Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Emil

Volvo S60 vs Ferrari

19 posts in this topic

Cred ca este MARE vrajeala. A mea cu chiptuning fuge cu maxim 220. Si-n plus de asta...ferrari...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Loool nu e vrajeala. S60-ul din imagini e benzinar (se vede pe turometru) si posibil varianta americana cu cutie automata (se vede langa displayul de temperatura si viteza in care e masina - din cate observ eu e "5" ceea ce inseamna ca e cu siguranta automata si sigur V8). Si in plus Ferrari-ul e din 1900 toamna...deci generatie cu motorizare veche....Evident ca nu e de referinta comparatia, dar este posibil ca o masina de generatie noua sa depaseasca o masina de generatie mai veche fara probleme...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe Autobahn in Germania am depasit cu V40-ul meu un Porsche Carrera GT, care mergea pe prima banda cu...120km/h!!! Am fost asa de fericit in ziua aia... :yahoo: :yahoo: Am incercat sa-l provoc pe neamt la un concurs, dar n-a vrut. Cred, ca i-a fost frica! ;) ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe Autobahn in Germania am depasit cu V40-ul meu un Porsche Carrera GT, care mergea pe prima banda cu...120km/h!!! Am fost asa de fericit in ziua aia... :yahoo: :yahoo: Am incercat sa-l provoc pe neamt la un concurs, dar n-a vrut. Cred, ca i-a fost frica! ;) ;)

sunt convins ca n-avea nici o sansa...  ;D;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chestia asta e ceva in genu' topicului cu accidentul dintre un Volvo si un Renaul Modus.

Ferrariul ala are in spate vreo 25 de ani. A fost construit cand putine masini "stiau" ce inseamna viteza. Chiar cada Volvo l-ar depasi, tot Fearrari mi se pare mai sus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

S60®  e o masina buna, insa ala din Ferrari SIGUR nu a vrut sa bage tot ce are la bataie  :D 

Probabil ca nu-i mai ajungea benzina pina in urmatorul oras  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

E mai tare Superman decat X-Men?!? Bai, omul a pus un filmulet de pe net cu doua masini si voi deja va si certati. TOPIC INCHIS!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista motor v8 pe Volvo (e vorba de s80). Nu cred ca e relevanta comparatia dar... un tuning la motor... poate face multe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiind un T5 putin mesterit pe la motor are sigur 300CP !

Ferarri-ul e mai vechi .Nu are sanse !

Share this post


Link to post
Share on other sites

domnilor,

am mers cu s60-ul meu pe distanta ploiesti cimpina cu 233 si la intors cu 242, fara nici un tuning

la intors (cimpina -ploiesti) n-am avut loc caci mai mergea , cred ,pina la 250-255.

cind ma voi intoarce acasa am sa fac si un filmulet sa vi-l arat.

apropos, la 242 aveam 16.9 consum.

asa ca e posibil......

Share this post


Link to post
Share on other sites

La S60 V8???????? In your dreams.

Acel Ferrari e Testarossa, un model de referinta. Hai sa nu ne imbatam cu apa rece. Si sa nu uitam ca volvo nu e o masina construita pentru viteza ci pentru comfort. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@iulirx Vitezele alea nu sunt reale. Daca vrei intr-adevar sa vezi cat e maximul pune si gps-ul in masina sa ai viteza reala...O sa ai surpriza ca atat cat iti scrie in talon ca e maxim, atata prinde. Acul din bord te minte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aici nu pot fi decat de acord cu budulan in mare parte. La S80u meu aveam in bord 230 si pe GPS zicea ceva de genu 214 215. Iar in talon viteza maxima scrie 215. Dar vreau sa ii mai zic lu budulan ca la S80u meu am lipit acu' de 260, si sigur aveam mai mult de 215, zic eu. Peace! Oricum pe autostrada am depasit si 530xd ala nou care chiar daca s-a tinut tare tot drumu, la un moment dat nu se mai ducea, cam pe unde scria la mine pe bord 240. Eu am atins atunci 250 si nitel si ramasese in urma omu. :) Volvo e pentru confort si siguranta, dar are niste motorizari de iti curg balele :) Parerea mea de disperat dupa viteza, caruia toata lumea ii spunea ca nu o sa mor acasa, ci pe drumuri, asta pana mi-am luat volvo sa le inchid gura :) si asa a fost.

Volvo for life.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@smif Al tau e benzinar, este posibil sa mearga cu +10km/h peste ce scrie in talon. Dar sunt situatii cand poate fi si -10km/h fata de viteza din talon. Depinde foarte mult de calitatea carburantului folosit, filtrele....si cauciucuri. Eu doar atat vreau sa spun ca ce arata pe ac nu este real. Volvo S60 si S80 cu Hu are si sistem electronic de masurare a vitezei care poate fi afisat pe displayul radioului (am postat la Secrete Hu). Ala iarasi e real, si bate km pe km cu cel de pe gps.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca imi zici unde gasesc postul tau cu secrete Hu as fi indatorat pe vecie, ca am incercat sa il caut pe forum si nu l-am gasit, chiar as vrea sa vad diferenta la mine la masina intre ac si viteza reala. si o sa aduc si un gps sa il compar cu ce scrie pe radio cum zici tu. astept raspunsul tau.

multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iata insa topul 10 celor mai rapide masini de strada din lume realizat de revista Forbes:

1. Shelby Super Cars Ultimate Aero. Viteza maxima 412 km/h, acceleratie 0-100 km/h: 2,78 secunde, 1.183 cai putere, pret 650.000 dolari. tara de origine: SUA.

2. Bugatti Veyron. Viteza maxima 407 km/h, acceleratie 0-100 km/h: 2,5 secunde, 1.001 cai putere, pret 1.500.000 dolari. tara de origine: Franta.

3. Koenigsegg CCX. Viteza maxima 407 km/h, acceleratie 0-100 km/h: 3,2 secunde, 806 cai putere, pret 695.000 dolari. tara de origine: Suedia.

4. Saleen S7 Twin Turbo. Viteza maxima 397 km/h, acceleratie 0-100 km/h: 3,2 secunde, 750 cai putere, pret 555.000 dolari. tara de origine: SUA.

5. Bristol Fighter T. Viteza maxima 360 km/h, acceleratie 0-100 km/h: 3,5 secunde, 1.012 cai putere, pret 700.000 dolari. tara de origine: Marea Britanie.

6. Pagani Zonda F. Viteza maxima 345 km/h, acceleratie 0-100 km/h: 3,5 secunde, 549 cai putere, pret 740.000 dolari. tara de origine: Italia.

7. Spyker C8 Double 12 S. Viteza maxima 345 km/h, acceleratie 0-100 km/h: 3,5 secunde, 400 cai putere, pret 330.000 dolari. tara de origine: Olanda.

8. Lamborghini Murciélago LP640. Viteza maxima 340 km/h, acceleratie 0-100 km/h: 3,3 secunde, 660 cai putere, pret 430.000 dolari. tara de origine: Italia.

9. McLaren Mercedes SLR. Viteza maxima 330 km/h, acceleratie 0-100 km/h: 3,8 secunde, 617 cai putere, pret 500.000 dolari. tara de origine Marea Britanie.

10. Silva GT3. Viteza maxima 330 km/h, acceleratie 0-100 km/h: 3,7 secunde, 530 cai putere, pret 75.000 dolari. tara de origine: SUA.

http://www.ziua.ro/news.php?data=2008-05-10&id=6455

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0