Tiby Alexandru

Volvo 440 Manual tehnic si cateva probleme

7 posts in this topic

Buna seara, as dori si eu daca se poate sa va adresez tuturor posesorilor de Volvo caateva intrebari despre acest model:

* Mai detine cineva un manual al modelului de autoturism Volvo 440 GLT Injection, il caut inebunit de o gramada de timp si nu il gasesc sub nici o forma.

* In alta ordine de idei masina nu doreste sub nici o forma sa stea la relanti :smile: zici ca este in lumea ei, cand sta la 900 RPM cand se opreste, nici nus tiu ce sa-i mai fac.

* Stie cineva unde este mufa pentru tester la acest model ?

Va multumesc si astept cu nerabdare raspunsurile voastre !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut!

Te pot ajuta,oferindu-ti un nr. de telefon al unei persoane care a postat un anunt pe Tocmai.ro . Ofera contra cost, ceea ce te intereseaza (manual) in format CD.Tel. 0742 827 142

Va doresc,tot binele din lume!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut!

Te pot ajuta,oferindu-ti un nr. de telefon al unei persoane care a postat un anunt pe Tocmai.ro . Ofera contra cost, ceea ce te intereseaza (manual) in format CD.Tel. 0742 827 142

Va doresc,tot binele din lume!

Tare curios sunt ce contine cd-ul ala si daca nu cumva e informatie luata de pe forum... :smile:

...

Salut si bun venit

Pe viitor obisnuieste-te sa dai minimul de detalii, despre motorizare, an fabricatie... eventual scrie la profil, sa nu le tot repeti.

Exista pe sectiunea asta topice cu manuale, specificatii, accesorii... daca nu iese la search, incearca sa navigezi 1-2 pagini mai incolo.

Te asteptam cu detaliile cerute.

Spor

P.S. Scuze, acum am vazut ca ai scris anul. Codul motor din talon e B18EP sau?

Edited by Adi2727
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tare curios sunt ce contine cd-ul ala si daca nu cumva e informatie luata de pe forum... :smile:

Salut si bun venit

Pe viitor obisnuieste-te sa dai minimul de detalii, despre motorizare, an fabricatie... eventual scrie la profil, sa nu le tot repeti.

Exista pe sectiunea asta topice cu manuale, specificatii, accesorii... daca nu iese la search, incearca sa navigezi 1-2 pagini mai incolo.

Te asteptam cu detaliile cerute.

Spor

P.S. Scuze, acum am vazut ca ai scris anul. Codul motor din talon e B18EP sau?

Scuzele mele, am uitat sa mentionez acest lucru. Tipul motorului este B18EP / B18E104 asta mai scrie :), anul de fabricatie este 1990.

Sincer sa fiu un unchi al meu a gasit acest manual in limba franceza parca dar din intamplare nu il mai gasesc, presupun ca nu a dat bani pe el cum zice domnul mai de sus :), daca se dovedeste ca a platit voif ace si eu acelasi lucru !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Manualul de reparatie in franceza se numeste "revue tehnique" (se poate downloada de pe net) dar nu stiu cat de cuprinzator este...

Cauta bine, ca sunt multe resurse gratuite pe care le poti folosi.

Daca ai planuri de viitor cel mai bine sa instalezi programul de reprezentanta: Vadis

Incepe prin verificarea etanseitatii admisiei, garnituri, furtune si ce mai ai pe acolo.

Filtrul de benzina a fost schimbat vreodata?

Urmatoarele lucruri de verificat/curatat... motoras de relanti (IAC), clapeta de acceleratie..

Verifica sub capota, daca ai pe oala amortizorului din stanga, o cutiuta cu un pin atasat. Acolo se face diagnoza. Ai sistem Fenix 3B. Vezi topicul:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motor refacut de la rectificarea supapelor, schimbat segmenti, distributie, motorasul de relanti, mufele din burduful de la motor care duce la filtru de aer. Parte electrica, adica tot ce se putea schimba este noua ! Clapeta de acceleratie curatata, schimbat surubel ce regleaza debitul de aer... sincer nu stiu ce sa ii mai fac !

Filtrul de benzina sincer nu mai stiu exact daca a fost schimbat sau nu, dar il voi ruga pe tatal meu sa imi cumpere unul nou si sa il inlocuiesc !

In ce prevede mufa tester, pe oala din stanga a amortizorului nu este nici o cutiuta cu nici un pic, presupun ca cel care a avut-o inainte a "jumulit" acest tester. Insa nu ii inteleg rostul pentru care a facut-o.

Share this post


Link to post
Share on other sites

:)

Mai sunt multe pe care poti sa le faci, numai sa nu le faci de pomana...

Senzor clapeta acceleratie ai verificat?

E important sa stii daca a avut sau nu cutiuta, (e posibil si sa nu fi avut) deoarece la unele sisteme Fenix relantiul si reinitializarea de clapeta se face in DTM2.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now