele albastre, pe original, nu's un capat de tara.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun, dar cat de facil e accesul acolo unde vrei sa lubrifiezi sinele/ghidajele?

Atasez o poza din care nu prea-mi dau seama pe unde ar trebui sa "intri" cu vaselina ca sa ai acces la ambele sine.

post-3501-0-39057700-1372335946_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se desfac suruburile cu o cheie de 8 (parca) si vei avea acces la macaraua geamului!

Share this post


Link to post
Share on other sites

f simplu dai jos si tablaria cu boxa si ajungi la interior.daca ai pernita aia speciala de desfacut capitonajul in 10min ai dat jos tot de pe usa

si daca tot esti acolo dai si geamul jos si l cureti bine.eu asa am facut dupa ce am izolat usile.

dar dupa un timp datorita chederelor si a prafului de la noi iar scartaie.

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si demontand suruburile care tin acea "tabla", ea vine jos cu tot cu macara/geam?

@Roskat,

Tu cum ai procedat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu.macaraua cu tot ansamblul este in spatele tabliei aleia care este doar protectie si antifonare.scoti cablul de pe boxa, scoti mufele din modul si parghia care actioneaza mecanic usa si impingi ciupercuta inspre interior.scoti capacelul ala negru si impingi tot mataraiul de cabluri si apoi desfaci surburile la tabla si incet impingi cablurile prin gaura.vei ramane cu tabla si boxa.atat.este f simplu.apoi vei avea acces la macara si la cele 2 zone de prindere a geamului de macara.apoi cu tabla jos poti remonta modulul si mufele pt a cobora geamul sa vezi in ce loc scartaie.

pe laterale chederul se prelungeste cu vreo 15-20cm ranforsat cu ceva metalic care la mine era ruginit rau de la ploaie.

ca sa dai geamul jos este ceva mai greu ca trebuie sa dai ornamenul de plastic de pe usa,chederele si sa desurubezi cele 2 zone de prindere de pe macara.apoi cu ambele maini apuci geamul si l tragi in sus si spre in afara.va iesi f usor.

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu trebuie scoasa si borna de +,inainte de toate?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu are treaba.doar sa nu pui contactul la masina ca timp ai modulul dat jos de pe usa ca nu ti merge nici cel din spate de pe aceasi parte.si din cate am inteles nu i bine.adica asa a facut la mine.dupa ce am repus modulul la usa din fata a mers si cel din spate.nu a trebuit nici o calibrare de geamuri sau alte alea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am desfacut eu cu borna pusa si m-am si jucat la geamuri ,sus-jos nu mi s-au decalibrat si nici erori nu mi-a luat .:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am desfacut eu cu borna pusa si m-am si jucat la geamuri ,sus-jos nu mi s-au decalibrat si nici erori nu mi-a luat . :smile:

Vorbim de S40 P1 care e altceva la electronica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Roskat,

Tu cum ai procedat?

Mie imi place sa fac puzzle masina, asa ca am desfacut toata portiera :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu si am bagat furtunu cu apa in ea sa dau malul jos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu si am bagat furtunu cu apa in ea sa dau malul jos.

Haha...nu m-am gandit la asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

in usi, nu in alta parte :D.

apoi am uscat bine am degresat cu diulant.

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, am si eu o problema cu geamul de la portiera soferului. Cand il cobor nu intra tot in usa, mai ramane cam 1 cm in partea de langa stalp, iar cand il ridic se duce pana sus si cand ajunge acolo coboara automat ca si cand ar intalni un obstacol...Ca sa il inchid trebuie sa ii dau comenzi scurte pana sus. Probabil pentru ca nu coboara cat trebuie sa fie un decalaj in cursa de inchidere-deschidere a geamului. Deasemenea, cand inchid usa cu geamul coborat se aude un zgomot ciudat, ca si cand geamul nu este prins bine si balangane in usa, sau e ceva rupt pe acolo...Mi-e groaza sa desfac fata usii, dar cam trebuie ca pe usa asta mai am si alte probleme (nu sunt butoanele luminate, exceptie facat cel de blocare a geamurilor, nu-mi functioneaza butonul de inchidere centralizata...) Daca ati mai intalnit probleme de genul asta si ma puteti ajuta cu modul de rezolvare v-as fi recunoscator.

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-ar putea sa se fi umblat in interiorul usii cu cheia in contact, conectari/deconectari repetate ale mufelor. Trebuie facuta o recalibrare. Cineva cu VIDA+DICE te poate ajuta aici.

Problema cu iluminarea butoanelor, insa, nu stiu ce ar putea fi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now