gaby.volvo

o alta problema cu volvoul

12 posts in this topic

Buna dimineata! o problema mai mult sau mai putin grava. e vorba de motor 1783 cmc 90 kw. la rece, de pe la 1700 rmp pana pe la 2000-2100 se aude un turuit ca si cum ar fi o tabla care vibreaza. asta numai cand e motorul rece. de la ce ar putea fi? aveti idee?

Va multumesc!

Edited by gaby.volvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

sal. la mine a fost de la catalizator/tot la rece si in turatie mare facea. am fost la un tinichigiu,am decupat si am scos tot din el rezolvand problema. dar poate fii si alt ceva :confused1: succes

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut. nu pare sa aiba nimic pe evacuare, zgomotul se aude din compartimentul motor....dar am sa ma uit totusi si la catalizator. mersi de sfat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

catalizatorul ii spart in interior...am avut si eu la masina asa..

Share this post


Link to post
Share on other sites

da? deci toata treaba e de la catalizator? necesita inlocuire sau cum a spus colegul Soryn sa scot fagurele din interiorul sau?

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut. nu pare sa aiba nimic pe evacuare, zgomotul se aude din compartimentul motor....dar am sa ma uit totusi si la catalizator. mersi de sfat!

stiu ca nu te-ai referit la evacuare,tot spre motor auzeam si eu. si in catalizator am gasit fagurele rupt in doua,dubios ca auzeam ca o tabla in rezonanta doar cand motorul era rece si la turati mari. trebuie multa atentie :headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu zic ca nu, s-ar putea sa fie aceeasi problema si la mine. maine sau poimaine o sui pe rampa si ii dau jos catalizatotul. dar mai intai incerc metoda zisa de tine Soryn, si daca functioneaza...inseamna ca am gasit problema. Am totusi un catalizator de schimb, sa vad cum fac, poate il montez pe acela. multumesc pt informatii. va tin la curent cu rezultatul final!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna dimineata! o problema mai mult sau mai putin grava. e vorba de motor 1783 cmc 90 kw. la rece, de pe la 1700 rmp pana pe la 2000-2100 se aude un turuit ca si cum ar fi o tabla care vibreaza. asta numai cand e motorul rece. de la ce ar putea fi? aveti idee?

Va multumesc!

În compartimentul motor poate vibra scutul de căldură a galeriei de evacuare, e prins parcă în 4 șuruburi și conducta de aer cald de la scut la carcasa filtrului de aer, dacă sunt slăbite colierele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

În compartimentul motor poate vibra scutul de căldură a galeriei de evacuare, e prins parcă în 4 șuruburi și conducta de aer cald de la scut la carcasa filtrului de aer, dacă sunt slăbite colierele.

voi verifica si elementele alea, desi conducta de aer cald am prins-o recent cu coliere noi, nu cred ca s-au desfacut asa repede. totusi zgomotul se aude de mai de mult...nu am avut timp sa o urc pe rampa sa verific si catalizatorul. astazi ma uit la scut si la conducta din nou sa vad, poate fi o cauza! multumesc de sfat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut gabi. Unde faci reparatiile in Suceava?

Salut George! daca vrei pe cineva serios si cu pricepere mergi la Auto Test Bucovina in Obcini vis-a-vis de mall Galeria si cauta-l pe Daniel. e baiat super, se pricepe bine. eu la el merg mereu cand am o problema cu masina, si multi alti cunoscuti au fost multumiti.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok. Ms. Cand esti prin Suceava da un semn sa stam de vorba. 0751118444

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now