Sign in to follow this  
Followers 0
Guest ozzy_69

S60 2,4D 130 cp, facut de 160 cp

30 posts in this topic

Dupa numeroase strigate de ajutor pe-aici prin site, m-am suparat si am cautat pe net pe cineva sa faca un chiptuning la babutza mea. Intr-un final am gasit un pusti din c-ta care insa nu m-a putut ajuta aici in oras. Asa ca am plecat la buc la un service (POWERCHIP TUNING), si dupa multe emotii(calculatorul iese fff greu), i-au rescris softul. Rezultatele, cu toate  ca eu sunt un pic pesimist, sunt extraordinare. Am condus si d5 de 163 de cai, dar asta la cum a iesit parca e mult mai suparat. Acum, n-o sa schimb decat cauciucuri pe fata si eventual ambreiajul ;D. Dar pt o cauza nobila. Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravo, tu esti unul dintre fericitii cu Volvo la care se poate face ceva. La mine nu se poate face nimic la motorul de 2.4@170cp . Numai in Suedia se poate face resoftare la motorul meu fiind unul cu injectie Denso .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai normal ca trage mai bine ca acuma ai cuplul mai bun decat D5-ul de 163cp stock. Mai era o varianta si fara sa modifici softul masinii....dar ma rog ...cred ca era mai scumpa.

Apropo, cat te-a costat investitia ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

300 euro. au dat calculatorul jos pt ca volvo e una dintre putinele masini la care nu se poate rescrie softul prin mufa masinii. asta e ce mi-au zis eu, o fi adevarat sau fals, nu mai conteaza. cert e ca fuge de rupe

Share this post


Link to post
Share on other sites

da kiar asa mosule ia zi care e diferenta la consum, adresa unde ai facut kestia asta si daca fac si pt alte modele de volvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

hai, ma, nu ai curaj sa zici nimik de consum? cu cat a crescut?

Share this post


Link to post
Share on other sites

scuze de intarziere. ati vrea sa va spun ca a crescut consumul, "mosilor". e, surpriza. mi-a scazut cu 0.8 l/100. ma puteti crede sau nu. eu spun adevarul, ca doar nu ma ajutati la peco. baietii sunt din buc si ii gasiti pe powerchip.ro

Share this post


Link to post
Share on other sites

pt strikeman si volvo...sper sa nu se supere vreun moderator (eu am fost certat ca am vb neadecvat), o sa pun si eu o intrebare nevinovata: sunteti cumva ciobani??? nu de alta, dar eu cand vreau ajutor pe-aici prin acest site, mi se  pare normal sa vb frumos. astea cu 'mosule' sau 'ia zi'...concluzioneaza tu midnight sau toti moderatorii. sau poate nu sunt eu in pas cu vocabularul asta...underground.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ozzy_69 - "Mosule" in Ardeal - de unde sunt si eu e un cuvant prietenesc si familiar intre cunoscuti, asa cum oltenii folosesc "coane"...etc... De asemenea apelativul "ma" este folosit foarte des si in Ardeal in loc de "tu...." sau "ba"...lucru care si pe mine ma deranjeaza uneori.... Nu vreau sa fiu partinitor, dar daca te deranjeaza e dreptul tau sa-i rogi sa nu le mai foloseasca....De fapt oameni buni, pe om il deranjeaza regionalismele asa ca va rog sa va adresati altfel....E o rugaminte, nu va impun.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Referitor la consum, confirm si eu ca scade un pic daca vorbim in unitati de masura (litri) iar daca vorbim in procente pare ca scade fantastic (pana la 20%). S-a mai vorbit de tunning, nu revin.....e bun cu conditia sa folosesti numai combustibil foarte bun...ceea ce la noi inca nu prea e cazul....Deocamdata eu nu am avut probleme dupa marirea de putere, nu stiu Ozzy_69 daca a avut...DAR cred ca nu consumul intereseaza ci fiabilitatea in timp dupa tunning. Eu am acuma consum mixt 6,7l/100 si in exterior nu am reusit inca sa ajung macar la 5%!!!! dupa computerul de bord, ca de masurat la pompa nu am masurat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

budulane, fii fericit ! Tu cu D5-ul nu ai "reusit" sa ajungi afara la 5%, eu ma chinui cu T5-ul sa nu trec de 8-9% afara  :D

Dar, trebuie hraniti si caii aia cu ceva, ca altfel degeaba ii ai, nu ?  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca tu ai si "talpa" mai mare, muuuult mai mare  ;D Si nu i-am masurat consumul, m-am luat dupa ce scrie in bord.....unde stim cu totii ca e estimat  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

scuze de intarziere. ati vrea sa va spun ca a crescut consumul, "mosilor". e, surpriza. mi-a scazut cu 0.8 l/100. ma puteti crede sau nu. eu spun adevarul, ca doar nu ma ajutati la peco. baietii sunt din buc si ii gasiti pe powerchip.ro

@ozzy_69 as vrea sa te intreb ca fapt divers ce stil de condus ai? cm la ce turatii schimbi vitezele si cam care e viteza medie oras/afara. de ce vreau sa te intreb aceste lucruri deoarece afirmatia pe care o faci cu scazutul consumului este un pic eronata. Iti spun pe exemplul meu. Am facut si eu resoftarea la al meu bebe si uite ce am patit, daca am condus linistit prin oras, schimbat pe la 2000 rot/min atunci consumul intradevar se poate spune ca a scazut, in cazul insa in care conduci agresiv se schimba povestea. Eu conduc agresiv si consumul la mine a sporit. In cazul meu stiam la ce merg si intradevar cu un consum mai mare am si forta mai mare. Deci nu se poate spune ca doar scade consumul. foarte mult depinde de stilul de a conduce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Loool, depinde de cine e in dreapta soferului....Eu, spre exemplu daca sunt cu soacra-mea ii dau de imi este si mie rau....daca sunt cu nevasta-mea imi da ea....de imi e rau.... ::) si daca sunt singur in oras merg incet sa ma uit dupa gagici  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravo budulane vrei sa faca soacrata infarct. Dar mai bine tine-o in dreapta ca nu are cum sa se uite din partea aia la viteza asa daca e in spate vede bordu bine si poate te trezesti cu una si de la soacrata. in ceea ce priveste gagicile, pai domnu meu daca ai si nevasta si soacra mai vrei si gagici pai la tine ar trebui sa fie un consum de mama mama ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu schimb la 2000 de ture, ar fi culmea. pai mai faceam resoftare daca aveam stil somnoros??? sincer, asta e statistica facuta de 2 ori. nu cred ca se va schimba ceva, ma refer sa inceapa sa consume. masina e adusa din belgia acu 2 ani, are 170 000 km, si probabil "a fost a unei babe". nu fumega, nu troncane, etc, etc. singura problema a fost cu portbagajul, dupa cum v-am zis, dar s-a rezolvat de la sine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@budulane cred ca fraza cu dormitu ai fi vrut sa o postezi pe la topicul: Discutii generale / Chestii distractive / Raspuns: STITI CE VA FACE MASINA IN TIMP CE VOI DORMITI ? dar se pare ca gagicile ti-au luat ochii nevastata ti-a dat o talpa iar soacrata a facut infarct si nu aimai vazut pe unde e drumu  ;D (sper sa ai simtu umorului bine dezvoltat caci altfel s-ar putea sa ajungi la balamuc cu atatea femei in jurul tau)

Share this post


Link to post
Share on other sites

pt strikeman si volvo...sper sa nu se supere vreun moderator (eu am fost certat ca am vb neadecvat), o sa pun si eu o intrebare nevinovata: sunteti cumva ciobani??? nu de alta, dar eu cand vreau ajutor pe-aici prin acest site, mi se  pare normal sa vb frumos. astea cu 'mosule' sau 'ia zi'...concluzioneaza tu midnight sau toti moderatorii. sau poate nu sunt eu in pas cu vocabularul asta...underground.

@ozzy_69, sa ne spui ce functie detii, ca sa o punem inaintea ID-ului tau! Sper sa nu te dezamagesc, dar noi aici intre prieteni ne tutuim, si avem un limbaj ´´underground´´, Domnule Director @ozzy_69 ...  8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai au paturi libere?

m-as destinde un pic.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

referitor la limbaj.....cu replica aia te-ai facut de cacao....daca astepti scuze o sa mai treaca ceva timp pana o sa le primesti.....si pe viitor o sa adresez cu MARIA TA......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0