Guest s40-ul_meu

cateva LED-uri

39 posts in this topic

Singura modificare pe care am facut-o la interior, este legata de iluminarea pe panoul de comanda ( parca asa ii spune) precum si becurile din tavan. Becurile din tavan le-am inlocuit cu grupuri de LED-uri albastre ( 10mm, 60.000 mcd, cate 6 la numar )...trebuie sa recunosc, le folosesc destul de putin dat fiind lumina obositoare  :o, dar arata bine  ;D.

De asemenea,  cand s-a ars unul dintre becurile de la comutatorul de temperatura de pe panou, am gasit ca e mai  ::).... fun sa le inlocuiesc cu LED-uri...evident albastre  :P, si pot sa spun ca acum am sorcova-vesela la bord dar ...IMI PLACEEEE  :D :D  ( la temperatura este rosu spre " cald" si albastru spre " rece " )

a, am uitat sa mentionez faptul ca am umblat si la fatada radio-cd-playerului  ;D si am inlocuit cateva beculete cu led-uri " xenon blue "  ::) ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

foarte frumos. m-am gandit si eu sa schimb in albastru dar cred ca se va intampla mai spre primavara. sper sa nu te superi daca te voi deranja cu cea intrebari in caz ca nu ma descurc...

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU vai! cum ar putea sa ma deranjeze? ...ma gandesc insa...oare exista ceva ce as putea stii eu fara sa stie nenea Shpeedy?  ;D (glumesc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Am incercat si eu sa pun LED-uri verzi si rosii pe panoul de comanda incalzire, dar dupa ce am muncit 6 ORE la lipit micro-LED-uri si sarme, cand le-am alimentat la 12V a iesit fum din ele. De ce ? Pentru ca sub rezistentele de balast montate pe cablaj (cele care limiteaza curentul prin LED-uri) erau trasee continue (stupid me, n-am vazut)... Am inceput sa urlu si am pus la loc cele 2 becuri.

  Aviz amatorilor :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa fiu sincer nu prea imi imaginez cum ai facut boacana...eu am folosit LED-uri de 5mm( cate 2) cu rezistentele aferente ( cred ca 0.125W) fara a implica traseele de pe PCB inafara de " capete" , locurile unde vin becurile montate si de unde am cules tensiunea.

PS ; am uitat sa spun ca am LED-uri  la luminile de pozitie ( ceva alb-albastrui , LED-uri cu capul concav...nu cred ca este legala montarea lor  ;D:-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai LED-urile erau SMD de 2mm lungime / 1mm latzime. Inchipuie-ti cat a durat sa le lipesc (vreo 20 de bucati) si sa lipesc cate 2 sarme pe fiecare :)

Apoi am facut o placuta din cablaj "universal" pe care am lipit rezistentele. Ei bine, se pare ca acel cablaj nu era chiar "universal", pt. ca pe cealalta parte erau trasee exact intre capetele rezistentei, shuntand-o... Ma rog, trista amintire :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Daaar... cum romanul cand se plictiseste se dezbraca si-si pazeste hainele, pana la urma mi-am facut damblaua si am pus in loc de cele 2 becuri de mijloc 19 (da, nouasprezece) LED-uri mici si verzi (de 3mm) in fiecare pozitie din partea de climatizare. Merg, sunt fericit, si ma bucur ca am scapat de-acum incolo de chiorat la bord sa vad pe ce pozitie e ventilatorul sau orientarea fluxului de aer...

    ME - HAPPY !!!  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut,

  ziceti-mi si mie ce valoare de rezistenta a-ti pus pe led...de curiozitate...citi ohmi ?

  -daca este cineva interesat am montat pe masina xenoane...e foarte simplu  si la 460 si la s40 cu sau fara faza lunga.Bineinteles trebuie sa aveti kit-ul.Atentie la mine in schema de la kit era o gresala la partea de relee.Ajut cu placere .

Share this post


Link to post
Share on other sites

AÅŸ vrea ÅŸi eu leduri în far pt poziÅ£ii. DaÅ£i o mână de ajutor cu detalii ÅŸi/sau sfaturi, vă rog !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Leduri pt far sunt de cumparat la 12V. Eu le-am cumparat cu 11ROn setul, le-am scos pe cele vechi si am pus ledurile. Nu necesita nici o adaptare. Dai jos becul de pozitie din far si te duci frumos cu el in mana si cumperi unul identic doar cu led.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dau un raspuns dupa ceva timp...sper sa foloseasca cuiva totusi. Am mai mesterit si la Oltcit niste iluminari cu led-uri si mereu am folosit rezistente de 1 KOhm. Valoarea necesara pentru functionare incepea de la 680 ohm parca, dar in cazul folosirii unei rezistente de 1 KO se protejeaza led-ul mai bine(ii creste durata de functionare).

Share this post


Link to post
Share on other sites

mda. Si sa nu uiti compromisul numit Ore De Viatza/Iluminare. Cu o rezistenta marita, Led-urile tin mai mult dar vor lumina mai slab. Fiecare cum doreste - eu cred ca daca te tin led-urile de pozitie cel putin un an, merita sa le pui mai "luminoase"  ;)

Bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tomitzaaaaaaaaaaa, venira leji bre. Maniana te astept la modificat .

Share this post


Link to post
Share on other sites

In legatura cu ledurile trebuie izolata foarte bine lucrarea altfel exista riscul de scurcircuit, eu in tinerete am reusit sa ard ceva in bordul de Espero :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-a pus-o si mie BG de leduri pe interior...... insa au un mare dezavantaj :  se vede praful in zone pe care nu le banuiam....:))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ete fas, mai curata si tu interiorul :D

Sa vezi joi ce lucrare i-am facut lui Tommytza, am lucrat vreo 3 ore la climatronicul lui. A iesit tare frumos zic eu desi Tommytza a fost cam circumspect, seara se vede tare bine zice el .

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, poze vreau si eu  :D

"am lucrat vreo 3 ore la climatronicul lui."

Bogdane, ai lucrat 3 ore la ea si nu ai vazut ca NU ARE climatronic ?  :-*

Eu asa stiam - doar cele cu cifre (in jurul rotitelor de clima) sint climatronice sau ma insel ?!...Modulul lui nu e electronic, nu are senzor de temperatura in habitaclu pentru a regla temperatura la tz grade, e doar manual - de la cald la rece.

Macar acum se vede superb, nu ?  Abia astept sa o vad - deci cu alte cuvinte:pregateste-te psihic pentru inca o lucrare :D :D :D 

:-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Erau demontate butoanele cand l-am vazut, oricum seamana cu al meu, adica reglaj stanga/dreapta dar nu are cifre :D Deci este un fel de climatronic, care in cazul lui Tomitza baga numai cald :D  Hai ca o sa-l vedeti joi si ii facem si poze . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce mai tura-vura...o sa vedeti joi ....nu contest meritele lui jupan BG,a muncit mult si cu suflet (si gratis.... :tongue3:),dar nu prea a avut material....luminile sunt cool insa mai e pana la perfectiune..:))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane! In locul tau l-as taxa pe tommytza...... dupa ce te lauda ca ai muncit moca , mai lauda si lipsa de perfectiune.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
:D  :D  :D    No comment  :D  :D  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now