Matrixxx

205/50/16

12 posts in this topic

Vreau si eu sa intreb daca are cineva vreo parere despre marca de cauciucuri Debica. Trebuie sa-mi iau incaltari noi si am gasit un pret acceptabil 289 RON (Anvelope Auto Debica 205/50 R16 Profil Furio)... eu vroiam TOYO,dar sint 598 RON bucata...sau  Vredestein (205/50 R16 Profil SPORTRAC 2)  - 582 RON bucata. Nu prea as da 24 milioane pe 4 cauciucuri...Sa ma risc sau sa mai strang bani ?  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intreaba-te de ce e Debica cu 2 milioane mai ieftina aproape fata de celelalte marci... Din moment ce TOYO si VREDESTEIN costa cat costa... deja ma gandesc la zicala aceea cu "suntem prea saraci ca sa cumparam lucruri ieftine"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aici pe site-ul asta http://www.cauciucuridirect.ro/ am vazut gume bune la ~300 RON Falken, Kumho sau Pneumant. Nu sunt Michelin sau Conti, dar oricum mai bune decat Sava, Debica sau Montana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La 221 CP vrei sa pui Debica?? Dupa ce ca sunt inguste (pt puterea asta), mai pui si de plastic...

Stii ce vei pati? Vei pierde aderenta in a I-a, a II-a, si chiar in a III-a. Si le vei toci in timp record, nu vei avea stabilitate la acceleratii bruste si nici nu vei avea satisfactia ca mergi bine cu masina. Si daca patineaza la accelerare, sa nu crezi ca la frana sunt altfel.

Uf... Parerea mea este ca trebuie sa te indrepti pt. ceva cu adevarat aderent... Nu zic Michelin, desi ar fi super, insa ceva special de vara, nu all season sau balarii. Si daca (,) cauti suficient, gasesti un Dunlop Sport, un GoodYear Eagle F1. Ca sa nu mai zic de Toyo, care sunt faine rau. Dar de vara, nu all season, repet.

Butoneaza siteul dat de rand, ca e bun, si oamenii sunt seriosi, am facut si eu si alti amici de ai mei afaceri cu ei, marfa buna, preturi bune.

seriozitate maxima.

PS - La ditamai animalul de Volvo, nu poti baga un 215, un 225? Maresti un pic amprenta pe sosea, altfel stau lucrurile... :) Frecarile de rulare (rostogolire, nu laterale, adica cele de derapaj) nu se maresc semnificativ astfel incat sa iti consume mai mult, insa castigul de stabilitate si aderenta este mare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

muadDib, in manual scrie 205/50/16, de-aia nu m-am bagat sa pun 215, 225, etc. Apoi mai vine si ITP-ul in august si poate se leaga de gumele mele daca nu sint ca-n talon...

Deci dupa cum spuneti voi...urmeaza sa-mi infometez familia pentru a-mi cumpara niste cauciucuri Adevarate pentru strazile noastre asfaltate ca-n Germania.

Poate cistig la 6/49  :D

P.s. Pe site-ul pus de rand (caruia ii multumesc) am citit ca Debica este segmentul de cauciucuri ieftine de la Goodyear...351 RON Debica, Kumho 332 RON, Falken 311 RON...    Ma mai uit  ;)  Macar pe fata sa-mi pun unele mai bune, nu?...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai am fost la un service de vulcanizare [ Targu Mures]....si m-am uitat la preturi la anvelope.... Dunlop SP SPORT 200 E 195/60 R15  88V, fabricat in Slovacia la 245 RON  fata de 296 RON pe " cauciucuridirect .ro......,iar SP Sport Fast Response la 265 RON fata de 312 RON.......e bine ca se poate si mai ieftin.......

Share this post


Link to post
Share on other sites

fabricat in Slovacia fata de fabricat in Germania sau Franta. De asta e diferenta, cred eu... Plus eventualele oferte...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca sunt fabricate in Germania sau Franta e ok sa fie mai scumpe[ desi fiind inclus transportul e tot ok]....dar unde specifica tara de provenienta?? ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, ar fi interesant sa gasim o lista cu producatorii BUNI de cauciucuri si tarile in care fabrica - sa stim pe ce dam banii, ca sint sigur ca mai toate magazinele mioritice care vand gume le iau pe cele mai ieftine - stiind ca romanul nu are bani...

Share this post


Link to post
Share on other sites

sal ...eu am cumparat Dunlop Sport ZR 205/55/16 91 ZR  cu 300 ron din targul vitan ; cu mntaj inclus :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va asigur ca si in afara tarilor occidentale fabricile respecta standardele de productie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

matrixx..mi-am incaltat masinutza cu Goodyear Eagle 205/50/16 la 250 RON bucata in Autovit,la baietii care vand si jante...intrebi pe acolo si dupa putina negociere gasesti gume bune la preturi rezonabile..deja merg de 8 luni cu ele, destul de sportiv, recunosc,si nu am avut nicio problema...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now