alin s60

fluierat in sarcina

12 posts in this topic

Salut,am un prieten ce are un s40 diesel din 2008 la care de la un timp a inceput sa se auda un fluierat in timp ce motorul e in sarcina...!eu am s60 benzina la care am avut furtunul la turbo crapat si de aceea imi fluiera...se poate sa aibe aceeasi problema?sau e altceva specific s 40-ului?va multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil este turbina pe duca!

Share this post


Link to post
Share on other sites

sau cutia de viteze ii pe gata......daca se aude un sunet inalt...ii in cutie...sigur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum sa fie in cutie?!? fluieratul poate fi de la turbina, poate sa aibe o gaura mica in intercooler, poate sa fie fisurat furtunul de la turbo [sau daca o dat peste ceva sau accident sa fie indoita teava de la turbina]. daca ar fi de la cutie atuncea nu ti-ar mai merge masina in viteze sau stiu eu, ai auzi un sunet de "popcorn" cand schimbi, ca se tot zbate pe acolo. asa ceva n-am mai auzit sa fluiere din cauza cutiei

Share this post


Link to post
Share on other sites

la mine cind accelerez, pina prin viteza a 3-a se aude un suierat ca la Ambulanta, ca o sirena

ce este?

Share this post


Link to post
Share on other sites

fratilor....si cutia face la fel cand ai ulei sub minim....si am zis ca la cutie ii vorba de un sunet foarte inalt...la turbo se aude unul mai infundat....

cum sa fie in cutie?!? fluieratul poate fi de la turbina, poate sa aibe o gaura mica in intercooler, poate sa fie fisurat furtunul de la turbo [sau daca o dat peste ceva sau accident sa fie indoita teava de la turbina]. daca ar fi de la cutie atuncea nu ti-ar mai merge masina in viteze sau stiu eu, ai auzi un sunet de "popcorn" cand schimbi, ca se tot zbate pe acolo. asa ceva n-am mai auzit sa fluiere din cauza cutiei

colegul cutia poate face zgomot si vreo cateva mii de km ....si nu-i neaparat sa nu intre in viteza...sau sa faca popcorn..... iar teava indoita la turbo....ii gresit spus ca asta ar putea fi....ca sa se indoaie o teava la turbo inseamna...ca masina ai o fost ori turtita ori axul sa rupt lovit in corp........... deci....

Share this post


Link to post
Share on other sites

da nu a precizat nivelu de ulei din cutie. am zis mai sus, daca o avut accident atuncea probabil ii unpic indoita teava, ajunge si 1 mm sa nu fie perfect rotund si suiera. no offense

Share this post


Link to post
Share on other sites

da nu a precizat nivelu de ulei din cutie. am zis mai sus, daca o avut accident atuncea probabil ii unpic indoita teava, ajunge si 1 mm sa nu fie perfect rotund si suiera. no offense

.... :)

Edited by cipilika

Share this post


Link to post
Share on other sites

O diagnoza ar putea fi mai lamuritoare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Eu am un "suierat" in viteza a 4-a si a 6-a mai nou, cutia e pe duca de la o lipsa de ulei (acum 3-4 ani), mi-au zis si cei de la Primus care aveau istoricul masinii. :)

Specific ca intra perfect in viteze, si la rece si la cald.

Am tot dezbatut subiectul aici:

Poate fi, binenteles, si de la turbo. Trebuie sa stii specificul sunetului. Eu nu am inregistrat zgomotul pana acum dar poti sa faci un clip scurt si sa-l postezi pe forum, poate ne dam seama mai usor. Eu clar il recunosc pe cel de cutie dupa 40.000 de km in care l-am tot auzit.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Am un volvo S40 1,6d 2007 si se auzea un suierat la ralanti apoi suieratul a aparut si in sarcina.Dupa ce am schimbat (in urma unei constatri la un service cu nume) fulie arbore ,brat intinzator, curea transmisie suieratul tot se auzea.In urma altor teste, fara curea, au ajuns la concluzia ca este alternatorul(fulia) si dupa ce au schimbat si aceasta piesa nu se mai aude nimic.Poate te ajuta si rezolvarea asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Am un volvo S40 1,6d 2007 si se auzea un suierat la ralanti apoi suieratul a aparut si in sarcina.Dupa ce am schimbat (in urma unei constatri la un service cu nume) fulie arbore ,brat intinzator, curea transmisie suieratul tot se auzea.In urma altor teste, fara curea, au ajuns la concluzia ca este alternatorul(fulia) si dupa ce au schimbat si aceasta piesa nu se mai aude nimic.Poate te ajuta si rezolvarea asta.

Eu am tot auzit un suierat. Am mers la un amic ce are service si a ascultat motorul sub capota.

Precizez ca nu se auzea decat in sarcina.

Eram nedumerit caci stiu ca nu auzisem pana atunci acel suierat. El a zis ca nu suna nimic anormal, cu toate

ca in habitaclu (mie ca si utilizator zi de zi) auzeam acel fluierat.

Confirm: o luna mai tarziu s-a dus alternatorul.

Odata cu schimbarea lui a disparut si fluieratul.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now