onezero

parbriz volvo s40

28 posts in this topic

am o linie orizontala pe parbriz (fisura de la un stalp la altul) si as vrea sa-l schimb.

intrebarea mea ce firme aftermarket sunt care fabrica si monteaza parbrize (de s40 2008) si cam cat ar costa? sau mai bine la reprezentanta( si ce scor au astia?

multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Decat sa iei aftermarket mai bine iei original din dezmembrari,crede-ma ca sunt patit am avut pus pe masina after iar la daua luni a trebuit sa-l schimb din nou cu unul folosit dar original

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde de la caz la caz sau dupa noroc, eu a trebuit sa-l schimb si am pus unul after e drept ca aceasi marca si la peste un an sunt foarte multumit. Este o solutie si din dezmembrari dar ai grija sa fie originalul (sa nu fi fost schimbat).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si sa fie cu senzori de ploaie daca ai pe masina.

Al meu a fost schimbat in 2010 si nu ma pot plange de el, desi e Pilkington si exista mixed opinions pe tema lui.

Share this post


Link to post
Share on other sites

intrebarea mea ce firme aftermarket sunt care fabrica si monteaza parbrize (de s40 2008) si cam cat ar costa? sau mai bine la reprezentanta( si ce scor au astia?

multumesc

Salut,

Vezi aici:

Share this post


Link to post
Share on other sites

am o linie orizontala pe parbriz (fisura de la un stalp la altul) si as vrea sa-l schimb.

intrebarea mea ce firme aftermarket sunt care fabrica si monteaza parbrize (de s40 2008) si cam cat ar costa? sau mai bine la reprezentanta( si ce scor au astia?

multumesc

V50 acum 2 ani am platit undeva la 700 lei la Pilkington.

str. Dorobantilor dupa Dacia, pe dreapta. Chiar inainte de trecerea de pietoni

faci dreapta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc de raspunsuri.

acuma sunt nedumerit. pilkington ? saint-gobain? vreau ceva bun, adica daca-l schimb acuma sa nu mai am probleme cu el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am pus acum patru luni Pilkington si sunt multumit de alegere,avand in vedere ca cel OEM a tinut 18 ani fiind fabricat tot de ei ca de altfel toate geamurile masinii.Recomand!

Share this post


Link to post
Share on other sites

mersi de raspuns ! o seara placuta in continuare!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Totusi nu vreau sa intind subiectul dar tot pe forum am citit poate nu imi amintesc corect ! Dar spunea cineva ca pilkington nu fabrica parbrize s40 v50 c30 , sunt doar preluate si trecuta firma pe ele

Share this post


Link to post
Share on other sites

acuma daca le luam asa nici volvo nu-i fabricat de suedezi. de mine sa fie si firma manc'cia'puc ca nu ma intereseaza. pe mine ma intereseaza sa fie calitate si rezistenta. nu am de gand sa dau bani pe ceva, azi l-am montat maine o crepat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schimbat acum 2 ani si jumatate ... saint-gobain! Relativ bun ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe S40/V50 geamurile originale sunt Saint-Gobain la care se mai adauga in plus si sigla volvo dar ramane si cea saint-gobain. Avand in vedere ca e doar 800 ron unul nu merita sa-ti pui din dezmembrari zgariat ca naiba sau alte marci chinezesti no-name. In Bucuresti cei de la Auto Glas sunt dealeri/montatori de Saint Gobain si 800 ron a fost cotatia pe care mi-au dat-o mie in urma cu 1 an. Eu ma rog sa se sparga al meu sa-l schimb ca e zgariat cam tare si e foarte naspa noaptea cu lumina din contrasens.

Ah, si cotatia de la Primus Auto era in jur de 2400 ron. Fara senzori fara nimic.

Edited by blizzard

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea stiu cum e acest pilkington pt V50/s40 , pe originalul masini scrie saint-gobain , si plikington cu senzori de ploaie in tgm costa 750 lei , si nu e fabricat de pilkington (cred) deci daca ar fi sa schimb eu parbrizul as merge pe saint-gobain sau ceva no name ... Ca am pe alfa de un an ceva parbriz am sa revin cu "firma" dar a fost cel mai ieftin si nare nici o zgarietura e super bun ! Nu sa crapat a luat si pietre ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

La S40 eu recomand Fuyao, este calitate OEM la pret aftermarket .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar parbrizele astea nu au garantie ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oke si am revenit cu firma e pilkington ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tin sa va contrazic, Fuyao este parbrizul OEM la Volvo .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

atunci ar fi Fuayo, Saint-Gobain, Pilkington ? asta in ordine descrescatoare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pilkington sa nu fie abtibildul iar parbrizul sa fie facut in oceanul Pacific . :D

Cat despre marca ce sa zic, nici unul nu rezista la pietrele din RO .

Share this post


Link to post
Share on other sites

L-am schimbat si eu in 2012, aveam pe masina parbrizul OEM (cred, asa scrie si pe restul geamurilor) Saint-Gobain, a fost bun...pana cand intr-o zi ma duceam spre Otopeni si mi-a sarit o piatra de pe contrasens de la un x5 spargandu-l destul de grav. (o gaura mare si adanca) . In 2012 l-am schimbat, am pus Pilkington si a tinut fix pana in toamna trecuta cand s-a fisurat din senin, am parcat masina seara, in parcarea care este perfect dreapta. La inceput a fost o linie de 10-15 cm, acum mai are 10-15 cm pana sa se fisureze dintr-o parte in alta. Inca nu l-am schimbat, merg cu el asa pana trece iarna...sigur mai sar pietre de la solutia anti polei. Atasez o poza cu cat a costat in 2012, este parbriz cu senzor de ploaie si fara parasolar.

post-550-0-62484200-1389566643_thumb.jpg

LE: la Primus costa 1700lei-Saint Gobain

Edited by Dinoco

Share this post


Link to post
Share on other sites

Colegul blizzard tocmai vorbea de Saint Gobain, dupa care se ruga sa se sparga sa-l schimbe cu altul, ca e zgariat foarte dupa... 1 an.

Unde vreau sa ajung e ca nu stiu daca marca e relevanta.

Eu unul de Pilkington sunt multumit la cum trece peste ani si-l pot recomanda.

In alta ordine de idei, depinde si de exploatare. Pe ce drumuri mergi, pe ce vreme, cu ce stergatoare, cum il cureti...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

...depinde si daca dai din stergatoare si nu ai lichid de parbriz, poate influenteaza si solutia de parbriz la 20lei din benzinarie in comparatie cu solutia de la Carrefour de 5lei. Toate drumurile Romaniei sunt la fel.

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk 2

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

"poate influenteaza si solutia de parbriz la 20lei din benzinarie in comparatie cu solutia de la Carrefour de 5lei"

:77: ... asta era?!

Share this post


Link to post
Share on other sites
"poate influenteaza si solutia de parbriz la 20lei din benzinarie in comparatie cu solutia de la Carrefour de 5lei"

:77: ... asta era?!

Poate! Pune pe degete solutie de la Mol/Omv/Rompetrol si freaca degetele, sa vezi cum aluneca degetele intre ele...in comparatie cu solutia de 5 lei care daca o pui pe degete zici ca e apa si atat!

Iar zgarieturile apar din cauza expusa mai sus!

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk 2

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now