paunionutz

Bazait servo directie

53 posts in this topic

Nu prea cred că injinerii de la Volvo au lăsat-o aşa, să oscileze ralantiul când dai de volan, ce dracu'? Că doar nu-i Volvagăn sau Renou. ;D

Paunionut, ai cumva servotronic?

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am servo normal, banal. Am incercat la V70 2.0T a lui Bogdan si la el nu oscileaza de loc si nici la a lui Claudiu 2.3T nu oscileaza de loc. La mine nu creste turatia, ci scade 2-300 rpm, la un momenta dat chiar trepideaza masina din cauza turatiei scazute

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-auzi să dai jos sau să detensionezi cureaua de accesorii şi să verifici manual fulia? Poate-i blocată sau poate are joc.

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ionut, gresit, ZAS-ul dadea sa moara cand miscam brusc de volan cu rotile pe 18".

Iti arat maine la masina lu` Vadim ca si la el variaza ralantiul cand misti de volan .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea e ca asta e la categoria ''Asa face toate''....2.4 ma refer...

Si a mea face cand sunt pe loc si iau de volan.

@Ionut-cand ai curatat ultima data ETM-ul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine nu cred ca face .....nu de alta dar imi sta ralantiul la 1000 rpm :D Cred ca am un furtun de vacuum vagabond.

Ca ideeeeee.. mie imi bazaie pompa & trepideaza conducta de tur, dar volanul mergea usoor rau (sa nu-l deochi :lol: )

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Vita clapeta este curata (foarte curata chiar), dar acum cateva zile m-am jucat un pic cu servo si nu a mai oscilat turati, decat foarte putin, nesemnificativ chiar, bazaitul insa a ramas

Share this post


Link to post
Share on other sites

E conducta de tur originală sau e una refăcută? Dacă nu e originală şi partea flexibilă e mai rigidă decât trebuie (inserţii metalice, alt tip de cauciuc sau chiar cauciuc rigidizat din cauza îmbătrânirii), atunci trepidează când e supusă presiunii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E conducta de tur originală sau e una refăcută? Dacă nu e originală şi partea flexibilă e mai rigidă decât trebuie (inserţii metalice, alt tip de cauciuc sau chiar cauciuc rigidizat din cauza îmbătrânirii), atunci trepidează când e supusă presiunii.

Daca pe mine ma intrebai, mai mult ca sigur este cea originala, pentru ca cei care au avut masina inaintea mea nu au schimbat nici macar distributia pana la 165000 de km, ce sa mai zic de conducte de servo si oricum nu se vede nimic diferit la cele 2 conducte

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe Vadim l-am întrebat, dar îţi mulţumesc pentru detalii. Pot fi folositoarte, la un moment dat. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Par originale ...hmmmmmm

Share this post


Link to post
Share on other sites

Există şi bulletin pentru trepidaţii provenite de la conducta de retur, dar nu ştiu dacă modelul tău e printre cele afectate.

Bucşele cu care e sertizat sunt din aluminiu sau din oţel? Sertizarea e pe toată lungimea bucşei? Bagă o poză cu ea, ar trebui să ne dăm seama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Esti sigur ca acel buletin e pt masinile noastre ? Eu am observat aceste probleme numai la S80 D5/2.4D 2007 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

La a mea nu bazaie pt ca e fleasca alternatorul de lichid de servo si asta pt ca am un colier desfacut la pompa de servo . :slap:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cum nu am colierul desfacut daca a pus mecanicul mana pe el si a iesit furtunul cu totul din pompa ? Este foarte desfacut . :D

Alternatorul nu trebuie sa faca zgomot, da jos auxiliara si vezi sa nu fie "roata libera" cu probleme .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau o idee ar fi sa-mi fac timp sa ma duc cu masina cca 20m pana la atelier sa-mi stranga mecanicul acel colier . :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau o idee ar fi sa-mi fac timp sa ma duc cu masina cca 20m pana la atelier sa-mi stranga mecanicul acel colier . :D

Cata lene frateeeeeeeee..... dar tu nu ai cunostintele necesare sa il strangi? De ce nu ai zis ca te invatam eu dimineata la cafea :))

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e vb de lene ci de prea multa lene si timp, masina e acasa numai dupa 18.oo iar la ora aia e frig si intuneric iar mie nu-mi place intunericul . :D

@Heim eu folosesc si recomand numai coliere ABA, ceva mai bune decat cele OEM si ceva mai ieftine .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

buna ziua . Volvo s60 2002 benzin 2,4 Am o problema.Volanul merge foarte greu. Recent am schimbat pompa servo (noua),caseta de directie (secondhand) ulei,verificat conducte .Bucse ,Brate Amortizoare ..etc Tot la fel merge :slap: A-ti putea va rog sa imi spuneti care ar fi problema .Masina doresc sa o inscriu in germania si am probleme la tuv :rant: .Mecanicul zice ca nu ii mai da de cap :banghead: Orice sfat Va rog mult :77: .. Poate a-ti mai intampinat aceasi problema

multumesc mult

Share this post


Link to post
Share on other sites

Coloana de directie e verificata sa nu fie intepenita ?

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Coloana de directie e verificata sa nu fie intepenita ?

Multumesc mult ,nu e intepenita Mecanicul tine sus si tare ca uleiul e de vina a bagat,Dexron II astept sa il schimbe sa vedem rezultatul.Intrebare: ar fi problema de la ulei daca e pana acolo..?Din cauza asta sa mearga asa greu? Multumesc inca odata pt promtitudine Tot respectul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi a băgat ulei prost. Trebuie CHF 11 S, adică verde! Compatibil cu Dexron III (nu II)!

Dar aş avea şi eu o întrebare: merge greu şi când e rece?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi a băgat ulei prost. Trebuie CHF 11 S, adică verde! Compatibil cu Dexron III (nu II)!

Dar aş avea şi eu o întrebare: merge greu şi când e rece?

Buna , da merge si la rece si la cald tot asa ,inainte sa schimb pompa si caseta mergea volanul sacadat( cand usor cand greu),

Am schimbat pompa ,tot sacadat plus greu ,acum caseta ,nu mai e sacadat dar merge greu nu stiu ce sa ii mai fac sau unde sa o duc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Începe prin a-i pune uleiul care trebuie. Vezi ce se întâmplă. Dacă merge tot greu, cel mai probabil e problemă cu pompa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Începe prin a-i pune uleiul care trebuie. Vezi ce se întâmplă. Dacă merge tot greu, cel mai probabil e problemă cu pompa.

ok Multumesc mult pt raspunsuri o sa fac si asta o zi buna Va doresc Respect !!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now