Sign in to follow this  
Followers 0
roco

Masini falsificate -´´Made in China´´

15 posts in this topic

A fost falsificat si Volvo S60, dar nu am fotografii. Mai caut pe Net!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asia este patria facaturilor, de la masini pina la gadgeturi si cosmetice. Acum citiva ani, in China a inceput sa se dezvolte, incet, dar sigur, o industrie intreaga de masini false. Cind directorul de imagine de la Volvo a fost intrebat daca il deranjeaza acest fenomen, a spus ca masinile sint atit de complexe incit originalele se vor distinge imediat, chiar si sub privirea unui necunoscator. Cinci ani mai tirziu, cind un sfert dintre masinile Volvo de pe strazile Asiei erau falsuri, s-a razgindit.

Numai ca daca s-ar fi plins guvernului chinez, compania ar fi fost expulzata si vechile fabrici ar fi continuat sa produca masini Volvo. False, evident. Conditia necesara pentru a fi cool la volanul unei astfel de masini este ca falsul sa fie asumat, scos in evidenta si salvat prin insusi acest fapt.

Cotidianul 25.02.2008

Share this post


Link to post
Share on other sites

si sigur e Volvo de unica folosinta, daca e Made in China  :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cancerul si buba neagra pentru toata lumea sunt chinezii astia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am vazut replica lui BMW X5, CEO nu stiu ce model. De la distamta (50 m) nu-ti dai seama dar cand se apropie este strigator la cer, pe cat e de masiv BMW-ul pe atat de firava este galbejita.

Rusine celor care le cumpara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca trebuie pus la zid orice produs made in China. Una este un X5 fabricat de BMW in China si alta e un CEO(Martin Motors) care din lateral si din spate seamana cu X5 si din fata cu LandCruiser. Din cate stiu BMW chiar a amenintat pe cei de la Martin Motors ca daca nu opresc fabricatea lui CEO, vor fi dati in judecata.

Chestiile aste pe mine nu ma mira. Nu numai in industia auto se intampla asa ceva. Pai daca  indivizii cu ochii lunguieti nu ar face asa ceva ar fi vai de tara lor. :-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anul trecut, la SIAB 2007 au fost si la noi "facaturi". Erau daca-mi aduc bine aminte trase la indigo un Smart si o Toyota Rav4. Nu stiu cine le-a dat voie sa expuna. Oare nu exista o lege care sa reglementeze lucrurile astea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

  :tard: Cred ca au scos la Crash Test o stea!. Sau minus o stea...la chinezariile alea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iata si masina [euro 4 sunt convins] pe care cu mare placere l-as cumpara de la prietenii nostrii din RPC sa i-l fac cadou primului ministru actual al tarii noastre.....d-ul tariceanu-ba :bgsok: 

Share this post


Link to post
Share on other sites

La naiba! Sunt din carton cumva? Fratilor, daca noaptea, la volanul tancurilor voastre , simtiti o zdruncinatura usoara, opritiva totusi. E posibil sa fi trecut printr-o masina chinezeasca!  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, sunt din doze de Cola! (Chinese Cola)[attach=#]

post-280-12877847273621_thumb.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dozele de cola sunt muul mai rezistente, i know Coke, sunt bautor calificat inca primele zile ale vietii in spital am baut Coke, dar hai ca dam offtopic.

Nici eu nu inteleg cum au dreptul sa copieze masini in halul asta, parca vazusem un articol ca pana si la salonul asta recent unde s-a lansat si golanul sandel a venit unul cu mapa, s-a suit in el si dai pe schite, nu parea deloc deranjat de nimeni si nimic, se simtea ca la el acasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0