musatbogdan

Cumpar s40?

48 posts in this topic

Salut. Am o mare problema. Detin un S40 din 2006 si imi place enorm de mult masina insa are ceva nr de KM etc etc...si as vrea cevamai nou. Neaparat Volvo. Din cate am vazut s40 nu se mai fabrica? Si nici C30? Eu nu vreau o masina noua, gen V40, dar ceva mai noua cu Km putini. Ma gandeam la un s40 din 2010 dar ma gandesc ca atunci cand o sa vreau sa o vand mai mi-o cumpara cineva? Stiind ca nu se mai fabrica de mult timp? Am vreo alternativa?

Multumesc !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alternative sunt normal daca ne dai si detalii gen bani, la ce o vei folosi,cat o vei folosi

Share this post


Link to post
Share on other sites

de ce te orientezi dupa un volvo daca ai de gand sa-o vinzi? mai bine ia ceva de genu bmw, mercedes, etc. ca la noi astea se cumpara

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai intretinut-o cum trebuie chiar si 200 000 km nu-s asa multi. Ai sansa sa cumperi o masina 2010 cu aceiasi km....care nu a fost intretinuta ca a ta!! Gandeste-te de doua ori inainte...sa nu dai vrabia din mana pe cioara de pe gard!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@musatbogdan, pai nu e mai bine sa incerci sa vinzi masina ta prima data ?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am mai incercat sa o vand si nu au fost posibili cumparatori. Insa acum s-a ivit o ocazie. Pe mine ma cam sperie numarul de KM pentru ca tot aud: o sa pice filtrul de particule sau turbina. De aceea vroiam un Volvo mai nou, alta marca nu prea ma atrage. Sa zicem ca dispun de o suma pana in 12000 euro. m-ar multumi un motor diesel mai economic.

Dilema mea asta e: se merita sa cumpar un Volvo care nu se mai fabrica?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dilema mea asta e: se merita sa cumpar un Volvo care nu se mai fabrica?

Pai si intrebarea mea e...de ce nu? :-?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unu nu as investi suma aia intr o masina de clasa compacta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unul nu m-am gandit niciodata sa vand masina pentru ca se va strica piesa x,y z. Este important sa ai banii necesari si sa inlocuiesti piesele stricate cand le vine randul.A vinde masina pentru a lua alta (deoarece te gandesti ca o sa i se strice piesa x si y)... este la fel ca ocolitul gropilor. Eviti una si dai in doua!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cu 12k E iei masina mai economica si mai mare. De exemplu un un 318D 2010.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cu 12k E iei masina mai economica si mai mare. De exemplu un un 318D 2010.

Bogdane esti pe forumul volvo. Cum te lasa inima sa recomanzi BMW? :rolleyes2:

In alta ordine de idei cu 12k iti iei un clasa E dar motor mai maricel, sau un BMW 520i :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Omu a zis ca vrea masina economica, daca vroia masina gurmanda ii recomandam Volvo .

Pai daca e mai economic BMW-ul cum sa recomand Volvo. Exista si Volvo-uri economice dar la alti bani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un prieten acum un an si-a cumparat un bmw 320d(cam full...cu trapa, navi mare, piele maro...dar fara pachet m) fabricatie 2008 (sau 2009...) Acum cateva luni a vandut-o cu 7500 euro. A avut atatea probleme cu ea incat i s-a luat de ea!! Numai eu stiu...de turbina, senzor presiune ulei, sonda lambda (zicea ceva de un senzor de gaze...cred ca de labda) si multe altele. Pe scurt m-am cam convins si de bmw...

ps: Nu stiu ce ziceti voi de bmw 520d ca este economic....320-ul asta al prietenului consuma 6-6,5 in afara orasului si 9-11 in oras. Mai mult ca s80-ul meu :evil6:

ps2: Am o prietena care inchiriase un 525 (an 2005), automat/hidramat....care manca in oras 13-14% !! M-am crucit cand am vazut ce consum are!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi Zack, nu ai fost atent, am scris 318D si 2010 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un prieten acum un an si-a cumparat un bmw 320d(cam full...cu trapa, navi mare, piele maro...dar fara pachet m) fabricatie 2008 (sau 2009...) Acum cateva luni a vandut-o cu 7500 euro. A avut atatea probleme cu ea incat i s-a luat de ea!! Numai eu stiu...de turbina, senzor presiune ulei, sonda lambda (zicea ceva de un senzor de gaze...cred ca de labda) si multe altele. Pe scurt m-am cam convins si de bmw...

ps: Nu stiu ce ziceti voi de bmw 520d ca este economic....320-ul asta al prietenului consuma 6-6,5 in afara orasului si 9-11 in oras. Mai mult ca s80-ul meu :evil6:

ps2: Am o prietena care inchiriase un 525 (an 2005), automat/hidramat....care manca in oras 13-14% !! M-am crucit cand am vazut ce consum are!!

Cine a zis ceva de 520D?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Faceam o comparatie intre 2.4 d5 si cele mentionate de mine. Asa hai sa isi ia omul citroen c3 1.4 hdi. Consum de 3,5-4 % :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer ma uitasem la un c4..modelul asta nou...e frumos. Cu BMW nu stiu ce sa zic...sunt fan VOLVO. Un 320D mi-ar placea dar nu cred ca am sa gasesc in banii astia ceva bun, mi-a zis un prieten ca are consum bun (a facut Austria cu 4%). Dar hai sa fim seriosi...VOLVO are un interior mult mai placut ca la BMW fie el seria 3 5 7....

@zack : Nu ma sperie numai piesele...cu toate ca DPF si turbina costa ceva...ci sansele sa o revand mai tarziu...la 250 - 300 mii Km.

Edited by musatbogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai n-o mai vinzi. :) Volvo for laif life. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

De obicei pretul unei masini scade vertiginos in primii 3-4 ani de exploatare. A ta are deja 6 ani...noua a costat 22-24k si acum o vinzi 7.500. Sub 4000 de euro o sa valoreze peste 4 ani. Deci...merita?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi Zack, nu ai fost atent, am scris 318D si 2010 .

A zis bine Bogdan, 318D din 2010 - alta reteta. :)

Insa nu bag mana in foc pentru fiabilitatea lor.

Personal (subliniez personal) as alege o japoneza (Mazda, Honda sau Toyota) pentru fiabilitate si consum si Volvo (nu numaidecat S40-ul in discutie) pentru tinuta de drum si ambianta/interior. Dar despre o masina care sa combine perfect criteriile astea eu unul nu am aflat inca, raman la a imi imagina una.

Despre cele germane nu mai am demult o parere buna; sunt singurul cu alta marca decat germana dintre amici si prietenii apropiati si ii aud cu diverse plangeri, atat pentru cele cumparate noi din reprezentanta cat si pentru cele luate SH dupa alergari bune in DE.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu stiu...merita? pentru asta am deschis topicul :smile:. Nu stiu ce consum aveti voi...dar eu fac in jur de 70 km pe zi si am consum de 4.3 la s40 1.6D..ma astept la un automobil care sa se apropie de valoarea asta.

@ vali: nu pun la indoiala fiabilitatea automobilelor nemtesti...dar ma simt mult mult mult mai bine intr-un VOLVO decat in orice alta marca nemteasca. Acelasi lucru pot spune si de producatorii japonezi...nu ma atrage interiorul deloc. Opel si Citroen au mai ridicat standardul putin. Ma contrazice careva?

Edited by musatbogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca noul Opel Astra! La 12.000 eur gasesti chiar si fabricatie 2011 in jur de 60-70.000 km si pun pariu ca-ti mai raman si bani de un concediu fain.

Atentie, ia-ti motorizarea de 1.7 CDTI si 125 CP, daca vrei un echilibru bun intre putere si consum de combustibil. E urata din spate intradevar, fata si interiorul sunt minunate, cu un mic minus pentru spatiul pasagerilor din spate, unde nu incap confortabil persoane peste 1.80 m.

Insignia e mai frumoasa, dar este o masina grea , poate putin supra dimensionata pentru motorul de 2.0 CDTI si 130 CP , iar cel de 160 CP deja papa combustibil spre nivelul unui SUV.

P.S. Eu in locul tau, m-as feri de masinile frantuzesti! Motorizarile si cutiile sunt faine, insa cam atat e de capul lor, in rest sunt varza ca si fiabilitate (frane, articulatii, electrica etc), iar preturile la piese sunt apropiate sau chiar sensibil mai mari decat la masinile nemtesti, pastrand bineinteles proportia claselor comparate.

Bafta!

Edited by FBogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu stiu...merita? pentru asta am deschis topicul :smile:. Nu stiu ce consum aveti voi...dar eu fac in jur de 70 km pe zi si am consum de 4.3 la s40 1.6D..ma astept la un automobil care sa se apropie de valoarea asta.

@ vali: nu pun la indoiala fiabilitatea automobilelor nemtesti...dar ma simt mult mult mult mai bine intr-un VOLVO decat in orice alta marca nemteasca. Acelasi lucru pot spune si de producatorii japonezi...nu ma atrage interiorul deloc. Opel si Citroen au mai ridicat standardul putin. Ma contrazice careva?

Dupa cum am spus mai devreme, nu bag mana in foc pentru fiabilitatea lor, o cam pun la indoiala privit in ansamblu si spre cateva cazuri particulare.

Exceptia cu seria 3 a fost a asociatului meu. A avut 320D xDrive model 2010 pe care l-a vandut acum ~6 luni pentru un 320D model 2012 (F30); cel de dinainte ii manca destul de mult pentru ca ii placea sa stea cu pedala la podea iar drept defectiuni i s-au dus o data garniturile de la diferentialul 4x4 si inca o data un motorasul instalatiei de spalare parbriz si faruri - asadar defectiuni mici, mai deloc. Un amic, insa, cu 320D dar model 2009 a avut nenumarate altele pe la senzori, turbina, etc - masina luata SH din DE, alergata intens.

318D este mai economic dar si mai putin sportiv pentru un BMW; daca tii la consum ala este potrivit insa e loterie cu ofertele spoite din anunturi sau targuri.

Poate fi o optiune daca ai apropiati care isi vand masina, sau similar.

Spre exemplu, apropo de consum, eu cu S40 2.0D fac minim 20 km pe zi si consumul imi sta la 10% si iarna si vara. La drum intins cam 5%. Tocmai m-am intors dintr-o vacanta dupa 4.700 km si am facut media la 5.8, cu drumuri de toate felurile. Consumul tau este mai mult decat decent pentru greutatea unui S40 si motorul de 1.6L.

La fel, si eu ma simt mult mai bine intr-un Volvo fata de cele nemtesti, stiind insa si potentialele probleme pe care le-as putea avea, sunt constient de ele.

Citroen, interesante dar nu mi-as pune baza in ele. Nu stiu nimic despre intretinere si costuri, spre exemplu.

Opel, masina preferata a romanului care vrea un VW dar nu are bani de VW si ramane la una teoretic germana.

Un Opel este o masina mai mult americana (GM) decata nemteasca; spre exemplu Astra este tot aia cu Chevy Cruze.

Au ridicat standardul cu design-ul si interiorul dar motoarele lor diesel actuale sunt la baza FIAT/Alfa Romeo; nu am auzit pareri bune, erau mai apreciate cele de Isuzu.

Edited by vali.ichim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ori nu vad eu bine, ori se compara pe aici Opel cu BMW ? Ma intreb cati din cei care au scris aici au mers cu un E90 de-l compara cu Astra sau Insignia ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

L.E.: O masina interesanta este actualul Ford Focus; nu stiu insa preturi, fiabilitate sau de ce este in stare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now