GabyV40

cod eroare ABS la V40/1.9di/2001

9 posts in this topic

salutare.acum 2 zile am sesizat o problema la frane.Am franat tare, pedala era tare,carosabilul uscat dar masina s-a franat greu intrand si ABS in functiune.Am fost astazi am aerisit franele fara probleme dar prima pedala tine jos si tot la fel intra abs in functiune chiar daca franezi pe o suprafata uscata.i-am facut si o diagnoza iar rezultatul fiind '' 000F VALVE RELAY FAULTY ''.Mesterul a zis ca ar fi probleme cu o valva de la centrala ABS. Acum va rog sa -mi dati un sfat in legatura cu aceasta eroare,trebuie scchimbata centrala ABS ;exista una si aceeasi centrala pt toate motorizarile si anii de fabricatie de la V40. Va multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Eu am avut aceeasi problema la un ford transit. Trebuia schimbat modulul de abs care are un cod pe el iar cel pe care il vei achizitiona trebuie sa aiba acelasi cod.

Nu stiu la v40 dar la v70 am gasit 3 tipuri...

Edited by vpr

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare.acum 2 zile am sesizat o problema la frane.Am franat tare, pedala era tare,carosabilul uscat dar masina s-a franat greu intrand si ABS in functiune.Am fost astazi am aerisit franele fara probleme dar prima pedala tine jos si tot la fel intra abs in functiune chiar daca franezi pe o suprafata uscata.i-am facut si o diagnoza iar rezultatul fiind '' 000F VALVE RELAY FAULTY ''.Mesterul a zis ca ar fi probleme cu o valva de la centrala ABS. Acum va rog sa -mi dati un sfat in legatura cu aceasta eroare,trebuie scchimbata centrala ABS ;exista una si aceeasi centrala pt toate motorizarile si anii de fabricatie de la V40. Va multumesc anticipat.

Nu o spun cu rautate: daca ai fost la un mester atunci el repara adica demonteaza si curata "centrala ABS" o remonteaza si gata cu problema (de cele mai multe ori exista depuneri care duc la astfel de probleme). Acest tip de probleme pot fi evitate prin schimbarea periodica a lichidului de frana. Daca ai fost la un mecanic atunci poate ca trebuie sa schimbi "centrala ABS". Marea majoritate schimba subansamble fara nici macar a verifica cauza care a generat probleme dar sa mai schimbe doar piesa defecta (nici nu sunt curiosi sa vada cum se poate curata un ABS).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unul nu m-as juca cu franele.... mai ales la pretul la care poti lua din dezmembrari un modul bun...

Share this post


Link to post
Share on other sites

O diagnoza cu tester Volvo iti poate spune exact care e problema. Poate a plecat de la un etrier spate blocat sau valva regulatoare de pe booster...

Vacuum face la pompa de pe motor?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unul nu m-as juca cu franele.... mai ales la pretul la care poti lua din dezmembrari un modul bun...

Pai daca nu te joci cu franele, de ce ai folosi ceva din dezmembrari?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca nu te joci cu franele, de ce ai folosi ceva din dezmembrari?

Fiindca masina de pe care am luat modulul a fost a unui prieten care a lovit-o la 70.000, si fiindca piesa era buna. Nu desfacuta de mesterii nostrii...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@MariusB, centrala ABS = calculator ABS, acolo nu ai ce sa cureti, repari sau pui alt calculator .

Codul 000F este o interpretare gresita a mai multor testere, acest cod nu exista la Volvo, exista codurile de mai jos .

ABS-112 Control module. General fault. Intermittent fault

ABS-112 Control module. General fault. Permanent fault

ABS-142 Brake lamp switch. Faulty signal. Intermittent fault

ABS-142 Brake lamp switch. Faulty signal. Permanent fault

ABS-311 Wheel sensor signal, left front wheel. Fault in the sensor circuit. Intermittent

ABS-311 Wheel sensor signal, left front wheel. Fault in the sensor circuit. Permanent fault

ABS-312 Wheel sensor signal, right front wheel. Fault in the sensor circuit. Intermittent fault

ABS-312 Wheel sensor signal, right front wheel. Fault in the sensor circuit. Permanent fault

ABS-313 Wheel sensor signal, left rear wheel. Fault in the sensor circuit. Intermittent fault

ABS-313 Wheel sensor signal, left rear wheel. Fault in the sensor circuit. Permanent fault

ABS-314 Wheel sensor signal, right rear wheel. Fault in the sensor circuit. Intermittent fault

ABS-314 Wheel sensor signal, right rear wheel. Fault in the sensor circuit. Permanent fault

ABS-331 Faulty wheel sensor signal. Faulty signal from at least one wheel

ABS-411 Inlet valve, left front wheel. Fault in the valve coil circuit. Intermittent fault

ABS-411 Inlet valve, left front wheel. Fault in the valve coil circuit. Permanent fault

ABS-412 Outlet valve, left front wheel. Fault in the valve coil circuit. Intermittent fault

ABS-412 Outlet valve, left front wheel. Fault in the valve coil circuit. Permanent fault

ABS-413 Inlet valve, right front wheel. Fault in the valve coil circuit. Intermittent fault

ABS-413 Inlet valve, right front wheel. Fault in the valve coil circuit. Permanent fault

ABS-414 Outlet valve, right front wheel. Fault in the valve coil circuit. Intermittent fault

ABS-414 Outlet valve, right front wheel. Fault in the valve coil circuit. Permanent fault

ABS-421 Inlet valve, left rear wheel. Fault in the valve coil circuit. Intermittent fault

ABS-421 Inlet valve, left rear wheel. Fault in the valve coil circuit. Permanent fault

ABS-422 Outlet valve, left rear wheel. Fault in the valve coil circuit. Intermittent fault

ABS-422 Outlet valve, left rear wheel. Fault in the valve coil circuit. Permanent fault

ABS-423 Inlet valve, right rear wheel. Fault in the valve coil circuit. Intermittent fault

ABS-423 Inlet valve, right rear wheel. Fault in the valve coil circuit. Permanent fault

ABS-424 Outlet valve, right rear wheel. Fault in the valve coil circuit. Intermittent fault

ABS-424 Outlet valve, right rear wheel. Fault in the valve coil circuit. Permanent fault

ABS-433 Battery voltage. Voltage too low

ABS-441 Power supply valves. Signal missing. Intermittent fault

ABS-441 Power supply valves. Signal missing. Permanent fault

ABS-443 Pump motor. Electrical or mechanical fault. Intermittent fault

ABS-443 Pump motor. Electrical or mechanical fault. Permanent fault

Edited by Bogdan G
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now