Guest framedraw

Salutare la toata lumea! Inca un membru la activ.

26 posts in this topic

Numele meu este Daniel. In primul rand vreau sa spun ca sunt bucuros ca exista un site atat de folositor tuturor posesorilor de Volvo si nu numai. Am gasit multe raspunsuri citind forumistii acestui site si ma simt dator sa contribui si eu cu informatii pe viitor, atat cat pot, mai ales ca nu de mult timp am si eu un Volvo.

Cate ceva despre mine: am 30 de ani si sunt din Bucuresti. Lucrez la o casa de productie de film si tv. Editor de sunet si imagine.

Initial platitsem un avans pentru o Toyota Yaris :)) dar, din fericire, s-au poticnit baietii cand veni vorba de cateva accesorii si am renuntat, cerandu-le banii inapoi, dupa cam 6 luni de lalaiala si lugu lugu (ca deh, traim in Romania...)

Intre timp, mi-am permis sa trec la alta clasa de masini. Asa ca, alergand dupa un S40 second-hand, am facut cunostinta brusc cu un C30 direct din fabrica, comandat de pe internet din Oradea ca sa evit "aglomeratia" din Bucuresti :)

Iata ca m-am si prezentat asa, sumar, ca sa intru si eu in randul lumii. Sa ne auzim cu bine printre "posturi"!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit printre noi cu frumoasa ta bijuterie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit ! Sa ne pui niste poze cu masinutza cind o sa poti !

Numai bine !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna!,numele meu este Ema...si chiar daca sunt femeie intr-un club de "soferi" posesori de Volvo,tin sa precizez ca nu sunt blonda.Am aparut insa aici,pentru ca decizia imi apartine de a achizitiona un volvo,deci asa am intrat in familia,pentru mine noua,volvo.Imi place ideea,imi place masinuta,insa din cate am citit pe-aici majoritatea problemelor aparute si a plangerilor vin din partea posesorilor de masinute volvo,relativ noi,2005-2007,si nu a celora cu masinute mai imbatranite.De ce oare?Sa fie oare efectul general al societatii de a produce mult si prost,sau doar de a produce intr-un stil pur comercial?Nu stiu!Dar stiu ca la masinuta mea care are cu cateva luni mai putin de un an,au aparut ceva probleme,sau mai bine spus le-a avut dar n-am stiut,pentru ca abia ce am cumparat-o,nefiindu-mi permisa una noua...nu volvo.

Oricum am sa rasfoiesc sistematic acest "club',fiindca desi sotul meu e soferul,eu sunt cea care am timp sa ma informez...si sa-i comunic la randu-i.

Va multumesc,pentru ca existati!,cat despre probleme am sa le afisez pe topicurile corespunzatoare,asta daca voi pricepe pe deplin sa ma incadrez in acestea.

ps.inainte am avut renault megane si opel astra h....volvo,le intrece cu siguranta!(am oscilat intre volvo si wv).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna, si va spun inca o data bine ati venit....(ti-am raspuns si in topicul unde ai solicitat cateva date despre masina).

Vreau sa fac cateva precizari vis-a-vis de masini noi versus mai vechi. Sa nu crezi ca masinile mai vechi nu au probleme fata de cele mai recente. Dar pentru ca nu gasesti date relevante despre asta exista o explicatie. In primul rand la masinile mai vechi se gasesc piese NOI mai ieftine si piese SECOND-HAND din dezmembrari (fiind foarte multe pe piata) - la fel pretul fiind mai mic. Intrucat oamenii pot rezolva problemele relativ repede si ieftin, nu posteaza pe forum aceste probleme ca nu are sens......

Masinile mai noi.....aici discutiile apar datorita preturilor nejustificat de mari in mare parte. Cautam solutii mai ieftine inainte de a cumpara o piesa sau de a rezolva o problema...dar asta nu inseamna ca sunt mai "pacatoase". Este tendinta individuala de a te proteja de profitorii de pe piata auto......si stiind ca gasesti intotdeauna o solutie mai ieftina decat cea pe care ti-o ofera cineva....apelezi la cunostintele celorlalti...si de aici "aparenta" de mai "pacatoase". Dar in realitate o masina mai noua inseamna mai multa siguranta, mai multe optiuni pentru confort si nu in ultimul rand mai putin consum de combustibil (si aici ma refer la masiniile normale, nu cele sport).

  Ca sa exemplific, va pot spune ca din discutiile avute cu un electronist de avioane ultra-usoare am avut un soc. Spre exemplu calculatorul motorului (ECU) are in el piese care valoreaza intre 50 si 250E la masinile de serie....Pe piata auto se vand cu valori peste 1500E..... Asa ca nu va mirati atunci cand gasiti anunturi pe net de genul: "m-am saturat de hackareala si vreau sa intru in legalitate....Repar orice componenta electronica cu cel mult 50E"  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna Ema. Cred ca nu aici ai vrut sa postezi mesajul dar eu ma bucur si iti urez bun venit!

Subscriu la cele zise de Budulan. Mai intervine si norocul pe care-l are fiecare. Sunt masini ce n-au avut alte probleme decat schimbul de consumabile si reviziile iar altele s-au defectat la scurt timp dupa achizitionare. Concluzie: masinile sunt ca si femeile: nici una nu este la fel :) In plus mai suntem si noi, soferii. Fiecare are un mod de a conduce. Un incepator nu poate fi delicat cu masina ca si un sofer experimentat. Ar putea fi si asta o explicatie in unele cazuri.

Cred ca e prea devreme sa trag concluzii dar dupa 1000Km (o mini excursie prin tara) masina mea merge si se comporta impecabil.

In alta ordine de idei, multumesc pentru urari si nu voi rata ocazia de a posta imagini cu masinuta. Deci, in curand...

Share this post


Link to post
Share on other sites

felicitari pentru alegere, drum bun cu ea!

daca mai ai drumuri prin oradea, si timp, si vrei, eu sunt oradean, ne purem intalni "intr un scenariu de film" sa mai schimbam niste pareri.

tel. 0762.213.271

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc de invitatie, Nelu. Am deja in plan pentru toamna asta sa fac un ocol prin tara. Negresit o voi onora daca ajung in Oradea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revin cu fotografii ale C30-ului meu din ziua cand l-am luat. Din pacate nu sunt foarte calitative, facute fiind cu telefonul mobil.

post-0-12877846846492_thumb.jpg

post-0-12877846848833_thumb.jpg

post-0-12877846851909_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa vii cu volvoul!

sa stii ca m ai provocat ca ti ai cumparat volvoul de aici,

asa ca, daca tu ai venit din bucuresti pana aici pt. el,

astazi, mi am mai cumparat si eu unul - C 50

pt. ca numai pentru asta mi au putut face actele pe loc!

este adevarat, nu i de la reprezentanta,

l am cumparat totusi la un pret mic!!!

da la magazinul PIC, cu 12,99 lei!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu e cumva C70,sau mi' se pare mie!?  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai dreptate!

m a derutat pretul care la C 50, e mai mic!!!

nu ma asteptam ca de banii aia sa cumpar un C 70!

Share this post


Link to post
Share on other sites

care are caii cam naravasi!

sa auzim numai de bine.

p.s.

poza i de la stana de vale, de dragobete 2008.

post-952-1287784690583_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

He he! Frumoase masinute, sa le stapanesti sanatos pe amandoua, Nelu!  Apropo de C70, imi statea gandul la el da` nu prea mi-am permis... dar nu imi pare rau ca e asa. Toate la timpul lor.

La Oradea n-am ajuns niciodata pentru ca tranzactia a fost doar la telefon. Am aranjat sa mi-o aduca in Bucuresti pe platforma. A fost putin mai complicat pentru mine sa stiu ca e plimbata de colo-colo, dar aste e, n-am avut ce face.

Oricum nu as mai cumpara de la ei pentru ca stau prost la customer service (dealtfel boala generala in Romania), dar a fost o experienta relaxata din punct de vedere al deplasarilor adica 0, cu exceptia momentului ridicarii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

toate la timpul lor!

oricum C 30 are avantajul lui in traficul urban sau daca ti l ar conduce si sotia!

a mea nu are curajul sa iasa cu S 60 ciul in oras, cu toate ca am casco pe el.

cred ca si daca l ar lua mi ar scoate un consum cu cel putin 4 l mai mare!

deja nu mai stiu care avantajele cui sunt!

oricum toate modelele volvo sunt adevarate si oricati bani ai avea ti ar fi greu sa ti alegi un model pt. ca sunt multe criterii de care trebui sa tii cont la o astfel de achizitie.

nu in ultimul rand, masina trebuie sa ti se potriveasca, sa te reprezint, sa aiba personalitate!

poate ajungi la HOLLYWOOD si atunci iti faci colectie VOLVO!

eu iti doresc succes!

daca inainte ajungi prin oradea ne intalnim cu placere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru urari. Mai e mult pana departe... Oricum, in opinia mea, VOLVO is the best!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine v-am gasit! Voi incerca sa fiu un membru activ al acestui club. Toate bune!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now