LeChuck

sfaturi v70 tdi

42 posts in this topic

Salut!

Stiu ca nu am mai fost de mult activ pe aici, asta pentru ca am vandut V40-ul acum ceva vreme. Nu am renuntat insa sa-mi doresc un Volvo.

Multe lucruri s-au intamplat intre timp, si poate cea mai importanta veste este ca in martie voi deveni din nou tatic. Si imi trebuie din nou o masina. Una mare cu motor pe motorina. Sunt cu ochii pe un V70 I cu motor AEL. Un motor inrudit este montat si pe VW Multivan T4 si am fost foarte multumuit de el.

Vreau sa va rog sa-mi spuneti dupa ce sa ma uit cand cumpar masina asta. Unde sunt slabiciunile? Spre exemplu am gasit unul care zice ca are probleme cu aeroterma. Se repara greu?

Va multumesc pentru sugestii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chucky eu iti recomand sa faci o masuratoare si sa-mi spui cat de repede poti alerga 100m, dupa care putem calcula cam cat de tare trebuie sa fugi de AEL pt ca e praf . A fost bun acum 10-15 ani, acum nu ai ce face cu el.

Daca chiar vrei un Volvo ia un V70 D5 pt ca este aproape gratis acum acest model in Germania/ IT/BE/NL .

Share this post


Link to post
Share on other sites

SAlut si bine ai revenit!

Daca tot vrei un Volvo,de ce nu cauti un D5?Modelul pe care vrei sa l cumperi este cam problematic,in special motorul.De aceea ar fi recomandat sa cauti un V70 II 2001-200x.In afara de faptul ca sunt probleme cu motorul,e si euro 2.

Recomandarea mea D5!

ps: V40ul care l ai avut,este un mic copil comparativ cu un motor Original Volvo :D.

Un exemplu.

SA ti traiasca ala micu'!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

lika, cunosc toate anunturile de pe internet din ultimele 6 luni de zile, pentru ca il caut de asta vara. nu gasesc ce-mi trebuie. si de la unu care se numeste "roberto" eu unul nu mai cumpar masina (am antecendente). vreau de la proprietar. bogdan, eu nu vreau sa zic ca nu ai dreptate, dar tind spre motorul cu pompa si cunosc consecintele dinamice. vroiam sa aflu mai multe despre slabiciunile modelului, eu stiu, articulatii, chestii d-astea...

merci pentru raspuns oricum.

Share this post


Link to post
Share on other sites
s a discutat cate ceva despre modelul cautat de tine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci. Sambata ma duc dupa el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da' ce te-a apucat să-ţi iei Volvo din nou? Nu ţi-a ajuns prima experienţă?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chucky, de ce nu-l iei pe asta:

Te sperie cei 520.000 km? Macar omul a avut bunul simt si nu i-a dat inapoi ca restul vanzatorilor care-si vand V70-urile cu 200.000-250.000 km la bord :D :D :D!!!

Edited by Andu G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chucky, de ce nu-l iei pe asta:

Te sperie cei 520.000 km? Macar omul a avut bunul simt si nu i-a dat inapoi ca restul vanzatorilor care-si vand V70-urile cu 200.000-250.000 km la bord!!!

Ce tot vorbeşti, bre?! A ta are sub 200000 km (cică) iar eu n-am auzit de Volvo mai bubos ca al tău. Nici măcar al meu. Cutie de viteze, planetare, turbină, CD-player, aerotermă ş.a.m.d... Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

lika, cunosc toate anunturile de pe internet din ultimele 6 luni de zile, pentru ca il caut de asta vara. nu gasesc ce-mi trebuie. si de la unu care se numeste "roberto" eu unul nu mai cumpar masina (am antecendente). vreau de la proprietar. bogdan, eu nu vreau sa zic ca nu ai dreptate, dar tind spre motorul cu pompa si cunosc consecintele dinamice. vroiam sa aflu mai multe despre slabiciunile modelului, eu stiu, articulatii, chestii d-astea...

merci pentru raspuns oricum.

Ce ai cu mine ? :)) Ce ti-am facut eu ? :))

Bafta in gasirea unui nou Volvo !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce tot vorbeşti, bre?! A ta are sub 200000 km (cică) iar eu n-am auzit de Volvo mai bubos ca al tău. Nici măcar al meu. Cutie de viteze, planetare, turbină, CD-player, aerotermă ş.a.m.d...

Breee, cat am putut sa rad la comentariul tau :hammer: :hammer: :hammer: !!! Pai ce alte bube mai are in afara de cele enumerate de tine? Raspuns: nici una :D :D :D! In afara de reparatia cutiei unde am platit 2400 euro + 600 euro drum, cazare, mancare, etc si de reparatia turbinei care a costat 1050 lei, restul reparatiilor au costat foarte putin! Si da, are 158000 km in bord reali!

Chucky, ca sa te simti mai bine, dupa ce cumperi masina ii dai km inapoi :D :D :D!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da' ce te-a apucat să-ţi iei Volvo din nou? Nu ţi-a ajuns prima experienţă?

se pare ca nu :D.

@ roberto nu era vb. de tine era vorba de vanzatori ambulanti care fac reimport la toate jafurile din italia.

@andu g daca proprietarul poate dovedi km cu reviziile tehnice care sa fac la 2 ani e ok.

si va rog ramaneti la subiect sau mutati-va in topicul la baza.

multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu chiar vrei sa dai 2000+ euro pe o pompa de injectie ? Inseamna ca ai ceva bani pe dreapta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

da. pompa de injectie a fost schimbata la vremea ei din motive ecologice (si politice), nu pentru ca ar fi fost depasita. bate la c*r d.p.d.v. al consumului orice commonrail/pd, despre longevitate nu mai mentionez. ca nu aduce aceeasi performanta pe hartie ca cele doua tehnologii, e evident. totusi, calitate inseamna un pic mai mult decat atat. in fine, asta nu este motivul pentru care sunt dispus sa dau banii pe ea.

si am dat aproape 5000 pe o masina cu pompa de injectie din ´97. pierde ulei pe la simeringuri si rugineste. are euro2 si nu o vrea nimeni pt. a o inscrie in romania, pentru ca nu merita, iar pentru mine e ok. in schimb face 600.000 fara probleme. :smile:

nu vreau sa conving pe nimeni sa cumpere o astfel de masina. fiecare cu conceptiile, criteriile si valorile lui.

aici as fi vrut sa cunosc slabiciunile modelului, de-aia am deschis subiectul.

post-755-0-53659200-1386699506_thumb.jpgpost-755-0-44588200-1386699521_thumb.jpgpost-755-0-30544800-1386699539_thumb.jpgpost-755-0-47477000-1386699551_thumb.jpg

btw: in ultima poza a fost resetat kilometrajul dupa plin. rezervorul are 55litri ;)

Edited by LeChuck
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai pana la urma ce masina ai cumparat? Dupa poze e vb de o Ibiza iar asta nu are motor AEL . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare, as avea si eu o intrebare ca tot venii vorba de achizitionari de V70-uri.

M-am gandit sa renunt la V70(mi se pare imposibil:)) )si sa-mi iau in loc un v40 T4 sau 2.0T.

Intrebarea mea este cam cat as putea cere pe masina mea inmatriculata pe bulgaria?

Volvo V70 2.4T 193CP, fabricatie 98, Aer conditionat automat, piele, incalzire in scaune...?

Un sfat?

Multumesc:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intrebarea mea este cam cat as putea cere pe masina mea inmatriculata pe bulgaria?

Volvo V70 2.4T 193CP, fabricatie 98, Aer conditionat automat, piele, incalzire in scaune...?

Fara poze, km, echipare mai greu!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu m-am gandit sa detaliez chiar asa de tare:P Ma gandeam la o estimare:P

Fabricatie 1998

Motor 2.4T(B5254T) 142KW/193CP

300.000 km

Aer conditionat automat

Oglinzi incalzite electirc

Piele

Incalzre scaune fata

Jantele din poza(cauciucuri vara)

Jante otel+ caucicurui iarna

Cu o gramada de piese noi pe ea.

post-5107-0-55691800-1386768676_thumb.jp

post-5107-0-89781400-1386768689_thumb.jp

post-5107-0-17387200-1386768704_thumb.jp

post-5107-0-78767100-1386768726_thumb.jp

post-5107-0-51224800-1386769278_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina cum arata fata de pozele din vara anului trecut?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu un polish profesional mai bine:)

nu i-am mai facut poze de anu trecut:))) nici nu mi-a trecut prin cap sa o vand si nici acum nu stiu daca chiar vreau dar mi-ar surade ideea unui v40 T4. M-a surprins V40 meu cel nou 1.9 DI.

Share this post


Link to post
Share on other sites

o grama´de posturi, o grama´de sfaturi! noi sa fim sanatosi.

@don electrician: este intr-adevar vorba despre ibiza cu motor AFN si pompa bosch vp37. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

VP37 pica ceva mai greu dar pica si astea iar partea marfa este ca nu au imobilizare in ele deci se pot lua din demontari . :D

VP44 de pe AEL este alta mancare de peste, pica mai repede si au IMMO iar de aici problemele cu inlocuitul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si hai sa revenim la VOLVO daca avem ceva de spus. Pentru alte marci exista alte forumuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai era vorba de motorul AEL aka D5252T cu pompa de injectie VP44 si problemele acesteia .

Share this post


Link to post
Share on other sites

o grama´de posturi, o grama´de sfaturi! noi sa fim sanatosi.

@don electrician: este intr-adevar vorba despre ibiza cu motor AFN si pompa bosch vp37. :D

La asta ma refeream :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.