Sign in to follow this  
Followers 0
i love VOLVO

Curea distributie

5 posts in this topic

Salut. M-am tot uitat dupa vreun subiect asemanator dar nu gasesc. Va rog care stiti sa-mi ziceti la cat se schimba cureaua de distributie la v40 1998 1.6 16v? cand am cumparat dricul avea 191.000 acum are 216.000 . in cartea de service imi apare ca ar fi fost schimbata cureaua la 125.000 si pe plasticul de la mototr era o eticheta lipita cand a fost cureaua schimbata. tot intreb incolo si incoace si nimeni nu-mi da un raspuns concret. unul zice la 60.000 altul 80.000 si mecanicii de cartier ca la 120.000. E o masina buna care nu-mi mananca bani decat consumabilele si mi-ar parea rau sa-i stric motorul pentru o amarata de curea. Va multumesc

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru modelul tau, cureaua de distributie o schimbi la 100.000 km. sau 5 ani. Din ce ne prezinti tu, considera ca i-a cam venit timpul...Si daca tot umbli la distributie, schimba rolele si pompa de apa!

E mai bine pt tine sa fii linistit din acest punct de vedere...(eu am facut cu Volvache cam 50.000 de km insa i-am schimbat cureaua, rola intinzatoare si pompa de apa, deoarece "imbatranisera" cu 5 ani). :D

Drumuri bune!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@avx mersi mult de raspuns. clar daca schimb cureaua, schimb pompa de apa si rola intinzatoare. inca odata mersi fain

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut am si eu cam aceiasi intrebare am un volvo s80 2009 2.0d 136cp masina are 180.000km ...si nu stiu daca ia fost schimbata distributia pana acum ? ar cam fi cazul sa o fac?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0