robvie

Problema grava S60R cand virez maxim !

18 posts in this topic

Va salut , de ceva vreme ma confrunt cu o problema grava si am nevoie de sfaturi : cand virez maxim stanga sau dreapta sa intorc masina , ceva trosneste la roata si zguduie toata puntda fata , din exterior se vede ca si cum roata vine spre exterior apoi se trage in interior si zguduie toata masina , nu stiu de unde sa incep : planetara / caseta de directie / transmisie sau fuzeta ... nu este nicidecum sunet de planetara , mai ales ca se blocheaza roata , practic merge sacadat ca si cum s.ar bloca in ceva , sau s.ar apleca si s.ar trage la loc .... ar cineva idee ? imi dați un sfat ?

Edited by robvie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sal

Daca te ajuta, ceva de genul am patit la 440.

Am schimbat toate piesele, mai putin caseta de directie si doar am atenuat fenomenul. Doar nu mai trosnea/batea.

Ai grija mare pe serpentine. Pierzi controlul.

Nu stiu daca am citit atent ce ai scris, ca-s cam pe fuga...

La mine, roata nu se bloca, in sensul infranare... se impleticea.

Poate sa fie si vreun cauciuc facut covrig. Studiaza rotile cu atentie, ca uneori nu se vad fara examinare atenta.

Edited by Adi2727

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Posibil de la planetara! Am mai auzit de planetare iesite din cutie la o gramada de S60-uri. Incearca sa nu mai virezi la maxim si sa vezi daca mai face!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Limitatoarele de bracaj cand le-ai verificat ultima oara ?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

m.am gandit la limitatoarele de bracaj , intr.adevar nu mai au cauciucul pe ele , dar problema este ca nu suna a fier pe fier si roata si oscileaza cand incepe sa bata , pe vertical sau orizontal nu mi.am dat seama ca se misca foare repede ... de la caseta de directie este posibil ? are si un mic joc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu iti ating cauciucurile de ceva pe acolo ? La viraj maxim . Incearca sa nu virezi chiar maxim sa vezi daca suna ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca limitatoarele de bracaj sunt in functie de jante\cauciucuri, daca nu sunt cele corecte poti avea probleme.

Incearca sa o ridici pe un elevator undeva si cineva sa vireze maxim stanga dreapta in timp ce te uiti sub ea sa vezi exact ce se intampla.

S-a umblat cumva la arcuri si la flansele acestora ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc pt sfaturi si va urez craciun fericit . Nu s.a umblat nici la arcuri , nici la flanse , nici la anvelope , sunt 235 / 40 R18 cum scrie in certificat pe jantele originale , dar e posibil sa fie din flanse daca sunt uzate ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am cauciucuri conform cartii tehnice dar tot freaca la viraj maxim si cu roti de iarna suna foarte interesant !

Pe V70

Share this post


Link to post
Share on other sites

Limitatoarele sunt de mai multe modele in functie de jante\cauciucuri !

31212189 (BLUE) is for use with tire sizes 195/65 and 205/55

31212190 (WHITE) is for use with tire sizes 215/55 and 205/55

31212191 (BLACK) is for use with tire sizes 235/45, 225/45 and 235/40

Dar ma indoiesc ca de la ele ar fi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!Mersul sacadat ar putea fi de la crucea cardanica de pe coloana volanului,iti recomand sa mergi la un service autorizat pentru verificare amanuntita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De la limitatoarele de bracaj, doar iti atinge roata in aparatoarea de nprpi, nu zguduie nimic!

Pare a fi o problema la caseta de directie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Planetara/planetare!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu aveam limitatoare de 215 si am pus anvelope de 225 si freca pana nu le-am schimbat ( limitatoarele) dar nu vibra roata la viraj maxim. Se auzea doar un frecat si parca forta revenirea (nu-mi vine alt termen in cap). Deci nu cred ca ar fi de la limitatoare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

... anvelopele erau de vina , scoteau un sunet incredibil , nu as fii crezut ca e posibil . oricum va multumec pt sfaturi .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil ca erau patrate . :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

bieletele de directie si capetele de bara le'ai verificat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

... anvelopele erau de vina , scoteau un sunet incredibil , nu as fii crezut ca e posibil . oricum va multumec pt sfaturi .

bieletele de directie si capetele de bara le'ai verificat?

A si spus care a fost problema. Oricum masina a fost vanduta anul trecut

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now