Roskat

Chedere

28 posts in this topic

Numai la mine ies toate chederele sau e din gama "toate fac la fel"?

O solutie sa nu mai iasa la cea mai usoara atingere?

La pretul de 400 ron bucata cred ca imi cumpar un SSD la laptop deci varianta cu inlocuit sare din schema.

Thank you.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca e din gama toate fac la fel. Pe deasupra se mai si rup din ele. Eu i-am dat cu Picatura si vad ca nu a mai cazut. Oricum de ras,cele de pe S60 arata impecabil pe langa astea din 2005.

S G S3 on J B

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca de pe acum iti cad chederele, atunci la iarna ce faci cand ingheata si se lipesc de usi? Deschizi usa cu tot cu chedere. Costa cam scump intradevar, cred ca cea mai buna varianta ar fi sa le lipesti cum o zis si Vita_Fresh.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca de pe acum iti cad chederele, atunci la iarna ce faci cand ingheata si se lipesc de usi? Deschizi usa cu tot cu chedere. Costa cam scump intradevar, cred ca cea mai buna varianta ar fi sa le lipesti cum o zis si Vita_Fresh.

E poveste de 2-3 ani. Vara-iarna nu conteaza, chederele rezista... NOT :))

O sa incerc si eu cu picatura. Mersi Paul.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

picatura nu o vad ca o rezolvare, incearca cu un silicon negru ptr guma... eu l-am gasit undeva la brico si s-a dovedit a fo foarte bun. Gandeste-te ca intr-o zi daca va trebui sa le schimbi dupa picatura ai de lucru o vejnicie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta a fost varianta cea mai ieftina si rapida la mine. Acum nu va ganditi ca am dat un tub la un cheder. Am pus cativa stropi in punctele "strategice".

S G S3 on J B

Share this post


Link to post
Share on other sites

La care chedere te referi?La cele de la usi?De la geamuri?

La mine nu pica nimic.Singura problema este la geamuri ca mai scartaie.Si iarna cand este f frig si trag de usa(uneori chiar cu forta sau o desfac) nu se desprinde nimic

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vorbeste de chederele de la usi. Acelea,in special cele din spate,cel putin la mine mai au prostul obicei sa se desprinda, sa cada pur si simplu de pe rama si sa il vezi atarnand,mai ceva ca la Dacia 1310 :D

Cu riscul ca ma repet FoMoCo... :cursing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am nici o problema cu ele, in sensul sa se desprinda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La o alta marca de masina, am folosit un silicon special pentru chedere.A fost in jur de 30 lei un tub din care iti faci masina plina de chedere, si tot iti mai ramane"pana te insori".Isi face treaba foarte bine, singura chestie este ca trebuie sa fii atent sa nu murdaresti in rest ca se ia greu.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vorbeste de chederele de la usi. Acelea,in special cele din spate,cel putin la mine mai au prostul obicei sa se desprinda, sa cada pur si simplu de pe rama si sa il vezi atarnand,mai ceva ca la Dacia 1310 :D

Cu riscul ca ma repet FoMoCo... :cursing:

Exact :(

Am un Bison pt plastic. Voi pune si eu cateva puncte strategice :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

La o alta marca de masina, am folosit un silicon special pentru chedere.A fost in jur de 30 lei un tub din care iti faci masina plina de chedere, si tot iti mai ramane"pana te insori".Isi face treaba foarte bine, singura chestie este ca trebuie sa fii atent sa nu murdaresti in rest ca se ia greu.

Dane, un link sau o poza cu siliconul se poate? Merci anticipat!

Exact :(

Am un Bison pt plastic. Voi pune si eu cateva puncte strategice :D

Cumpara un silicon de la 2+2 si foloseste-l cu incredere! Eu am lipit un cheder cu el, etansat garnituri, etc! Partea buna este ca daca lipesti doua componente cu el, le poti dezlipi si se curata usor fara a lasa urme!

http://www.autotea.ro/service-auto/12120543-pasta-cu-silicon-neagra-garnituri-22-tub-85-gr.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cumpara un silicon de la 2+2 si foloseste-l cu incredere! Eu am lipit un cheder cu el, etansat garnituri, etc! Partea buna este ca daca lipesti doua componente cu el, le poti dezlipi si se curata usor fara a lasa urme!

http://www.autotea.r...-tub-85-gr.html

Cred ca am asa ceva prin garaj.

Am folosit ceva ffff asemanator (poate chiar asta) la etansarea reductorului de la Suzuki.

Mersi de sugestie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact :(

Am un Bison pt plastic. Voi pune si eu cateva puncte strategice :D

Este de la Bizon "Liquid Rubber". Nu-l prea gasesti in magazin caci e scump si ambalajul seamana

cu cele de 7-8 lei de la Bizon si atunci lumea nu da diferenta de bani.

E super bun! Pe scurt: un gel transparent care se intareste in forma in care il pui.

Proprietatea lui extra e ca ramane elastic, dar si tine bine. Picatura si altele gen super glue,

topesc si intaresc materialele, iar apoi crapa.

Daca nu gasiti Bison liquid rubber in magazin, firma distribuitoare se numste Temad.

(No promo!)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este de la Bizon "Liquid Rubber". Nu-l prea gasesti in magazin caci e scump si ambalajul seamana

cu cele de 7-8 lei de la Bizon si atunci lumea nu da diferenta de bani.

E super bun! Pe scurt: un gel transparent care se intareste in forma in care il pui.

Proprietatea lui extra e ca ramane elastic, dar si tine bine. Picatura si altele gen super glue,

topesc si intaresc materialele, iar apoi crapa.

Daca nu gasiti Bison liquid rubber in magazin, firma distribuitoare se numste Temad.

(No promo!)

Eu de la bison am ceva de la dedeman (~30 lei) si e un fel de seringa care impinge din 2 tuburi si trebuie sa le amesteci. Gen poxipol.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu de la bison am ceva de la dedeman (~30 lei) si e un fel de seringa care impinge din 2 tuburi si trebuie sa le amesteci. Gen poxipol.

Daca bine stiu ala intareste/arde si "plastifica" materialele, iar la o noua fisura nu mai poti face nimic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca bine stiu ala intareste/arde si "plastifica" materialele, iar la o noua fisura nu mai poti face nimic.

Eu l-am folosit sa lipesc un vas de expansiune si tine cu brio.

S-ar putea sa ai dreptate.

Revenim la silicon :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aveti grija...siliconul care miroase a "otet" ataca vopseaua si va rugini tabla in zona aplicata!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aveti grija...siliconul care miroase a "otet" ataca vopseaua si va rugini tabla in zona aplicata!!

Cel de care zic eu "liquid Rubber" nu cred sa aiba astfel de proprietati.

Miroase ok. Ce-i drept nu l-am folosit la metale, dar, printre altele, am reconditionat niste

ghete de fuga cu el, panza era rupa complet pe lateral si tine bine de tot.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dane, un link sau o poza cu siliconul se poate? Merci anticipat!

Cumpara un silicon de la 2+2 si foloseste-l cu incredere! Eu am lipit un cheder cu el, etansat garnituri, etc! Partea buna este ca daca lipesti doua componente cu el, le poti dezlipi si se curata usor fara a lasa urme!

http://www.autotea.r...-tub-85-gr.html

Azi am pus cateva "puncte strategice" la toate chederele. Rezultatul il vedem in cateva zile :D

Un tub de Pasta cu silicon neagra garnituri 2+2 este suficient pentru toate chederele, baie de ulei, reductor, 4 shaorme si cred ca mai ramane ceva.

Edited by Roskat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dane, un link sau o poza cu siliconul se poate? Merci anticipat!

Nu gasesc exact modelul acum...o sa ajung la tara sa fac poze.Era un SOUDAL CARBOND 955 FC(parca).

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neatza! Se recomanda a inlocui chederul din imaginea de mai jos? A disparut aproape complet. Ceva cost estimativ stie cineva?

20160823_100755.thumb.jpg.1274c983a7347f

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Ironman,

Eu spun că da. Pe ale mele le-am înlocuit toamna trecută (stânga-dreapta) cu piese originale din UK pe care am dat cam 350 de lei cu tot cu transport (parcă oleacă mai ieftine decât pe amazon).

Este puțin scump pentru 2 cauciucuri de 45 cm bucata, dar apoi măcar nu mai ai probleme.

Dacă vrei datele de contact ale firmei de la care am luat, îmi spui, le caut și ți le dau.

Toate bune

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare. Da, vreau. Sau eventual doar codul OEM sau ceva, ca sa stiu ce sa cer/caut. Probleme nu-mi face, adica n-am vazut apa in masina sau ceva, si la noi acilea a plouat in ultima saptamana cat in tot restul anului probabil. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now