SLP

Oprire motor in mers volvo s40 t4 2001

13 posts in this topic

Salutare,

Am o problema la motor. In mers am avut neplacuta surpriza sa se opreasca motorul in timp ce ma pregateam sa iau o curba....eram in treapta 3 iar cand am ajuns la punctul de a cupla treapta 2 mi-a decedat in totalitate motorul.

Turometrul oscileaza dupa ce o accelerezi usor si o lasi....sa coboare turatia. Deasemenea turatia motorului la relanti este la 700.

Va pun la dispozitie 2 filmari facute de mine cu problema pe care o am.. Mentionez ca masina nu era in mers :)).

Pls astept pareri si sugestii.

PS: dupa ce ajung la service va comunic diagnosticul lor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca sa-i cureti clapeta de acceleratie (daca face nazuri la relanti). Se aduna mizerie acolo...si nu mai are pe unde trage aerul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc de sfat... am curatat clapeta...tot la fel face...

chiar astep si alte sugesti. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai citit erorile? Eventual valva de relanti? Se intampla numai cand o scoti din viteza sau si cand e cuplata viteza? Verifica si furtunele de aer sa nu ai unul rupt sau sarit si motorul trage aer fals.. Becul de la Check Engine e aprins?

Edited by Cristian Scutaru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Senzor relanti cel de langa corp clapeta ...are o mufa patrata de culoare gri inchis..se vede in filmultul 2....il am si pe stoc daca nu.l vrei nou.

Edited by cipilika
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic sa cureti mai intai senzorul de relanti!! (inainte de a-l schimba). Poti sa folosesti solutie de curatat "carburatoare" sau frane la spray. Eu am folosit la mai multe marci si curata foarte bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic sa cureti mai intai senzorul de relanti!! (inainte de a-l schimba). Poti sa folosesti solutie de curatat "carburatoare" sau frane la spray. Eu am folosit la mai multe marci si curata foarte bine.

acolo nu ai ce sa cureti... defectul ii electronic....

acolo nu ai ce sa cureti... defectul ii electronic....

100% ca asta-i problema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde si de eroarea pe care o da.

Share this post


Link to post
Share on other sites

multam...de sfaturi baieti. am sa incerc si va anunt...

?cipilica la ce pret ai senzorul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Senzor relanti cel de langa corp clapeta ...are o mufa patrata de culoare gri inchis..se vede in filmultul 2....il am si pe stoc daca nu.l vrei nou.

la ce pret ai senzorul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

100ron

daca il vrei am nevoie de datele de livrare pe numarul meu de telefon...

Edited by cipilika

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cipilika , ai putea te rog sa nu iti mai vinzi produsele prin diferite topicuri ? Puteai sa folosesti mesajul privat cu acelasi succes .

Nu este prima data cand folosesti aceasta metoda , data viitoare , semnatura , numerele de telefon cat si toate datele tale de contact se vor ascunde .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cipilika , ai putea te rog sa nu iti mai vinzi produsele prin diferite topicuri ? Puteai sa folosesti mesajul privat cu acelasi succes .

Nu este prima data cand folosesti aceasta metoda , data viitoare , semnatura , numerele de telefon cat si toate datele tale de contact se vor ascunde .

mii de scuze....greseala..mea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now