18 posts in this topic

Buna tuturor,

Este cineva ca locuieste in Germania? sau care cel putin cunoaste legislatia privind folia auto (pt. geamuri) ? eu am vazut o gramada de masini cu folie pe ele...( luneta si geamurile din spate)...si chiar foarte inchisa.

Am un V60 si i-ar sta mult mai bine cu folie , insa nu cunosc si nu gasesc nimic privind legislatia in vigoare referitoare la folia de geamuri , aici in Germaniaa......

Stie cineva cum sta treaba? este voie? nu este voie? se pune doar autorizat?

Va multumesc anticipat

O zi buna si drum fara incidente!!!!

Edited by Gombos Sorin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti sa.ti pui folie linistit pe geamurile din spate si luneta. Eu mi-am pus acum ceva vreme iar ulterior am facut TUV si nu am avut nici o problema. O seara buna !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns.....insa esti sigur ca nu e nicio problema? adica trebuie pusa doar un anumit tip de folie? sau cum e? ..pot pune orice de oriunde? si politia? nu te-a intrebat nimic?niciodata? de folii?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigur daca ai folie agreata de TÜV nu ai nici un fel de problema .

Pe langa asta trebuie sa ai si autorizatie la folie ( ABG) iar in acea autorizatie este trecuta seria foliei iar acea serie este vizibila si pe folie.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Folia a fost cumparata de la A.T.U si am reusit sa o pun singur. Am fost la un centru specializat si mi-au cerut 400e si am zis lasa ca o pun singur.Eu nu am avut nici o problema cu politia pana acum ,

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate stiu, in legislatie se face referire doar la un minim de transparenta pentru geamurile din fata (min. 75%). Atata timp cat VW Caddy si Logan MCV au tabla in loc de geamuri in spate, nu cred ca e vre-o problema ce folie pui pe geamurile din spate si pe luneta.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dap....doar acolo vreau sa pun......in fata nici nu ma gandeam

Folia a fost cumparata de la A.T.U si am reusit sa o pun singur. Am fost la un centru specializat si mi-au cerut 400e si am zis lasa ca o pun singur.Eu nu am avut nici o problema cu politia pana acum ,

Si daca cumva pun folia in tara ( LLumar ) crezi ca asta afecteaza? adica ma refer daca imi trebuie vre-un act in care sa fie specificat ceva de folii....sau trebuie sa o cumpar de la o firma specializata sau service din germania....caci Llumar este cunoscuta in toata lumea....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este esential tipul de folie pe care il alegi pentru confortul ulterior.

Sunt folii de diferite tipuri si calitati ( performante de izolare termica, transparenta, rezistenta in timp). Eu vreau sa pun LLUMAR ATR 05 CH SR HPR pe spate.

http://www.llumar.ro/dokumentum/Date%20Tehnice%20Folii%20Auto.pdf

Succes!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte frumos arata......ms mult pentru post.....si pt link-uri ....singura mea problema este sa ma asigur ca am voie cu folie pe geamuri in germania..si daca trebuie un act care sa insoteasca folia....in rest ar fi fost deja pusa pe masina...dar asa....ma informez si eu, inainte sa fac vreo gafa :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Am cautat un post mai recent despre folii, dar nu am gasit decat cel mai aproape din 2013.

La masina mea, geamurile nu sunt 100 la suta transparente. Daca ma uit dintr-un anumit unghi, se vede o nuanta verde a geamului si o reflexie a lucrurilor din exterior. Ma gandesc ca asta sigur este o colorare a geamurilor din fabrica (in mod sigur nu am folie). Ceea ce nu stiu este ce grad de transparenta au acele geamuri, pentru ca as vrea sa pun folie. Insa ma gandesc ca daca pun folie peste niste geamuri deja putin colorate, sa nu depasesc valoarea procentuala autorizata a transparentei. Si geamurile de pe fata sunt un pic colorate. Poate fi aceea protectie anti UV, sau ar trebui sa pun si pe fata? Ma intreb?

Sunt sigur ca mai sunteti si altii cu astfel de geamuri la Volvo. Aveti ceva informatii tehnice despre aceste geamuri, cat procent de trasnparenta au, daca au protectie solara, anti UV, sau doar sunt colorate pentru aspect etc.?

Daca aveti, va rog sa le scrieti aici. Pe mine ma vor ajuta, poate si pe altii.

Multumesc frumos.

Share this post


Link to post
Share on other sites
14 minutes ago, Cujacha said:

 

Pun o poza, dar nu am alta mai buna.

20170526_194645.jpg

Edited by Cujacha

Share this post


Link to post
Share on other sites
36 minutes ago, Cujacha said:

Insa ma gandesc ca daca pun folie peste niste geamuri deja putin colorate, sa nu depasesc valoarea procentuala autorizata a transparentei.

Exista un aparat ce masoara coeficientul de transparenta al geamului, fotometru se numeste parca. Intr-un univers paralel paradigmatic este folosit pentru certificarea si autorizarea in circulatie a foliilor imediat dupa aplicarea acestora. Practic... nu stiu cum e in Anglia, dar pe Romania daca nu esti... si nu-ti pui folii limo pe fata/spate nu cred ca ai probleme cu organul. Eu am 78% pe spate si 15% pe fata si n-am fost intrebat decat de autorizatia pentru laterale spate si luneta.

Oricum, daca tot ce-ti doresti este protectie UV, exista folii foarte discrete care iti pot oferi asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns. O sa merg si o sa vad care-i treaba. Ideea e ca nu stiu daca ei au aparate de masurat, si as fi vrut sa aflu daca geamurile mele, chiar daca nu sunt foarte inchise, au protectie UV din fabrica. Masina e destul de echipata (piele, premium sound, scaun sofer cu 3 memorii, clima dual-zone etc.).

Oricum, trebuie sa-i ''inchid'' geamurile ca am si eu doi scumpi care nu prea suporta soarele (ca si mine).

Cele bune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca au tenta verzuie inseamna ca au si 'nativ' un fel de protectie UV. Nu cred ca am vazut Volvo-uri recente fara, probabil si ale tale au.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, la asta ma gandeam si eu, sau poate le-au colorat doar pentru aspect. Sper ca au protectie, ca am cam multe alunite :)

Multam pt raspunsuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropo, a auzit cineva de SOLARPLEXIUS? Sunt asemenea panourilor textile decupate special pentru fiecare masina, doar ca aceste panouri sunt din plexiglas fumuriu. Stie cineva daca sunt bune si practice? Adica, dupa ce le pui la usile din spate, nici nu mai poti deschide geamul, sau daca o faci si ramane plexiglasul acolo, tot nu intra aer, nu?

Stiti ceva? Aveti vreo parere?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare.  Ma ppate ajuta cineva cu un set perdelute ?am citit ca ar fi un coleg care ar avea asa ceva se vanzare,dar nu stiu cine este. Propun moderatorilor sa faca si un topic general numit comercial, unde sa existe astfel de cereri si oferte,prestari servicii,etc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare.

Daca cautai inainte de a posta nu mai faceai propuneri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now