blueazimut

Dimensiuni gura portbagaj diverse modele

6 posts in this topic

Salut!

Desi am cerut intr-un alt topic dimensiunile gurii portbagajului la un S60 I,nu le-am aflat inca :D ...Avand in vedere ca poate vor mai fi si alti curiosi,m-am gandit sa fac un topic separat...

Pe mine ma intereseaza dimensiunile din cheder in cheder,atat pe INALTIME(din chederu de langa bara pana in chederu de sub luneta) precum si pe LATIME(intre chederele dintre stopuri)...

Asadar m-ar interesa in special aceste dimensiuni la primul S60 dar si S80 nou si vechi...Nu ar strica nici la noul S60...La XCuri deja cred ca nu se mai pune problema de spatiu,dar daca sunt binevoitori nu strica...

Ca sa incep eu la S40 II avem asa:

---INALTIME 44cm(desi efectiv e 42 datorita unei buzei de jos,un fel de prelungire a barii)

---LATIME 90cm

Multumesc!

O zi buna!!!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,tizule!

Le-am masurat,dar am uitat sa postez :violent1:

Avem asa la S60 I- 90cm latime cu 45cm inaltime. Masuratori facute din chedere potrbagajului.

Diferenta infima din ce vad fata de S40,dar interiorul este mai spatios la S60.

Share this post


Link to post
Share on other sites

As fi curios de dimensiunile astea la noul v40,ca daca mosteneste 440, (ala avea pe putin 1x1m) ar trebui sa fie cel mai generos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

V40-ul mosteneste C30-ul iar deschiderea hayonului este la C30 este de 90cm x 69cm, dar din cauza formei in partea de jos ajunge pana la 70cm iar inaltimea ajunge si la 63 in cel mai ingust punct asa ca trebuie specificat clar ce masuram .

XC70-ul 2004 are o deschidere suficienta, 120cm latime cu 83 cm inaltime iar util ai cam 110x80x2000, adica peste 1700 litri, suficient as spune . :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi mult :D deci gura fiind aceeasi nu ar fi un upgrade trecerea la S60...ma rog,doar la volum ar fi un upgrade...poate au chiar acelasi cod la cheder...eu am avut surpriza neplacuta de a nu putea baga o tricicleta de ciutan in portbagajul meu ,datorita gurii prea "scunde"...si cum si ciutanu meu va incepe cat de curand sa utilizeze asa ceva,devine putin trista situatia ....

La V40 e cu totul alta situatia pentru ca e hatch,deci gura de deschidere ar fi practic nelimitata pe verticala....Pe de alta parte ,insa, tin minte ca ar avea un portbagaj extrem de mic ca si volum fara a rabata bancheta...

Intr-adevar e putin aiurea de masurat datorita formei...eu pe orizontala am luat undeva la mijloc unde era maxim

Pe mine ma durea cel mai tare inaltimea...caci din cauza inaltimii nu am putut baga tricicleta

Edited by blueazimut

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un XC70 este ideal pt biciclete, triciclete .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now