i love VOLVO

cum se schimba maciuca

3 posts in this topic

salut. ca deobicei cand imi ia sotia masina, cand se intoarce acasa trebuie sa gasesc cate ceva in neregula. intradevar imi intra putin greu in marsarier dar obisnuit fiind cu masina pentru mine nu e o problema dar pentru ea da. de 3 ori intr-o luna am lipit cu super glue capatana aia pe schimbatorul de viteze. e un material moale de cauciuc si s-a fisurat de la jumatate. am gasit aici pe forum de la un coleg sa-mi cumpar maciuca dar nu stiu cum sa o demontez pe asta rupta. in marsarier la v40 modelul meu intra ceva gen viteza 1 dar mai trag cativa cm spre mine si ridic intre timp o chestie din aia de sub maciuca. stiu ca nu toate volvo-urile au asa, de-asta am incercat sa explic putin mai detaliat cu toate ca m-am exprimat gresit. ma ajutati va rog cu un sfat cum sa dau chestia aia jos?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo selector knob replacement:

post-820-0-09926500-1378189602_thumb.jpg

post-820-0-69691400-1378189807_thumb.jpg

mersi mult de tot. mi-am perdut jumatate de zi cautand cum pe google cum se demonteaza aia dar nu am gasit. nu stiam daca e cumva pe filet sau are vreun surub ascuns. deci in poza 2 daca bag o cheie sub maciuca si dau cu ciocanul sub cheie nu stric cutia si nici nu raman cu toata teava in mana da? si multumesc inca odata si pentru lamurirea la schimbarea bujiilor. o zi faina sa ai

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

De preferat ar fi sa nu dai cu ciocanul, ci sa o prinzi bine in mana sa rotesti si sa tragi in sus in acelasi timp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now