ovidiu xc 70

Concept de cauciucuri cu tinte "la cerere"

5 posts in this topic

..Stiu ca a trecut zapada, dar mi se pare interesant conceptul celor de la Nokian... Oare cand se toceste cauciucul, ce se intampla cu suportul tintelor?

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu folosesc astfel de anvelope pe un range rover si sunt ok, tintele sunt din aluminium parca si se tocesc gradual cu anvelopa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

..Stiu ca a trecut zapada, dar mi se pare interesant conceptul celor de la Nokian... Oare cand se toceste cauciucul, ce se intampla cu suportul tintelor?

Nimic, nu se intimpla nimic cu suportul lor. Cind suportul tintelor (care de fapt nu sint tinte , ci suruburi auto infiletante) ajunge la asfalt , ajunge si insertia metalica a cauciucului tot la asfalt, deci atunci nu mai ai caucicuri de fapt. A nu se confunda cauciucurile cu tinte cu cele de gheata care au cu totul alt sistem de aderenta. Alea de gheata se duc la fortarea masinii in 5-6 km de asfalt , pe cind cele cu tinte tin si 8000-10000 km pe asfalt.

Cu tinte

post-143-0-89994600-1392244694_thumb.jpg

De gheata

post-143-0-55052700-1392244695_thumb.jpg

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu folosesc astfel de anvelope pe un range rover si sunt ok, tintele sunt din aluminium parca si se tocesc gradual cu anvelopa.

Conceptul astora presupune un buton sa actionezi tintele... in rest sunt cauciucuri obisnuite. Mi s-a parut ca suportul din carte ies tintele este peste limita de uzura, de aici si intrebarea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iarna viitoare imi infig 3 kile de autofiletante in cauciucuri :evil6:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now